REKLAMA
20 C
Siedlce
Reklama

Uruchomiono silniki kogeneracji w siedleckim PEC. Mamy to!

Będziemy samowystarczalni i niezależni od źródeł kopalnych. Taka idea przyświeca temu rządowi i nam w Siedlcach – mówił prezydent Sitnik.

Dzisiaj odpalono silniki kogeneracji gazowej o mocy ok. 8 MWe. Koszt inwestycji to 51 mln. zł.

Kogeneracja oparta jest na dwóch silnikach gazowych. Realizacja ta przyczyni się do zastąpienia energii cieplnej produkowanej z miału węglowego energią z paliwa o niższej emisyjności – gazu. Pozwoli to na znaczące zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Uroczyście przecięto wstęgę. Następnie szampanem ochrzczono dwa silniki nadając im imiona Andrzej i Mateusz.

Uruchomiono dwa silniki.

– Jako posłanka i sekretarz stanu w ministerstwie klimatu zajmują się transformacją ciepłownictwa – mówiła Urszula Zielińska sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska … Dzisiaj chcę pogratulować takiej inwestycji, takiego rozwoju, bo temu mają służyć fundusze europejskie i krajowe, które do nas płyną szerokim strumieniem. Zachęcam, byśmy zmierzali w kierunku niskoemisyjności, dbania o klimat i środowisko. Państwo robicie to w Siedlcach i jest to dla mnie powód do radości. Dziękuję pani prezes Marzenie Komar i prezydentowi Andrzejowi Sitnikowi i liczę na dalszą współpracę. – Otwierają się kolejne fundusze na takie inwestycje jak siedlecki PEC. 2 miliardy złotych na źródła odnawialne w ciepłownictwie. To fundusz, który ruszył w tym tygodniu. Siedlecka ciepłownia mogłaby mieć pompy ciepła i magazyny ciepła. Panie prezydencie, jestem pewna, że takie fundusze będą do Siedlec płynęły szerokim strumieniem. Macie państwo wielkie grono przyjaciół  w rządzie, a ja jestem ich wysłanniczką. Pani prezes i prezydent są gwarantem, że te fundusze będą wykorzystane w sposób najbardziej efektywny i uczciwy.

– Idziemy do przodu, wyprzedzamy działania, dążymy do zielonego miasta – powiedział Andrzej Sitnik prezydent Siedlec. – Pani minister przyjechała ze wspaniałymi informacjami, bo dostaliśmy już pieniądze na kieszonkowe ogrody. W sumie, w przeciągu 2 tygodni otrzymaliśmy ponad 20 mln. zł. W końcu otworzył się ten kurek z pieniędzmi, które płyną do Siedlec i nie będzie zakręcany, lecz będzie mocniejszy. Cieszę się, że wreszcie będziemy mogli ruszać i inwestycjami w naszym mieście. Kolejne 6 mln. zł otrzymaliśmy na retencję. Przy 8 szkołach powstaną zbiorniki retencyjne. Jestem dumny, że podpisaliśmy umowę na instalację termicznego przekształcania odpadów na 130 mln. netto, a wszystko po to, by spełniać to co przed nami – idea zielonego miasta, odchodzenie od palenia miałem. Pamiętam jaki był horror i niepewność czy tego miału wystarczy czy będziemy… jak niektórzy radzili… zbierać chrust. My musimy mieć stabilną sytuację zabezpieczającą potrzeby mieszkańców: ciepło w zimę i ciepła woda w okresie letnim. Jak pojawi się spalarnia, to przy tej kogeneracji będziemy zabezpieczeni i nie będzie potrzebny nam miał. Będziemy samowystarczalni i niezależni od źródeł kopalnych. Taka idea przyświeca temu rządowi i nam w Siedlcach – mówił prezydent Sitnik.

Zdjęcia: Aga Król

41 KOMENTARZE
 1. Jeszcze raz napisze : Sitnik wszystko co osiągnął zawdzięcza sobie – Hapunowicz wszystko zawdzięcza partii.

  Panie prezydencie: wygramy z panem rozwój miasta. Nie pozwolimy na desant sierotek po spółkowych stołkach.

  Odpowiedz moderated
 2. Jakie przyspieszenie, kto by pomyślał, 5 lat słabo a teraz mało wiarygodnie. Dosyć już słabych silników i słabych Siedlec. Zmienimy to w niedzielę.

  Odpowiedz moderated
  • Raczej ten, który przypisuje sobie zasługi za cudzą pracę
   Np. projekt parku złożony przez poprzedników, pieniądze dopiero za rządu PIS

   Odpowiedz moderated
 3. To jest postęp. W miejsce 14MW elekr. zbudowano 8, zamiast 22 MW cieplnych 8. Uniezależniamy się zmniejszając moc.. To jest postęp.
  A tak wogóle to Andrzeh silnik pracował tylko kilka godzin “na jałowo” . Cała impreza to fejk. Tak jak cała kadencja Andrzeja. Też na jałowo.

  Odpowiedz moderated
  • Ale wiesz misiu, że ta stara kogeneracja już stara była? A za pewnego poprzedniego prezesa olano remonty i szlag wcześniej maszynerię trafił? Czy tak gadasz, bo kampania wyborcza?

   Odpowiedz moderated
 4. Ojojoj jeszcze niedawno ministra nawoływała do redukcji CO2 o 90% do 2040 roku a tu się okazuje, że chwilowo w kampanii gaz znów nie jest be. Zbuki jak berety. Polityk to jednak stan umysłu.

  Odpowiedz moderated
 5. Mamy w Siedlcaxh kult jednostki. Jest boski Andrzej. W przeszłości w PECu budowano większe umaszyny kogeneracyjne, ale nikomu nie przyszło do głowy, żeby je nazwać Mirosław albi Wojciech. Słuszną linię ma nasza władza (cała nadzieja, że już niedługo)

  Odpowiedz moderated
 6. Zapomnuałem dodać, że impreza nazywała się oddanie do użytku kogeneracji gazowej. A jak można coś wziąć do użytku, co jeszcze nie wyprodukowało ani MWh do sieci i nie osiągnęło żadnych parametrów umownych. Fejk

  Odpowiedz moderated
  • Sądzę, że nie powinien się ograniczać Pan Andrzej, który jak sądzę postanowił zostać najbardziej znanym Andrzejem – no, Andrzejem nad Andrzeje i czym prędzej warto sfinalizować zmianę nazwy miasta, które tak wiele mu przecież zawdzięcza, z Siedlec na Andrzejgrad.

   Jeden silnik imienia Andrzeja tego pragnienia nie ugasi.

   Odpowiedz moderated
 7. Pisowcy w panice :)))
  Każdy sukces oplują, który nie wyszedł od nich, widać,boją się, że stołków nie dostaną jak Sitnik ponownie wygra :)))
  A przecież teraz setki partyjnych nominatów czeka na ciepłe posadki!

  Odpowiedz moderated
 8. Niech lepiej p. Prezydent się dowie od tej p. Minister czy gaz to już ekonomiczny, bo do niedawna był cacy a teraz be….

  Odpowiedz moderated
 9. Redakcję poproszę o śledzenie losów tych silników. Ineresuje mnie który częściej będzie się psuć

  Złote a skromne w Siedleckim wydaniu. Żenada… data nie przypadkowa

  Odpowiedz moderated
 10. A Pani minister niech powie szczerze, czy dotrzyma słowa partii że środki na samorządy będą przyznawane niezależnie od legitymacji partyjnej? Panie Chaberski – jak czyta Pan, to proszę o odpowiedz. Czy będziecie słowni?

  Odpowiedz moderated
 11. To nie Prezydent nazwał się pierwszy jako ‘silny’. Tak nazwał Prezydenta, szef gabinetu jego poprzednika, czy tam rzecznik. Jakiś tam Kudelskiego. Gdy Prezydent był jeszcze Prezydentem Elektem i były uroczystości na okrąglaku na 11 listopada.

  Odpowiedz moderated
 12. Chwalą się spalarnią śmieci, którą chcą wybudować obok mieszkań ludzi
  W Olsztynie już wybudowano nowoczesną spalarnię śmieci
  Tylko podczas rozruchu był wybuch, milionowe straty i nie wiadomo co w powietrze poszło podczas wybuchu
  Taka to nowoczesność i ekologia bywa

  Odpowiedz moderated
 13. Szał pisowców jest porażający. Trzeba dobrze pilnować w komisjach, żeby czegoś nie zachachmęcili, bo zdolni sa do wszystkiego.

  Odpowiedz moderated
 14. Tylko Ażei jest gwarantem tego że załatwi u Tuska paliwo dla siedlczan po 5,19.

  Odpowiedz moderated
 15. “Będziemy samowystarczalni i niezależni od źródeł kopalnych. Taka idea przyświeca temu rządowi i nam w Siedlcach – mówił prezydent Sitnik.” No i Andrzej odkleił się od rzeczywistości… Jest i skutek.
  PS. (Skąd wziąć biometan ?)

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Wypadek śmiertelny na DK2 (aktualizacja)

Na drodze krajowej nr 2 zderzyły się dwa samochody osobowe.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Zderzenie w Wiśniewie

W Wiśniewie zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich się zapalił.

Najczęściej komentowane