REKLAMA
27.5 C
Siedlce
Reklama

Przysięga w WOT

W ciechanowskich koszarach odbyły się obchody święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone z przysięgą wojskową ponad 115 nowych żołnierzy.

W wydarzeniu uczestniczył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

Obchody Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” rozpoczęły się już w piątek (5 lipca). Tego dnia dowództwo, żołnierze oraz pracownicy uczestniczyli w mszy polowej oraz uroczystej zbiórce, podczas której wręczono zasłużonym żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia.

Główne uroczystości z okazji 7-lecia Brygady połączone z przysięgą wojskową odbyły się w niedzielę 7 lipca na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie. Przybyli na nią znamienici goście: Dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, doradca Szefa Sztabu Generalnego – gen. broni Krzysztof Król, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, szkół, a także rodziny przysięgających żołnierzy.

Tego dnia słowa roty wypowiedziało ponad 115 nowych ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich byli uczniowie, studenci, pracownicy lotniska, pracownik stoczni, listonosz, stomatolog, trener judo i prawnik hobbystycznie zajmujący się projektowaniem gier wojennych. Blisko 80% uczestników szkolenia podstawowego w ramach I tury „Wakacji z WOT”, to osoby w wieku 18-20 lat.

Podczas uroczystości Dowódca WOT odczytał list skierowany do mazowieckich terytorialsów przez Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka Kamysza. Z okazji ich podwójnego Święta wyraził słowa uznania i szacunku dla potrzebnej i ważnej dla społeczeństwa służby, zaangażowania i oddania sprawom obronności oraz pracy na rzecz swojej „małej Ojczyzny”.  Podkreślił również:

– Będziecie służyli wsparciem i pomocą ludziom, którzy żyją blisko Was. Znacie ich potrzeby i oczekiwania, znacie tamtejsze okolice; lepiej niż ktokolwiek inny poradzicie sobie z wyzwaniami i ewentualnymi zagrożeniami. Terytorialsi wielokrotnie już udowodnili, że będąc blisko i w stałej gotowości do działania – są najskuteczniejsi i najlepsi.

ŚWIĘTO Z WYRÓŻNIENIAMI

Dowódca płk Paweł Lech uhonorował odznaką pamiątkową 5 MBOT Dowódcę WOT, z kolei zastępca dowódcy Brygady ppłk Grzegorz Podolszański odebrał srebrny medal „Za Długoletnią Służbę” nadany przez prezydenta RP. Po raz pierwszy nadano Tytuł Honorowy „Zasłużony Żołnierz Obrony Terytorialnej” – otrzymał go sierż. Adam z kompanii szkolnej w Ciechanowie oraz st.kpr. Sylwia z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Pamiątkowe ryngrafy oraz wyróżnienia otrzymali pracodawcy żołnierzy i firmy wspierające rozwój 5 Mazowieckiej BOT: Cedrob S.A., Norcospectra, Plon i Urodzaj.

PIKNIK WOJSKOWY

Po części oficjalnej zakończonej defiladą pododdziałów i koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia rozpoczął się piknik wojskowy z całą plejadą atrakcji. Były koncerty młodych talentów z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Szkoły Muzycznej w Ciechanowie, Załogi Szklanego Jasia oraz pokaz sztuk walki w wykonaniu żołnierza 5 MBOT – st. szer. Weroniki Krzywnickiej, jak również trening zumby. Na licznie przybyłych gości czekały stoiska i punkty promocyjne, a dla najmłodszych uczestników zorganizowano konkursy, gry i zabawy, m.in. pole minowe, strzelnica ASG, maskowanie i tor przeszkód. Podczas trwania pikniku, goście mogli poczęstować się żołnierską grochówką oraz specjałami przygotowanymi, m.in. przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.

Zdjęcia: WOT

5 KOMENTARZE
 1. to niech później bronią kraju jak tacy mądrzy i odważni , a nie zwykłych obywateli cywili będą przymusowo wcielać

  Odpowiedz moderated
 2. uciekajcie stąd bo tu śmierć i zaraza – to niby oni mają nas bronić razem z duszpasterzami, a przepraszam duszpasterze będą się modlili a ich bronią będzie biblia , szczęścia życzę – normalni wyrabiać paszporty

  Odpowiedz moderated
 3. Dziwne, trzy komentarze a pełne pogardy, lekceważenia, deprecjonowania Polaków-ochotników, którzy dobrowolnie deklarują chęć obrony Ojczyzny Wy komentujący na pewno tutejsi?

  Odpowiedz moderated
  • i wysyłania Polaków na śmierć, ludzie widzą kto prowokuje do wojny (i nie jest to ten na “P”, którym w mediach straszą, a który zakończył w tydzień tzw pandemię i powinien za to Nobla dostać)

   Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wybuch gazu w bloku na I piętrze. Z mieszkania wypadło okno i część ściany

Na osiedlu ul. Stacyjna w Garwolinie w bloku na...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Samochód przewrócił się na dach, a drugi na bok

12 lipca po godz. 17 policjanci otrzymali zgłoszenie o...

Siedlce: Upadek z wysokości

Podczas prac budowlanych przy ul. Konarskiego w Siedlcach doszło...

Zostawiła gotujące się jedzenie na kuchence. Interweniowali strażacy

Wczoraj (16 lipca) w jednym z mieszkań przy ul....

Wypadek w Czepielinie (aktualizacja)

Po godz. 15 w Czepielinie (gm. Mordy) doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje