REKLAMA
30.1 C
Siedlce
Reklama

Żyjemy jak na poligonie

Od kiedy w naszej miejscowości pojawiła się strzelnica żyjemy jak na poligonie – skarżą się mieszkańcy Głęboczycy ( gmina Dobre)

O tym, że na terenie gminie Dobre mają powstać otwarte strzelnice, mieszkańcy dowiedzieli się w 2021 r. Gdy ruszyły pierwsze prace ziemne, zaczęły się protesty. Mieszkańcy miejscowości Wólka Kobylańska, Głęboczyca, Rynia i Czarnocin pytali o zasadność inwestycji i korzyści, jakie przyniesie ona gminie, a także dlaczego nie zostali o tym oficjalnie powiadomieni. Uzasadniali, że na terenie powiatu mińskiego znajdują się już 2 strzelnice – w Jakubowie i Mińsku Mazowieckim. Jeżeli powstaną kolejne: w Wólce Kobylańskiej i Głęboczycach, łącznie będzie ich 4, w tym 3 położone w promieniu do 12 km od siebie. – Strzelnice w Jakubowie i Mińsku są zlokalizowane tak blisko, że każdy mieszkaniec gminy Dobre może realizować swoje zainteresowania, korzystając z ich usług – mówili.

Protesty na nic się jednak zdały, bo strzelnica w Głęboczycy została wybudowana. I budzi duże emocje. – Skutki budowy tego bardzo uciążliwego obiektu odczuwamy codziennie, 7 dni w tygodniu. Żyjemy jak na poligonie wojskowym, bo zawody strzeleckie odbywają się codziennie. Warto zauważyć, że najbliższe zabudowania są oddalone zaledwie 250 metrów od strzelnicy – mówią mieszkańcy.

Wójt Tadeusz Gałązka zaprzecza, jakoby zawody strzeleckie odbywały się codziennie. – Owszem, strzelania są przeprowadzane, ale tylko w sobotę i w niedzielę – twierdzi. I dodaje: – Wszystkie karabiny wyposażone są w tłumiki i nie powinny wywoływać hałasu.

– Myli się pan. Strzelanie jest codziennie – wyprowadzają wójta z błędu mieszkańcy. – Dopóki żandarmeria wojskowa nie przyjeżdżała i nie strzelała, dało się wytrzymać, ale od kiedy przyjeżdża i strzela z różnej broni, żyjemy jak na poligonie.

Mieszkańcy protestując przeciwko budowie strzelnic w gminie Dobre, wskazywali na skutki środowiskowe i ekonomiczne tych inwestycji: spadek wartości rynkowej działek w Głęboczycy, nie tylko tych bezpośrednio graniczących, ale także oddalonych od strzelnicy. „W Ryni i Wólce Kobylańskiej jest ok. 362 działek letniskowych. Przyjmując zaniżone szacunki – 500 zł podatku od działki – wpływy do budżetu gminy należy szacować na minimum 180 tys. zł rocznie. Oczywistym jest, że korzyści finansowe z działek rekreacyjnych wielokrotnie przewyższają korzyści ze strzelnicy, której głównym celem jest generowanie dochodów wyłącznie dla inwestora, właściciela firmy. Strzelnica nie stanie się źródłem miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców. A pobyt klientów nie będzie na tyle długi, aby stanowił impuls do rozwoju miejscowej gospodarki” – pisali w liście do Urzędu Gminy .

Mieszkańcy dziwią się, dlaczego gmina tak mocno zaangażowała się w powstanie strzelnicy i chcą wiedzieć, czy ma jakieś korzyści z funkcjonowania tego obiektu. Pojawiło się szereg pytań. Czy to prawda, że koparka gminna wykonywała prace odwodnieniowe na strzelnicy? A jeśli tak to czy było zlecenie, za które gmina otrzymała zapłatę czy też w ramach sponsoringu? I czy gmina sponsoruje strzelnicę w Głęboczycy?

Jak twierdzą mieszkańcy, na banerach znajduje się herb gminy Dobre oraz napis: „Strzelnica naszej gminy”, a według prawa wykorzystywanie herbu gminy – i to zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych – wymaga pozwolenia. Herb gminy należy traktować jako dobro osobiste, użycie herbu bez pozwolenia podlega karze . Czy i kto wydał takie pozwolenia? – pytają mieszkańcy Głęboczycy. – Po dokonaniu analizy porządków sesji rady gminy na przestrzeni ostatnich dwóch lat możemy z całą stanowczością stwierdzić, że rada nie podejmowała takiej decyzji – stawiają kropkę nad „i”.

Wójt Tadeusz Gałązka zapewnia, że wszystkie działania podejmowane na strzelnicy są zgodne z literą prawa. Obiecał ustosunkować się szerzej do całej sprawy na kolejnej sesji rady gminy.

14 KOMENTARZE
 1. Hahahahaha
  A WY dalej nie rozumiecie ze Władza PIS ma was wszystkich gdzieś?
  Zła to władza nie dbająca o interesy Polaków.
  Ajak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o…..

  Niestety co możecie to najwyzej przyszykować taczkę i czekać na kolejne wybory samozadowe.

  Odpowiedz moderated
  • Tak mają nas gdzieś i dlatego mamy coraz potężniejsze wojsko, nie to co za twojego guru tuska jak likwidował polskie wojsko i teraz ruscy by wjechali jak do siebie. Przestań w końcu bredzić, dzieki tobie zrozumiałem że nie warto glosowac na PO bo mają takich przygłupów jak Ty, dzięki za pomoc w wyborze 🙂

   Odpowiedz moderated
   • Wojsko mamy coraz słabsze, dlatego że oddaliśmy dużo sprzętu Ukrainie. Nie powielajcie pisoskiej propagandy.

    Odpowiedz moderated
  • Masz racje “zła to władza nie dbająca o interesy Polaków” bardzo dobrze pamiętam jak Tusk rządził w 2008 roku i dbał o nasze interesy tak, że musiałem wyjechać do pracy do Anglii bo w Polsce nie było, wtedy to dbali o interesy Polaków, a pieniądze w Polsce nie należały do nas.
   Ja wszystko dobrze pamiętam, a ty co masz Alzheimera???

   Odpowiedz moderated
  • Widzisz przynajmniej dawali wizy i każda osoba która wjechała do Polski była sprawdzona pod kątem dokumentów i wszyscy byli ściągani tylko i wyłącznie do PRACY z dokumentem pozwolenia na pracę.
   A jakby rządziło PO to by sobie wchodziły miliony nielegalnym emigrantów BEZ DOKUMENTÓW do Polski przez granice z Białorusią jak do siebie, ponieważ nie bronili by wschodniej granicy, bo przecież cytuje Tuska: “ch** tam z tą Polską wschodnią” i teraz byśmy mieli ataki na naszych obywateli jak we Francji czy Niemczech, palone samochody i złodziejstwo, tak więc podziękujcie lepiej za bezpieczeństwo w kraju temu rządowi, a nie tylko narzekacie. Nie narzekajcie ponieważ GORZEJ TO JUŻ BYŁO.
   Pamiętam jak kiedyś Tusk mówił “Wybierzcie PO – bo to mniejsze ZŁO” no i ludzie wybrali kiedyś PO i nie chciało się żyć w Polsce, teraz jest zdecydowanie odwrotnie 🙂

   Odpowiedz moderated
   • To nie jest żadna afera migracyjna !!!!!
    Nie powtarzaj tego co mówią w tvp !!!
    To jest afera korupcyjna !!!!
    Co ma Tusk do tego ???
    Nie dajcie się otumanić !!!
    Chcieli zarobić trochę kasy i tyle !!

    Odpowiedz moderated
 2. ,, więc podziękujcie lepiej za bezpieczeństwo w kraju temu rządowi, a nie tylko narzekacie ” Ten mały wyimek powyższej wypowiedzi –> Przejrzyjcie Na Oczy 2023-09-17 ” mówi wszystko, co trzeba. Bardzo delikatnie zresztą ! .

  Odpowiedz moderated
 3. si vis pacem para bellum
  Od wieków to się sprawdza.
  A przy okazji-piękna strzelnica, ponad 300 metrów w Siedlcach jest sralnią dla kundli, naprawdę chyba tylko bomby na łeb lecące mogą właściwą hierarchę wartości przywrócić.

  Odpowiedz moderated
 4. ZA CZASÓW PLATFORMY W razie wojny Polska miala sie bronic tylko przez 14 dni i na wschód od Warszawy mieli nas oddac do ruskich!!! NIGDY WIECEJ PO KO PSL
  PO/KO = bruksela berlin moskwa
  15 PAŹDZIERNIKA TYLKO PiS IDZIEMY WSZYSCY!!!

  Odpowiedz moderated
 5. Polecam odwiedzić strzelnicę osobiście i zobaczyć jaka jest prawda. Kogoś boli koniec pleców i dlatego utrudniają, życie człowiekowi, który chce legalnie zarabiać

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Uderzył w drzewo. Zginął na miejscu

Kierujący nissanem, 35-letni mężczyzna zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Tchórzew: zderzenie z autobusem (aktualizacja)

Na Drodze Krajowej nr 2 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych z autobusem.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Poranny wypadek w gminie Kotuń. NIetrzeźwa kierująca (aktualizacja)

Na odcinku drogi pomiędzy miejscowościami Kępa i Wilczonek w gminie Kotuń doszło do wypadku.

Wiadukt warszawski ma być wyburzony i wybudowany na nowo. Duże zainteresowanie ze strony firm

Prawdopodobnie w przyszłym roku rozebrany zostanie stary wiadukt warszawski w Siedlcach, który zastąpić ma całkiem nowa konstrukcja. Oferty na realizację inwestycji złożyło osiem firm.

Zginął kierujący fiatem. Zderzenie na S17

11 lipca o godz. 17.09 na drodze technicznej przy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje