REKLAMA
16.7 C
Siedlce
Reklama

Zmarł Jan Górski, były burmistrz Węgrowa

Zmarł Jan Górski, działacz społeczny i burmistrz Węgrowa w latach 2002-2006. Miał 83 lata.

Śp. Jan Górski urodził się 4 stycznia 1941 roku w Kiełczewie. Działalność zawodową rozpoczął w 1960 roku. Do 1968 r. pracował w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych w Węgrowie jako agronom gromadzki. Był kierownikiem referatu produkcji rolnej w Powiatowej Radzie Narodowej w Węgrowie, instruktorem rolnym w Komitecie Powiatowym PZPR  w Węgrowie, I sekretarzem KG PZPR w Grębkowie i Kierownikiem ROP w Węgrowie. W latach 1984-1990 był kierownikiem Rejonowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, następnie inspektorem ds. ochrony środowiska w Urzędzie Rejonowym w Węgrowie. Od 1995 do 1998 roku pełnił funkcję kierownika Urzędu Rejonowego w Węgrowie, a następnie naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Pełnił również funkcję wiceprezesa PSS „Społem” w Węgrowie

W latach 1990-1998 był radnym Rady Miejskiej Węgrowa, w tym dwukrotnie przewodniczący Rady Miejskiej. W latach 1990-1994 przewodniczył Komisji ds. Samorządów i Przestrzegania Prawa. W 2002 roku wygrał pierwsze powszechne wybory na burmistrza Węgrowa. Urząd burmistrza sprawował jedną kadencję, do 2006 roku. Jako burmistrz wznowił budownictwo komunalne w Węgrowie. Za jego kadencji została wybudowana trasa śródmiejska, przeprowadzono termomodernizację wielu budynków użyteczności publicznej oraz nastąpiła rozbudowa infrastruktury wodociągowo -kanalizacyjnej.

Jan Górski bardzo angażował się w działalność społeczną i był organizatorem życia sportowego i kulturalnego w Kołach LZS i ZWM w Kiełczewie i powiecie węgrowskim. Był organizatorem i współzałożycielem Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich. Wraz z Zarządami Kółek Rolniczych propagował i wdrażał najnowsze metody upraw i ochrony roślin oraz wprowadzał pierwsze zastępy maszynowe. Działał też  w Ochotniczych Strażach Pożarnych w Grębkowie i Węgrowie. W latach 1984-1999 był sekretarzem Zarządu Powiatowego OSP.

Jan Górski to również organizator i współzałożyciel Węgrowskiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości i Agroturystyki oraz inicjator powstania Szkoły Wyższej w Węgrowie. Przyczynił się do nawiązania współpracy z miastami Skole i Żółkiew na Ukrainie i Wołożyn na Białorusi. Był współtwórcą i współorganizatorem Biesiad Weselnych w Węgrowie Za działalność zawodową i społeczną otrzymał następujące odznaczenia: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznakę Za Zasługi dla Województwa Warszawskiego, Odznakę Za Zasługi dla Województwa Siedleckiego, Medal Pro-Memoria, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznakę Za Zasługi dla Węgrowa.

Pogrzeb śp. Jana Górskiego odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca. O godz. 12 w Bazylice Mniejszej w Węgrowie zostanie odprawiona msza święta żałobna za spokój duszu zmarłego, a następnie jego ciało zostanie przewiezione na cmentarz parafialny i złożone w grobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Zalania i pożar to skutki burzy, która przeszła nad ranem na naszym terenie

Chociaż poranna burza w naszym regionie nie trwała długo, zdążyła narobić trochę szkód.

Utonął 19-latek

Na żwirowni Kutyskach w gminie Jabłonna Lacka utonął 19-latek.

Strażacy mieli pełne ręce roboty

Około stu interwencji mieli wczoraj (19 czerwca) strażacy z...

Zabójstwo w siedleckim więzieniu: Sławomir R. skazany na 8 lat (TYLKO W „TS”!)

Sławomir R. został skazany na 8 lat więzienia za zabójstwo współosadzonego Andrzeja K. Siedlecki Sąd Okręgowy zgodził się z argumentacją obrony, że reakcja strażników więziennych była spóźniona i dlatego doszło do tragedii.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje