REKLAMA
20.7 C
Siedlce
Reklama

Praca szuka młodych, czyli Siedleckie Targi Pracy

Tym razem ich „bohaterami” będą ludzie przed trzydziestką.

Jak mówi Beata Demiańczuk, szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, tegoroczna edycja to
trochę Siedleckie Targi Pracy, jakie znamy, a trochę nowości. – Zachowujemy to, co w tym wydarzeniu najważniejsze, czyli nadal zarówno pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy spotykają się w jednym miejscu. Można się dowiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji w firmach oraz poznać zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy i zakres wymaganych kompetencji. Ale pamiętamy, że w międzyczasie zaszły poważne zmiany na rynku pracy. Przed 20 laty bezrobocie na naszym terenie było ogromne, bo zbliżało się do 13%, a tej chwili jego stopa w mieście wynosi tylko 4%, a w powiecie ok. 5%. Z tego powodu rynek pracy z rynku pracodawcy stał się rynkiem pracownika. Zmieniły się też formy pomocy pracodawcom, bo prawo zwiększyło możliwości urzędów pracy, wprowadzając staże dla bezrobotnych, doposażanie stanowisk pracy czy bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które zastąpiły pożyczki. Dlatego na Siedleckich Targach Pracy PUP jest tradycyjnie jednym z wystawców, prezentujących swoje usługi – wyjaśnia pani dyrektor.

I dodaje, że Targi starają się odpowiadać na bieżące potrzeby. Rok temu skupiały się na cudzoziemcach, szczególnie obywatelach Ukrainy, którzy w wyniku napaści Rosji na ich kraj znaleźli się na polskim rynku pracy. – Tym razem „bohaterami” będzie grupa, która jest w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli osoby do 30. roku życia – mówi Beata Demiańczuk. – Na koniec 2023 r. to właśnie one stanowiły ponad 20% ogólnej liczby bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie.

Hasło XVIII Siedleckich Targów Pracy brzmi: „Możesz więcej, niż myślisz”. Jak wyjaśnia szefowa PUP, młoda osoba, która szuka pracy, nie zawsze ma świadomość, jak poruszać się po rynku pracy. – I to mimo faktu, że w ostatnim czasie w szkołach rozwinęło się poradnictwo zawodowe, a także pojawiają się w nich nasi doradcy zawodowi. Dlatego na targach chcemy się zająć praktyką. Do organizowania tegorocznych Targów po raz pierwszy dołączyły: Centrum Kształcenia Zawodowego oraz siedleckie szkoły średnie – „Elektryk” i „Samochodówka”. Przygotowują już one swoich uczniów do tego, żeby przyszli z gotowym CV. To sprawi, że na własne oczy zobaczą, jakie mają szanse na rynku pracy – podkreśla pani dyrektor.

Miejsce i czas tegorocznych targów nie są przypadkowe. Do tej pory Targi organizowano w soboty, często w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy. Teraz postawiono na dzień powszedni i halę sportową Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Ma to sprawić, że na wydarzeniu pojawi się więcej uczniów z Siedlec i powiatu. – Choć oczywiście zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, którzy chcą znaleźć albo zmienić pracę – dodaje pani dyrektor. I zdradza, że swoją obecność zapowiedziało wielu wystawców, m.in. związanych ze Wschodnią Izbą Gospodarczą, w tym podmioty, których nie było na poprzednich edycjach.

XVIII Siedleckie Targi Pracy odbędą się w środę, 24 kwietnia, w hali sportowej Zespołu Szkół
Ponadpodstawowych nr 3 w Siedlcach przy ul. Popiełuszki 8 i będą trwać od godz. 10.00 do 13.00. Tegoroczną edycję patronatem honorowym objęli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce oraz Starosta Siedlecki. (BS)

2 KOMENTARZE
  1. Powrócił Tusk i powróciły Targi Pracy, bo bezrobocie znowu rośnie.
    Miało być lepsze życie w uśmiechniętej Polsce a wyszło jak zawsze.
    Są Hipokryci lepsi ode mnie.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Konwencja wyborcza PiS w Siedlcach. Jarosław Kaczyński przedstawia kandydatów do Europarlamentu

Z ponad półgodzinnym poślizgiem rozpoczęło się spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Siedlcach. Prezes PiS przedstawia kandydatów do Europarlamentu z okręgu mazowieckiego (bez Warszawy i okalających ją powiatów).

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Oficjalne poświęcenie ronda św. Andrzeja Boboli w Siedlcach

16 maja w Siedlcach zostanie uroczyście poświęcone rondo św. Andrzej Boboli na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Armii Krajowej.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Najczęściej komentowane