REKLAMA
30.1 C
Siedlce
Reklama

Na razie inwestujemy w wojnę – najnowszy felieton Marioli Zaczyńskiej

Prezentujemy najnowszy felieton Marioli Zaczyńskiej.

Na razie inwestujemy w wojnę

Na Lampedusę przybyli łódkami, topiąc się po drodze, umierając. Z kolei do Polski dotarli z ekipą filmową, ponoć na legalu, z wizami kupionymi u Polaków właśnie. Choć nie wszyscy, bo ci, którym zabrakło kasy, umierali w polskich lasach lub byli przerzucani jak worki kartofli na białoruską stronę. Migranci, uchodźcy… Ogromne cierpienie dorosłych i dzieci…

Smutne jest to, że świat patrzy na to jak na film. Jak na dramat, science fiction lub film gangsterski o przemycie ludzi. W rutynie codziennych czynności nie myślimy o tym realnym cierpieniu, poświęcamy mu chwilę, gdy włączymy programy informacyjne. Niejeden widz myśli wtedy: jak to dobrze, że to wszystko dzieje się „gdzieś”. Na razie żaden migrant, żaden uchodźca nie puka do naszych okien i drzwi. To jeszcze inna rzeczywistość…

Ale problem jest. Czy będzie z nim jak z ociepleniem klimatu? Czyli że eksperci przestrzegają, że kryzys nadchodzi, ale „mądre” głowy negują ich przestrogi, bo przecież zimy są zimne, a susze i onegdaj bywały, więc jakie tam ocieplenie, bujdy same i tyle! Ale teraz eksperci zwracają uwagę, że migracje są efektem także zmian klimatycznych. Z obszarów, na których umiera z braku wody wszelkie życie: rośliny, zwierzęta i ludzie, ci ostatni ratują się ucieczką… Choć nie tylko susza ich wygania. Klęski głodu, plemienne wojny, ubóstwo i chęć lepszego życia to także silna motywacja do wędrówki. Ci ludzie nie widzą przyszłości dla siebie i swoich dzieci. Szukają jej. Tak jak wolności i jedzenia. Tego wszystkiego, czym my cieszymy się na co dzień.

Lampedusa stała się bramą Europy, braną szturmem. Gdy wybrała się na nią szefowa Unii Europejskiej, włoska premier zwróciła uwagę, że taka skala migracji jest problemem ogólnoeuropejskim, a nie tylko włoskim. Włochy to zaledwie pierwszy przystanek. I dodała: – Wszyscy musimy pracować w tym samym kierunku, nie powinno być tak, że niektórzy podążają w innym kierunku ze względów ideologicznych.

Kogo miała na myśli? Łatwo zgadnąć.

Polska, która głośno protestuje przeciwko relokacji migrantów, znalazła na nich inny sposób. Sprzedaje im wizy, nie sprawdzając nawet, komu. Media podniosły alarm, że tak naprawdę nikt nie wie, kto już przyjechał do naszego kraju, bo nie prześwietlało się przeszłości imigrantów.

Ale nie o to chodzi. Polska afera to „tylko” chęć wzbogacenia się niektórych i brak troski o bezpieczeństwo Polaków, typowe dla obecnych elit RP. Musimy mieć jednak świadomość, że migracja z krajów afrykańskich to dopiero początek wielkiego problemu. Już dziś trzeba szukać rozwiązań. Niestety, na razie świat inwestuje w wojnę. Dramat ludzi umierających z głodu zepchnięto na dalszy plan.

MARIOLA ZACZYŃSKA

45 KOMENTARZE
  • “Tygodnik Siedlecki” nadal jest spadkobiercą nieboszczki PZPR i takie artykuły to normalność

   Odpowiedz moderated
  • A sprowadzanie setek tysięcy niesprawdzonych przez nasze służby migrantów nazywasz troską o nasze bezpieczeństwo?

   Odpowiedz moderated
   • Do w “Zamachach ……”
    Może i polskie służby nie sprawdzają (tak twierdzisz choć nie za bardzo wiem skąd) migrantów (setek tysięcy) ale ty stawiasz zarzuty wszystkim służbom krajów Schengen. Oni też weryfikują każdą wizę Schengen. 🙂

    Odpowiedz moderated
    • Gdzie masz “zarzuty wszystkim służbom krajów Schengen”.? Właśnie masowy napływ migrantów z polskimi wizami zaalarmował służby państw Unii Europejskiej, które uznały, że strona polska nie prowadzi wymaganych wobec niektórych krajów procedur weryfikujących ich obywateli pod kątem bezpieczeństwa.

     Wiza C to jednolita wiza Schengen, która jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy.
     I takie wizy nasze MSZ wydawało.

     Odpowiedz moderated
    • “Wszystkie firmy świadczące outsourcing wizowy cały czas pracują z polskimi konsulatami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wbrew zapowiedziom sprzed tygodnia, nie zerwało umów” – podaje “Rzeczpospolita”.

     15 września ministerstwo opublikowało specjalny komunikat o wypowiedzeniu umów wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych.
     Według informacji “Rzeczpospolitej”, do polskich konsulatów w kilku krajach jeszcze w ubiegły piątek – tuż po publikacji komunikatu MSZ – trafiły zapytania od firm o dalszy los współpracy. Odpowiedź była krótka: “nic się nie zmienia, pracujemy nadal razem na dotychczasowych zasadach”.

     Odpowiedz moderated
     • Nie koniecznie ktoś kłamie. Umowy mają terminy wypowiedzenia. W czasie okresu wypowiedzenia umowy OBOWIĄZUJĄ. I być może o to chodzi. A zawarte były w 2011 to zapewne były idealne. 🙂

  • Pis “broni” granicy przed 3-4 tysiącami migrantów puszczając “legalnym” kanałem setki tysięcy. Cel, destabilizacja sytuacji w Unii. Tylko ci durnie zapomnieli, że w Unii działają służby normalnie nie jak w pis.

   A teraz chcą wyciszyć sprawę. Minister Rau jest dla PIS dużym obciążeniem w Kampanii, bo mimo kłamstw tvppis każdy wie, że powinien być zdymisjonowany bo to jego resort odpowiada za przekręty z wizami.
   Ale trwa kampania wyborcza i dymisja RAU byłaby przyznaniem się do winy, więc jak krętacze wymyślili, że …….. Rau jest chory covida!!!!!!
   To się nazywa “dyplomatyczna choroba”.

   Odpowiedz moderated
  • Znowu doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej. Tym razem 21 września wleciały w nią rosyjskie samoloty

   Dowiadujemy się tego nie od Błaszczaka, tylko od Włochów i to włoskie F-35 stacjonujące w Malborku zostały poderwane by przechwycić intruzów

   Odpowiedz moderated
 1. hehehehehe
  326 czołgów oddali na Ukrainę i 10 dostali z USA
  To nazywacie najlepszą armią w Europie?

  Odbudowanie tego będzie trwało wiele lat

  Odpowiedz moderated
 2. 15 zobqczysz ze PiS wygrawybory a rudy wruci do bruksely, a ja tutaj niechce tego co teraz maja szwdzi, niemcy,, francuzi, cala EU sie budzi i prawica przejmune wladze bo ludzie juz dosc maja tej lewackiej poprawnosci politycznej.

  Odpowiedz moderated
  • Jak jesz wieprzowinę i popijasz gorzałą to nie pisz.Ani tu ładu,ani składu. A uchodźcy zamiast dać w łapę i kupić wizę to pchają się za darmo. Szacunek dla pani Agnieszki Holland.

   Odpowiedz moderated
 3. 1. Tylko bariera (płot) dobrze spełnia swoją rolę. Bo przez nią nie da się nikogo przerzucić. Proponuję poćwiczyć przerzucanie, Jak komuś się uda postawię flaszkę. Chyba, że będzie gdzieś Herkules. No ale on to przerzuci nawet przez rzekę Bug. 🙂
  2. Polska pracuje aby nie było nielegalnych migrantów. Włochy jak widać nie. Niech uczą się od Polaków. Film Holland “pokazuje”, że Polacy są skuteczni. 🙂
  3. Polska nie sprzedaje wiz. Za wizy trzeba płacić w wielu krajach.
  4. Weryfikacja każdego wniosku wizowego jest robiona. Jak ktoś zacznie dyskusję to wyjaśnię na czym buduję swoją narrację. Spróbujcie. 🙂
  5. Inwestować w wojsko czyli ewentualną wojnę trzeba bo są kraje które nie tylko inwestują ale i ją prowadzą. Dodam, że należy do nich nasz sąsiad. Rozbrajanie dzisiaj to szaleństwo. W Polsce trwają intensywne zakupy broni. I dobrze. Władza ma obowiązki wobec własnych obywateli a nie całego świata.
  6. Silna armia to elementarz samodzielności i znaczenia kraju (patrz Turcja). A to zwyczajnie przekłada się na pieniądze,

  Odpowiedz moderated
  • Ja bardzo chciałbym się dowiedzieć jak (i gdzie) robiona jest weryfikacja imigrantów, którzy kupili wizy na składanym łóżku w Abudży. W IV tego roku tak min. Rau zachwalał CDW w Łodzi i Kielcach:
   “Jak zaznaczył, celem MSZ jest usprawnienie obsługi decyzji wizowych i odciążenie placówek konsularnych. Zdaniem Raua, większość “rutynowych i niekontrowersyjnych” wniosków wizowych można przyjąć i obsłużyć drogą elektroniczną, natomiast w szczególnych przypadkach aplikujący o wizę zostanie poproszony o złożenie wizyty w wydziale konsularnym ambasady – jego dokumenty zostaną przesłane z Łodzi wprost do konsula.
   “Dlatego, kto aplikuje o wizę, to jest nieprawdopodobne udogodnienie, ale także dla tego, kto zaprasza obcokrajowca. Pomyślmy np. o polskim biznesie czy uczelniach. To znakomite ułatwienie oraz oszczędność, bo utrzymanie dobrze opłacanego pracownika w łódzkim Centrum to zupełnie coś innego niż utrzymanie konsula na miejscu, zwłaszcza w kraju wymagającego szczególnej opieki” – powiedział szef MSZ.” Źródło: forsal.pl
   Ergo to urzędnik w Łodzi miał “zweryfikować” mieszkańca Azji i Afryki, czy ten nadaje się na “imigranta” – jak miał kasę to się nadawał. A to już wyższy poziom zabezpieczenia przed Islamem (bo wiadomo, że Ben Laden nie miał pieniędzy)… ale zamiast tego, pan Wawrzyk miał przerzucić do USA “bollywoodzką ekipę filmową”,
   Piszesz, że wszystkie państwa każą sobie płacić za wizy – i masz rację. Np. za wizę do USA Polak ma zapłacić aż 200 dolarów, a Pakistańczyk do Polski jedyne 5000 dolarów. To naturalnie pokazuje jak bardzo za dojnych czasów wzrósł prestiż Polski.
   Piszesz też o zakupach broni – napisz nam proszę kiedy my tę broń dostaniemy, i kiedy zaczniemy szkolić na niej żołnierzy. I jak będziemy dostarczać do niej amunicję. I ile fabryk powstanie w Polsce w ramach ofsetu…
   Niestety rządzą Polską dyletanci i idioci wioskowi, bo gdyby było inaczej to, z tego co piszesz, należałoby z wielkimi honorami przywrócić do pracy panów Wawrzyka, Kobosa i Goraja -. byłego radnego dojnych z Kielc.
   Tak właśnie budujecie czwartą erpe.

   Odpowiedz moderated
   • masz rację – sama broń nie wystarczy, skoro nie ma komu jej obsługiwać.
    Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło 48 samolotów FA-50, z czego 12 zostanie dostarczonych jeszcze w tym roku. Niestety, na ten moment w Polsce nie ma pilotów, którzy potrafią pilotować tego typu maszyny.

    Okazuje się, że to nie polscy, a koreańscy piloci byli za sterami nowych odrzutowców FA-50 w trakcie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego i Air Show w Radomiu. W polskiej armii nie ma najpewniej ani jednego pilota, który potrafi sterować koreańskimi myśliwcami.
    Piloci z bazy w Mińsku Mazowieckim szkolą się na F-35 albo latają starymi MIG-29. Wielu doświadczonych wojskowych odeszło już z armii. Młodego narybku nie ma. Problem jest również z technikami do obsługi nowoczesnych samolotów.

    Odpowiedz moderated
   • dodaj jeszcze Macierewicza i – przede wszystkim – Misiewicza.
    Taki ładny był w kombinezonie czołgisty, a jaki był dumny jak wojsko biło mu w dach, a generałowie honory oddawali.

    Odpowiedz moderated
    • Aby już były te wybory i oby PiS wygrał bo inaczej czeka nas czarna rozpacz jak by nie daj Boże wygrała PO / partia (…)

     Odpowiedz moderated
   • O Operator walca się odezwał i super
    1. Wizy nie da się kupić na składanym łóżku w Abudży. Wizy są wystawiane w SYSTEMIE ELEKTRONICZNYM. Łóżko nie jest komputerem. Proces wygląda mniej więcej tak. Wypełniony wniosek o wizę z dokumentacją (wcześniej przygotowane być może na łóżku w Abudży przez usługodawcę i być może za pieniądze) składa się w konsulacie, ambasadzie itp. Tam po wstępnej weryfikacji następuje rozmowa z urzędnikiem i rekomendacja z papierami trafia do konsula. Jednocześnie dostaje to Straż Graniczna i uwaga inne służby krajów Schengen (wspólny system). Jeśli chodzi o pozwolenie na pracę potwierdza to Urząd Pracy. I dopiero po tym (po sprawdzeniu uwag wielu instytucji) konsul zatwierdza (elektronicznie) wniosek i jest wystawiana wiza.
    2. Sprawa dotyczy 268 wniosków (komunikat prokuratury) i nie dotyczy Afryki. To podobna sprawa do sprawy konsulatu w Łucku (rok 2012) i Lwowie. Tu prokuratura prowadzi sprawę, wtedy jak by tu powiedzieć nie za bardzo.
    3. Ośrodek w Łodzi został stworzony dla tych (głównie Białorusini i Ukraińcy) którzy są już w Polsce i chcą być dłużej (wizy są terminowe). Nie muszą więc wracać na Białoruś (np dotyczy to opozycji Białoruskiej) i mogą PRZEDŁUŻYĆ pobyt. Doskonały pomysł. Bo inaczej musieliby wrócić na Białoruś i skontaktować się z konsulatem (takie są przepisy). O tym czym to grozi zapomniałeś.
    4. Na obrzeżach systemu na pewno funkcjonują firmy i ludzie, którzy dorabiają papiery i być może kogoś tam skorumpowali (sprawa Łucka czy Lwowa chyba tego dotyczyła). Być może i tu o to chodzi. Np o Powiatowe Urzędy Pracy. Nie wykluczam oczywiście urzędników konsulatów, ale jak na razie niewiele wiemy. Jak ich złapią i wsadzą to super,
    5. Ekipa Bollywood to drobny przekręt Hindusów. Stworzyli ekipę filmową kręcącą film o Polsce (jakoby). Złożyli wniosek, dostali legalne wizy. I większość ekipy się chyba ulotniły. No cóż ciekawy pomysł, bo system na pewno nie jest szczelny. Jak coś takiego zatrzymać nie za bardzo wiem. Szefowie ekipy byli wiarygodni, umieli kręcić filmy. Są już spaleni w całej strefie Schengen. Nie tylko Polacy ale i służby z innych krajów Schengen tego manewru nie wychwyciły. Zdarza się.
    6. Co do wojska to cóż armia (i inne służby) jest powiększana i staje się silniejsza, Przypomnę o akcji na Macierewicza i “terytorialsów”. Co twoi koledzy na ten temat pisali? Może to sobie zwolenniku silnej armii przypomnisz. A zakupy muszą trwać. Żadna firma nie ma czołgów na składzie. 🙂
    7. Wawrzyk zapewne nie zostanie przywrócony (nawet jak okaże się niewinny). PiS tu ma lepsze standardy od poprzedników (choć oczywiście liczy się polityka bo tak wygląda świat) Przykład ministra Nowaka (16 zarzutów) chyba powinien ci wystarczyć.
    PS
    Żadnej ekipy nie buduję bo daleko mi do władzy obecnej. A że jeszcze dalej od poprzedniej no cóż nic na to nie poradzę. Ponadto bardzo nie lubię populizmu i braku kompetencji w dyskusji. A wszystko o czym piszę daje się łatwo zweryfikować (co polecam). Nie lubię też beznadziejnej propagandy. Taki ze mnie straszny człowiek. 🙂

    Odpowiedz moderated
    • Przyjacielu w sumie,
     dużo piszesz i nie na temat. Nie przeczytałem powyżej nic o tych klarownych procedurach. Wizy sprzedawali pośrednicy i to oni bukowali miejsca i organizowali wałek. Dojni brali z tego działkę i dawali kryszę. Powtórzę to po raz drugi – na dziś sytuacja wygląda tak: jedna grupa przestępcza (nazwijmy ją białoruską) chciała wejść na rynek innej (polskiej). Dojni się pokapali i postawili płot, żeby to tylko oni mogli brać kasę od chętnych. Dodatkowym atutem rozdawania wiz Schengen jest taki, że nasz gang Olsena wiedział, że ci z Azji i Afryki nie zostaną w swej masie w Polsce, tylko wyjadą na zachód. Same plusy, jak widzisz. Jak będą nas chcieli wykopsać z ruchu bezwizowego i bezpaszportowego po Europie to też napiszesz, że to wina Tuska? Człowieku ogarnij się, bo za 4 lata wybory odbędą się w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw…
     Nawiasem dodam jeszcze, że ja publikuję dosłowne cytaty pana Rau. Otóż herr Rau jest taką Marią Koc listy dojnych w Łodzi, pan Wawrzyk miał kandydować z Kielc – i to tam obydwaj kręcili lody.
     Nowakiem nie wymachuj – bo mieliście kilka lat żeby go skazać. Dziś ostał się “zegarek Nowaka” i goście oskarżający Nowaka o korupcję na Ukrainie, których zlikwidowała SBU, bo pracowali dla Rosjan. Jakoś o wałkach na respiratorach w waszej szczujni nie słychać…
     I teraz o wyposażeniu wojska – nie masz pojęcia o tych zakupach i to chyba dobrze. Ale wiedź, że szkolenie operatorów sprzętu wojskowego jest bardziej skomplikowane niż organizacja wyborów przez Pocztę Polską. Ktoś tu wyżej mądrze napisał, że 15 sierpnia kampanię dojnych wspierali koreańscy piloci. Ten stan jeszcze potrwa.
     Przyjmij też do wiadomości, że w czasie wojny zużywa się amunicję – ile czasu zajmie dostarczenie (na pewno drogą morską – bo nie telepatycznie) kilkuset ton nowej?

     Odpowiedz moderated
     • 1. Piszę na temat, odniosłem się po kolei (w punktach) do tez z artykułu. Ty skaczesz bez ładu i składu po wątkach (dobra taktyka gdy się sypie narracja). Bo odnoszenie się po kolei do wątków jest trudne ja to wiem. 🙂
      2. Kolego wizy nie da się sprzedać na straganie bo wystawia ją KONSUL w SYSTEMIE ELEKTRONICZNYM.. Za trudne do zrozumienia? Dodam, że wizy w systemie Schengen i całą procedurę widzą wszystkie kraje Schengen (precyzyjniej ich służby). Bo wszystko dzieje się w SYSTEMIE a nie na straganie. Owszem są tacy co potrafią ominąć system (wizy z Łucka , Lwowa czy obecne) ale to nawet nie promil wystawianych wiz, Zawsze będzie, bo wiza jest towarem pożądanym, a nie każdy ją uzyska. A służby polskie wykryły przekręt. I dobrze. Od tego są.
      3. Nie za bardzo wiem skąd wytrzasnąłeś tekst że za 4 lata będą (rozumiem, że w Polsce) wybory w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw. To duża zmiana bo dziś nie ma wyborów w ramach takiej wspólnoty, Uzasadnij może jak do tak światłego wniosku doszedłeś. Chyba będzie zabawnie. 🙂
      4. Wyjaśnij też (bo nie pojmuję) wiekopomny tekst ” herr Rau jest taką Marią Koc listy dojnych w Łodzi, pan Wawrzyk miał kandydować z Kielc – i to tam obydwaj kręcili lody”? Zdanie to drogi kolego sugeruje że kręcili lody w Kielcach a co tu robi. p. Maria Koc doprawdy nie wiem. Chłopie poćwicz logikę wypowiedzi..
      5. Sprawa Nowaka właśnie ruszyła. Sądy w Polsce nierychliwe. Ale zdążyli już skazać jednego biznesmena z Wybrzeża chyba za łapówkę dla p. Nowaka. Tu byli bardziej rychliwi.
      6. Jeśli chodzi o zakupy broni to rzeczywiście nie znam detali kontraktów (bo tego nie śledzę i nie specjalizuję się w potrzebach wojska). Dzięki, że mi podpowiedziałeś że dostaliśmy 10 nowoczesnych samolotów i dostaniemy dużo więcej. To dużo. Wiem, że kupujemy nowoczesne czołgi i np drony bojowe. A szkolenia trwają. To chyba normalne. Jak coś jest nowe to się tego trzeba nauczyć. Na czym polegają twoje emocje? Chłopie mniej emocji.
      PS
      Nie jestem sędzią ani przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości, więc swoje żale że Nowaka nie skazano skieruj np do stowarzyszenia Justicia (czy jakoś tak brzmi nazwa tego niepolitycznego stowarzyszenia). Możesz też do van der Layen (czy jakoś tak) bo ona zapewnia im bezstronność i brak możliwości dyscyplinowania.

     • Dodam jeszcze jeden bardzo ciekawy wniosek moich dyskutantów (tak wynika z tego co piszą). “Wizy kupuje się na składanym łóżku w Abudży a przekręt odbywa się w Łodzi i Kielcach a wszystko dzieje się w systemie elektronicznym wizowym strefy Schengen. I to dlatego zbudowano płot na granicy z Białorusią.” Logiczne jak cholera. 🙂
      PS
      Oby tak dalej, będzie jeszcze zabawniej.
      I ostatnie pytanie, jak oceniacie dziś pomysł min. Macierewicza o powołaniu nowej formacji wojskowej tzw terytorialsów? Dobry pomysł czy zły? 🙂

     • Rybula,
      po pierwsze to, że wyimaginowałeś sobie, że piszesz logicznie – oznacza tylko twoją projekcję. I jeszcze do tego dodam, że włożenie emotikonów nie czyni tekstu logicznym. To na przyszłość.
      po drugie: dojni “system wizowy” zorganizowali tak, że “przed naszą ambasadą stały stoiska, gdzie można było kupić już podstemplowane dokumenty, wystarczyło wpisać nazwisko” – tak powiedział Gierszewskiemu i Grucy pewien dojny dyplomata… Handlowała firma outsourcingowa, która przesyłała dane opłaconej osoby do konsulatu, a ten do Łodzi. Gang Olsena tulił kasę i wydawał elektronicznie wizę Schengen… Wiedzieli, że ci ludzie do Polski przylecą na chwilę, po to, żeby wyjechać dalej na zachód. Myślisz, że ten wał wymyślił facet, który zapomina włożyć spodnie w czasie wywiadu telewizyjnego? Bądź szczery…
      po trzecie: tak chodziło o wybory w Polsce w ramach pax Moscovia…
      po czwarte: herr Rau jest Marią Koc łódzkiej listy PiS – czego nie rozumiesz? A no tak – ty myślisz logicznie, przeto wyjaśnię: jest jedynką na łódzkiej liście dojnych…
      po piąte: sprawa Nowaka tak ruszyła, że już bardziej nie mogła… Facet nie wpisał zegarka za 15 tysięcy, ale dochór Jaki też miał zegarek wart ponad 10 tysięcy – i też nie wpisał go do swego oświadczenia. Wiem, że dochtór wytłumaczył to tym, że kupił podróbkę – ale bida nie wiedziała, że to też przestępstwo…. Jaki dochtór – taki zegarek chciałoby się rzec…
      po szóste: tak – tu obaj mamy taki sam pogląd – nie znasz się… i tyle.
      I na koniec pytasz o WOT – mi nie uwierzysz, ale popytaj żołnierzy zawodowych co sądzą o tej formacji i jej przydatności… Zapytaj ich ode mnie co sądzą o pomyśle przekazywania im najnowszego sprzętu, noktowizji, kamizelek, sortów itp. Zapytaj ich – błagam… Nie pytaj ich jednak o słynnego Grota, którego wojska szuwarowe używają – dowiesz się bowiem do czego może służyć trytytka. Tego dowiesz się z maili Dworczyka.
      Pan podobny do Dzierżyńskiego wymyślił sobie, że WOT to będzie formacja, która po zajęciu terytorium Polski przez nieprzyjaciela, pozostanie tam i będzie prowadziła działania nieregularne. Zapomniał bidula pomyśleć skąd WOT będzie brał prowiant, amunicję i jak będzie funkcjonował system uzupełniania strat – bo wojsko to nie jest gra planszowa. Choć oczywiście biorę taką możliwość, że pan Feliks Edmundowicz tego nie wie…

    • Powołanie się na komunikat pisowskiej prokuratury wyczerpuje dyskusje, Przecież to najbardziej uczciwy i rzetelny organ w RP.

     Co do Nowaka – slaby przykład. Bo Nowak poleciał za niewpisanie zegarka w oświadczeniu majątkowym – zarzuty, które wyliczasz nie dotyczą jego pracy w rządzie.
     A co robią w oświadczeniach majątkowych pisowcy? Np. Przyłębska, Pawłowicz po prostu je utajnili.
     Michał Dworczyk – ten od afery majliowej nie wpisał w swoich zeznaniach udziałów w spółce oraz nieruchomościach. A politycy PiS brak wpisów w oświadczeniu tłumaczą, że “to zwykła ludzka pomyłka”, że “każdy ma prawo popełniać błędy”, a Dworczyk to przecież “bardzo uczciwy człowiek”.

     Problemy z oświadczeniem majątkowym miał również Jacek Sasin- między 2011 a 2015 rokiem śledczy doszukali się nieprawidłowości w jego dokumentach. Nie wpisał do oświadczenia polisy na życie, kredytu z banku czy pożyczki z sejmowego funduszu. Wszczęte w połowie 2016 roku śledztwo półtora roku później umorzono

     A może zweryfikuj jak Wawrzyk – w ciebie niewiniątko – mataczył w swoich oświadczeniach majątkowych i nic mu nie zrobiono, oprócz tego że je po prostu musiał “poprawić”

     Odpowiedz moderated
     • Co do zarzutów (polskich wobec p. Nowaka). Cytuję z TVN24 sprzed 6 dni. “Byłego ministra oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o blisko osiem milionów złotych. Oskarżenie dotyczy też okresu, kiedy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska oraz ministra transportu i gospodarki morskiej. Według śledczych polityk miał przyjąć co najmniej 320 tys. zł łapówek w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnych stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach. Jest też oskarżony o przyjęcie 760 tys. zł łapówki za zorganizowanie spotkania przedstawicieli spółki deweloperskiej z władzami miasta Gdańska.” Ty jesteś bardziej wiarygodny od TVN24. A zarzuty z Ukrainy są poważniejsze. A deweloper został SKAZANY.
      🙂 🙂 🙂
      PS
      Emotikiony daję bo ciągle mnie kolega bawi.

    • Rybula z tym bawiącym cię kolegą to uważaj. Mi wasze relacje latają kalafiorem, ale Jarek i Tadek nazywają to ideologią…

     Odpowiedz moderated
     • Kolego (zwracasz się do mnie Rybulu) chcę ci zwrócić uwagę, że zwracanie się do mnie Rybulu dowodzi jedynie, że twoja edukacja humanistyczna nie sięgnęła pięknej tradycji słowa “Sum”. Tobie to jedynie śmierdzi rybą. Nie moja to wina, ale masz okazję się poduczyć. Co polecam. 🙂
      Za szybko wyciągasz wnioski, bez sprawdzenia, np w sprawie zarzutów dla p. Nowaka głosiłeś coś o zegarku i oświadczeniu majątkowym). A tu nie o to chodzi (patrz mój cytat z TVN24). A też nie chcesz się przyznać, że wizy nie da się kupić na straganie. Na straganie można jedynie przygotować dokumenty do wydania wizy i pobrać za to opłatę. Dodam, że można to robić legalnie więc samo stoisko niczego nie dowodzi, co usiłowali nam wcisnąć dziennikarze. A przygotowanie dokumentów wizowych nie tylko z punktu cywilnego widzenia jest legalne, ale od 2011 roku (podaję za notatką Ktoś kłamie) są także legalni pośrednicy w procedurze.
      PS
      Widzę kolejne oznaki zdenerwowania i podniesienie poziomu emocji. 🙂

     • tu trafiłeś z tą rybą – ta ryba śmierdzi mi rzeczywiście… mułem
      a, że mam podniesiony poziom emocji? no cóż, stan ten trwa już przez osiem ostatnich lat, odkąd Polcy i Polacy muszą patrzeć na rządzących nimi kleptokratów
      nawiasem – kraj, który swoje wizy sprzedaje na łóżku polowym to kraj upadłej władzy
      tobie to może pasować, pozwól, że mi nie musi
      taki ze mnie nonkonformista

     • Do Operatora walca (ostatni raz w tym wątku)
      1. Radzę poszukaj sobie co znaczy Sum po łacinie, skoro nie poczułeś delikatnej sugestii abyś odrobinę podszkolił się z szeroko pojętej humanistyki. Wykładam więc “kawę na ławę” mój nick pochodzi z łaciny. Obym i tego nie musiał tłumaczyć (nie chodzi tu o wylaną kawę). 🙂
      2. Abudża jako wzorzec korupcji wizowej nie została dopracowana. Abudża to stolica Nigerii. Nigeria to dość biedny kraj afrykański (ale ma ponad 120 milionów ludzi). I w tym roku przyjechało do Polski z tego kraju (do końca czerwca) niecałe 1100 osób. Niemcy wydają około 2 razy więcej wiz z Nigerii (mają lepsze łóżko). Stoisko na łóżku w Abudży słabo się starało. Trzeba na przyszłość zalecić dziennikarzom aby lepiej dopracowali narrację i wybrali kraj, gdzie wydaje się dużo wiz. Oj słaba ta wasza narracja, a daliście się pięknie wciągnąć. 🙂

     • Silurusie, czyli tu es sum po łacinie.
      Ale to teraz akurat piszesz z terenu Łaciny?

 4. Kaczyński mnie – i nie tylko mnie – oszukał mówiąc, że będzie netto 2 200 zł 14 – tki.
  Powiedział, że 14 emerytura wyniesie netto 2 200 zł dla tych co pobierają świadczenie poniżej 2 900 brutto.
  Moje świadczenie wynosi brutto niespełna 2 500 zł. Więc byłam pewna, że tzw 14 -tka będzie w moim przypadku wypłacona w zadeklarowanej przez nadprezesa wysokości 2200 zł netto.
  Okazało sie to nieprawdą bo dostałam przelew na 2098 zł.

  Odpowiedz moderated
  • Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić. To Bóg. A Ty- A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie.

   Odpowiedz moderated
  • Czy przypadkiem PiS nie wywalił dyplomatów z czasów PO i nie poobsadzał stołków swoimi miernotami?

   a jak ci pomogą mundurowi, gdy nasi “dyplomaci” wydają wizy za pieniądze.
   Mundurowi łapią tych bez wiz, a ci z kupionymi w naszych ambasadach wizami mogą poruszać się po całej Europie.

   W sumie wychodzi na to samo. Biedni ludzie toną w morzu Śródziemnym bo ich nie stać na kupienie polskich wiz i legalnego wjazdu do strefy Schengen, albo podróż na Białoruś i próbę nielegalnego przekroczenia granicy Szchengen

   Odpowiedz moderated
 5. Pomysł nie jest zły – tylko wykonanie do d…y.
  WOT jak dotąd najlepiej sprawdzi się przy sprawdzaniu czy ludzie noszą maseczki i czy siedzą w domach na kwarantannie.

  Organizowanie obrony cywilnej jest potrzebne i słuszne, ale obecny WOT to paramilitarne ramię PIS i zupełnie założeniom o funkcji OT nie odpowiada.

  Wojska Obrony Terytorialnej są pierwszym krokiem w kierunku bardziej kompleksowej obronności Polski, ale warto zadbać, by nie były ostatnim. Jako rodzaj Sił Zbrojnych, którego żołnierze łączą służbę wojskową z normalnymi cywilnymi karierami w społeczeństwie, powinien on przyczynić się do budowania społecznej odporności na wypadek konfliktu. WOT powinien np. inicjować współpracę z samorządami, uczestniczyć w tworzeniu planów zarządzania kryzysowego i organizować szkolenia obronne dostępne dla cywilów.

  Żadne takie inicjatywy nie są obecnie realizowane, przez co postulat tworzenia odpornego społeczeństwa pozostaje właściwie martwy.

  Odpowiedz moderated
  • 1. Pomysł nie jest zły. To super. To krok we właściwym kierunku. Ale oczywiście wykonanie do d… Dodam, że krytykowano POMYSŁ o wykonaniu było jakby dotychczas mniej. Ale narracja musi odpowiadać duchowi czasów. Dziś mówienie (tak jak kiedyś) o fatalnym pomyśle nie brzmi najlepiej i nie daje głosów. Pochwal więc POMYSŁODAWCĘ p. Macierewicza. On od wielu lat już nie realizuje pomysłu więc za wykonanie nie odpowiada, 🙂
   2. Jakim założeniom o funkcji OT obecna OT nie odpowiada? Zapraszam do dyskusji. Przeczytam dla jej potrzeb ustawę o OT i obejrzę stronę OT. Co tobie przed dyskusją polecam, bo ze mną nie będzie łatwo.
   3. Obecnie tworzona jest kolejna faza zwiększania zdolności obronnych (tworzenia odpornego społeczeństwa), rośnie LICZEBNOŚĆ armii zawodowej. I właśnie organizowana ochotnicza służba wojskowa. Ostatnio chyba zwiększają liczbę szkolonych w ten sposób do 33 tysięcy (bo jest dużo chętnych).

   Odpowiedz moderated
   • Pomysł był zły – to znaczy formacja pomocnicza, jaką jest WOT nigdy nie zastąpi wojska liniowego. Kolega pana Kotasa – pan Antoni, wymyślił sobie formację, która uznana została (ustawowo) jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W sensie organizacyjnym zrównana z innymi rodzajami. I to już ją (tę OT) dyskwalifikowało. Po nim żołnierzykami zaczął się bawić inny tuz intelektu – Błaszczak. Ponieważ inteligencji w nim tyle co w wozie z węglem – wychodzi, jak wychodzi…
    Informuję też, że nie ma czegoś takiego jak ustawa o OT – nie występuje, nie istnieje, nul (to tak, żebyś zrozumiał, bo piszesz w Polsce, a w Polsce piszesz tylko po polsku)… mon chéri.
    A odporne społeczeństwo już stworzono – bo podano kilka dawek szczepionek – na przeróżne choroby.
    Podsumowując: nie masz bladego pojęcia o wojsku, obronności i tego typu przedsięwzięciach – i piszę to jako emerytowany oficer starszy Wojska Polskiego.
    Czy sum mnie zrozumiał?

    Odpowiedz moderated
 6. – W Polsce wybory odbywają się w sposób demokratyczny w ostatnich latach, jeżeli ktokolwiek chce tutaj weryfikować, to nie mamy z tym żadnych problemów – powiedział 4 września premier Mateusz Morawiecki, pytany o misję obserwacyjną OBWE.

  A jaka jest rzeczywistość:
  W Szczecinie do budynku, w którym odbywało się spotkanie z prezesem PiS, nie zostali wpuszczeni między innymi przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy przyglądają się wyborom parlamentarnym w Polsce. Pojawili przed drzwiami wejściowymi, ale ochrona nie wpuściła ich do środka. Powód – brak ich nazwisk na liście obecności.
  Jak Łukaszenka nie wpuszczał przedstawicieli OBWE na swoje wybory to w tv pisowskiej politycy wyli z wsciekłosci nad brakiem demokracji i autorytaryzmie a proszę u siebie zachowuja się podobnie i o dziwo uwazają że to teraz jest demokratyczne zachowanie, dwulicowcy bez skrupułów

  Odpowiedz moderated
  • To już odbywają się wybory? A co to znaczy w twoim tekście między innymi. Kto tam jeszcze był? Wyjaśnij bliżej.
   PS
   A zgłosili wcześniej udział na zamknięte spotkanie? Ja jakbym był ochroniarzem też bym ich nie wpuścił.

   Odpowiedz moderated
   • zasadnicze pytanie:
    dlaczego wiec wyborczy za pieniądze podatników jest spotkaniem zamkniętym?
    Dlaczego ja, obywatel, podatnik nie mogę na to spotkanie wejść i zadać pytania prezesowi np. dlaczego 14 emerytura netto jest wypłacana w niższej kwocie niżeli ta przez niego zapowiadana?
    Nie wolno mi – dlaczego, jestem przecież suwerenem, który płacąc podatki utrzymuje tę bandę z Wiejskiej, Nowogrodzkiej i z TVP.
    Wybory już się odbywają, bo trwa kampania wyborcza, a na to spotkanie nie wpuszczono jeszcze wiele osób – bo nie było ich na liście.

    Odpowiedz moderated
 7. Za rządów pis komornicy licytowali ludzi za plecami a emigrant jak ma 10 tysięcy euro to wizę sobie legalnie kupi pod ambasadą i wjedzie do polski trzecia wygrana pisu to już nie białoruś lecz korea północna oni też zbroją się na potęgę trzeba doprowadzić do przegranej pis-u

  Odpowiedz moderated
 8. Szemrany Prezes, szemrana partia, szemrane interesiki... A na deser taniec raz w lewo, raz w prawo na Jasnej Górze...

  Z sieci: W ciągu ostatniego roku wpłynęło do Polski 1,5 mln ton rosyjskiego węgla.
  Nie wiadomo co dalej dzieje się z rosyjskim węglem, bo tego nie wiedzą nawet służby celne.

  Tak rząd PIS realizuje embargo na ruski węgiel

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Uderzył w drzewo. Zginął na miejscu

Kierujący nissanem, 35-letni mężczyzna zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Tchórzew: zderzenie z autobusem (aktualizacja)

Na Drodze Krajowej nr 2 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych z autobusem.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Poranny wypadek w gminie Kotuń. NIetrzeźwa kierująca (aktualizacja)

Na odcinku drogi pomiędzy miejscowościami Kępa i Wilczonek w gminie Kotuń doszło do wypadku.

Zginął kierujący fiatem. Zderzenie na S17

11 lipca o godz. 17.09 na drodze technicznej przy...

Wiadukt warszawski ma być wyburzony i wybudowany na nowo. Duże zainteresowanie ze strony firm

Prawdopodobnie w przyszłym roku rozebrany zostanie stary wiadukt warszawski w Siedlcach, który zastąpić ma całkiem nowa konstrukcja. Oferty na realizację inwestycji złożyło osiem firm.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje