REKLAMA
10.9 C
Siedlce
Reklama

Czego warto dowiedzieć się przed złożeniem wniosku o kartę kredytową?

Karta kredytowa może wpływać pozytywnie na finanse zainteresowanych nią konsumentów. Jakie korzyści zapewnia i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc jej używać? Czy wiąże się z potencjalnym ryzykiem użytkowym?  Przyszli kredytobiorcy powinni poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?

Karty kredytowe to produkty bankowe, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo użytkowe, a ponadto pomagają w osiąganiu i utrzymywaniu stabilności finansowej – pod warunkiem ich umiejętnego wykorzystywania.

Czego trzeba dowiedzieć się na ich temat? Regularne ich używanie i terminowa spłata zobowiązania umożliwia zainteresowanym utrzymać dodatnią historię kredytową. Bywa to kluczowe podczas starania się i wnioskowania o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości w przyszłości.

Oprócz tego warto zauważyć, że karty kredytowe gwarantują wygodny sposób na codzienne wydatki, eliminując potrzebę noszenia przy sobie gotówki (dotyczy to również zwykłych kart debetowych). Są akceptowane niemalże wszędzie, czyli lokalnie i zagranicznie, a to czyni je niezastąpionym narzędziem w podróży.

W przypadku kradzieży zapewniają większy poziom bezpieczeństwa niż gotówka. Banki mają możliwość ich blokowania na dystans, minimalizując ryzyko utraty środków przez poszkodowanych konsumentów. Ponadto kartę kredytową da się wygodnie schować np. w wewnętrznych kieszeniach marynarek lub kurtek.

Karta kredytowa – główna korzyść

Główna korzyść kart kredytowych polega na tym, że umożliwiają one zakup usług lub produktów bez płacenia za nie aktualnie posiadanymi środkami finansowymi. Całą pożyczoną kwotę da się spłacić w ratach lub całości – drugi przypadek daje szansę zrobienia tego w okresie bezodsetkowym (RRSO 0%).

Zrozumienie warunków kart kredytowych

Każda karta kredytowa wiąże się bezpośrednio z oprocentowaniem, a ono  bezpośrednio z sumą, jaką trzeba uiścić za użytkowanie tego produktu bankowego. Może być ono stałe lub zmienne i zwykle różni się w zależności od typu płatności (m.in. zakupy, wypłaty gotówki i przelewy).

Większość kart kredytowych oferuje tzw. okres bezodsetkowy. Pozwala on na korzystanie z gotówki bez naliczania odsetek przez określoną liczbę dni (często 30 lub 54). W ten sposób można np. zakupić sprzęt AGD/RTV w promocyjnej cenie nawet tydzień przed wypłatą – bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Niektóre karty kredytowe wymagają płacenia rocznych opłat za ich użytkowanie. Niekiedy koszta mogą być powodowane obecnością usług dodatkowych, np. przewalutowania, wypłaty z bankomatów lub przekroczenia limitu kredytowego.

Limit kredytowy

Limit kredytowy to maksymalna kwota do wykorzystania w ramach karty. Jest on ustalany indywidualnie na podstawie zdolności kredytowych wnioskodawców i z czasem może być dostosowywany przez bank w zależności od historii użytkowania konta.

Użytkownik karty zobowiązuje się do spłaty kwoty minimalnej każdego miesiąca. Jest to procent całkowitego salda lub stała, odgórnie ustalona kwota. Niewykonanie tego zadania może wiązać się z naliczaniem dodatkowych opłat i kar, a także torpedować zdolność kredytobiorcy do zaciągnięcia kredytu w przyszłości.

Zrozumienie tych podstawowych warunków jest niezbędne dla wszystkich posiadaczy kart kredytowych.

Kto może złożyć wniosek o kartę kredytową?

Karty kredytowe są przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 lat oraz wykazują stałe, bezpieczne i legalne źródła dochodu.

Ranking kart kredytowych – gdzie szukać ofert?

Gdzie szukać korzystnych propozycji kart kredytowych? Wystarczy odwiedzić strony internetowe oferujące aktualne rankingi i porównania. Miejsce tego typu znajduje się pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe – dostępny jest tam bezpłatny i szczegółowy spis aktualnych kart kredytowych.

Witryna ta systematycznie aktualizuje dane, a tym samym uwzględnia nowe oferty od różnych banków. Ponadto przedstawia ich warunku, co pozwala na zapoznanie się z nimi bez konieczności kontaktowania się z poszczególnymi instytucjami.

Korzyści kart kredytowych – rabaty i cashback

Zdarzyć się może, że poszczególne karty kredytowe będą zapewniać cashback – to zwrot określanego procentu wydatków dokonanych kartą. Bywa to szczególnie przydatne podczas większych i regularnych zakupów.

Procent zwrotu może różnić się w zależności od oferty i typu zakupów, ale zwykle oscyluje w granicach od 1% do 5%. Robi to ogromne znaczenie w przypadku wydatków związanych z kupnem paliwa lub zakupów spożywczych.

Na tym nie koniec. Oprócz cashback wiele kart kredytowych zapewnia ekskluzywne promocje i rabaty u wybranych sprzedawców lub w określonych kategoriach produktów. Zwykle obejmuje to zniżki na podróże, usługi hotelowe, wynajem samochodów, dania w restauracjach, a także specjalne oferty produktów bankowych (np. lokaty oszczędnościowe cechujące się korzystniejszym oprocentowaniem).

Jak bezpiecznie używać kart kredytowych? Popularne pułapki oraz sposoby ich unikania

Jak unikać finansowych pułapek podczas korzystania z kart kredytowych? Przede wszystkim, należy uważać na powszechne wśród konsumentów rodzaje problemów.

Aby uniknąć naliczania odsetek, dobrze jest spłacać pełne saldo przed upływem okresu bezodsetkowego. Spłacanie tylko minimalnych rat prowadzi do gromadzenia się dodatkowych opłat i wzrostu wartości całkowitego zadłużenia.

Stan konta trzeba sprawdzać regularnie. Ułatwi to utrzymywanie kontroli nad wydatkami i zapobieganie przekraczaniu limitu kredytowego.

Kartę tego typu powinno się trzymać w bezpiecznym miejscu. Poza tym nie można udostępniać nikomu:

  • numeru karty;
  • daty ważności;
  • kodu CVV.

Takich informacji nie należy podawać zwłaszcza osobom w żaden sposób do tego nieupoważnionym. Oprócz tego warto pamiętać, żeby nie używać kart kredytowych do finansowania zakupów, których spłata w przyszłości będzie zbyt obciążająca dla budżetu domowego.

To absolutna podstawa. Informacje te powinni przyswoić wszyscy potencjalni nabywcy kart kredytowych.

Najczęściej czytane

Konwencja wyborcza PiS w Siedlcach. Jarosław Kaczyński przedstawia kandydatów do Europarlamentu

Z ponad półgodzinnym poślizgiem rozpoczęło się spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Siedlcach. Prezes PiS przedstawia kandydatów do Europarlamentu z okręgu mazowieckiego (bez Warszawy i okalających ją powiatów).

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Oficjalne poświęcenie ronda św. Andrzeja Boboli w Siedlcach

16 maja w Siedlcach zostanie uroczyście poświęcone rondo św. Andrzej Boboli na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Armii Krajowej.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane