REKLAMA
25.5 C
Siedlce
Reklama

Pieniądze nie grają, ale… – Najnowszy felieton Dariusza Kuziaka

Prezentujemy najnowszy felieton Dariusza Kuziaka.

Pieniądze nie grają, ale…

Pamiętam to z jakiegoś komiksu: Ratownicy docierają do górnika, który przeżył tydzień kilkaset metrów pod ziemią w zawalonym chodniku. A ten pyta: – Co z Górnikiem? Wygrał? – Nie martw się. Będzie dodatkowy mecz – mówi ratownik, uspokajając cudem ocalonego kolegę.

Były lata 70. ubiegłego wieku i cała Polska emocjonowała się meczami Górnika Zabrze. Nie, nie chodziło o cotygodniową klubową młóckę. Nie o to pytał ocalony. To były mecze o puchar Europy. Górnik Zabrze grał w tych rozgrywkach z europejskimi potęgami. Nie, że w ogóle grał, w znaczeniu: kwalifikował się do najwyższej klasy europejskich rozgrywek i zbierał cięgi. Górnik Zabrze z młodym Lubańskim sam był piłkarską potęgą. I regularnie bił się w ćwierćfinałach, półfinałach, nawet w finale.

Do legendy polskiej piłki przeszedł półfinał Górnika Zabrze z AS Roma. Trzy mecze nie przyniosły rozstrzygnięcia i o awansie decydował rzut monetą.

– Sprawiedliwości stało się zadość! – krzyczał niezapomniany Jan Ciszewski, gdy rzucona przez sędziego moneta obróciła się na polską stronę.

A potem był finał z Manchester City. Fakt, że przegrany. Ale jednak finał. Wyobrażacie to sobie? Jest finał europejskich rozgrywek klubowych i gra w nim polska drużyna. W finale! Dzisiaj cieszymy się, jeśli w ogóle przebrnie przez eliminacje. W Lidze Mistrzów od lat nie gra żaden polski klub. Grają 32 kluby i żaden nie jest nasz. Raków Częstochowa właśnie otarł się o awans, ale tylko otarł. (Przy okazji – czy to ten sam Raków z tej samej Częstochowy, z którym jeszcze kilka lat temu Pogoń Siedlce biła się jak równy z równym w I lidze? Trudno uwierzyć… Teraz Raków dobija się do bram Ligi Mistrzów. A u nas, w Siedlcach? U nas, szczęśliwie, po staremu, bez zbędnych rewelacji).

Raków Częstochowa zagra więc w Lidze Europy, a Legia Warszawa o klasę niżej – w Lidze Konferencji. To podobno wielki sukces. Liga Mistrzów znowu nie dla nas.

W Lidze Mistrzów grała ostatnio – niech sprawdzę – Legia Warszawa w 2016 roku. Poprzednie występy w polskich klubów (Legia Warszawa, Widzew Łódź) w tym elitarnym gronie miały miejsce jeszcze w ubiegłym wieku. A przecież mówimy o Polsce, kraju, którego reprezentacja, przynajmniej ostatnio, regularnie kwalifikuje się do mistrzostw świata i Europy. Piłkarską pustynią nie jesteśmy. Potrafimy znaleźć się wśród 32 najlepszych drużyn na planecie. Ale wprowadzić 1 klub (słownie: jeden) do 32 klubów Ligi Mistrzów – to już przekracza nasze piłkarskie możliwości.

Polscy piłkarze oczywiście w Lidze Mistrzów zagrają. Tyle że w zagranicznych klubach. Jak Lewandowski w Barcelonie czy Zieliński w Napoli… Pewnie jeszcze paru innych. Będziemy więc kibicować zastępczo, jak kiedyś Dudkowi w bramce Liverpoolu.

Dlaczego tak się dzieje? Mówi się, że pieniądze nie grają, że liczą się piłkarskie tradycje, system szkolenia… Ale od tematu pieniędzy, mówiąc o piłce nożnej, uciec się nie da.

Miejsce się kończy, więc dokończenie innym razem.

DARIUSZ KUZIAK

16 KOMENTARZE
 1. Duda trafnie określił Polską reprezentację: stan polskiego sportu, zwłaszcza gier zespołowych, jest smutnym odzwierciedleniem stanu polskiego państwa pod rządami PIS-u.
  Nic dodać nic ująć.

  Odpowiedz moderated
  • Może i ta historia była opisana w komiksie, lecz to było wydarzenie autentyczne i miało miejsce w 1971 roku w kopalni w Zabrzu. Było o tym głośno w kraju. Miałem wtedy 12 lat i od paru byłem sympatykiem górniczego klubu i zostało mi to do dzisiaj, choć Zabrze daleko i klub już nie ten…..
   Wtedy Górnik, Legia, Stal Mielec, Wisła Kraków miały takich graczy, którzy nie ustępowali najlepszym, nie tylko w Europie, ale i na świecie.
   A teraz zostały tylko dobre wspomnienia.Dzisiaj sport to już inna bajka, a nasze kluby organizacyjnie i finansowo są ubogimi krewnymi Zachodu, zresztą jak niestety nasza Polska…….

   Odpowiedz moderated
  • Były Kibicu
   Akurat stan niektórych gier zespołowych jest bardzo dobry. Siatkarze niedawno wygrali Ligę Światową a obecnie awansowali do finału Mistrzostw Europy. Siatkarki też miały najlepszy sezon od lat. Koszykówka mężczyzn też ma się lepiej niż przez ostatnie 50 lat.

   Odpowiedz moderated
 2. Rozwiązać reprezentację, starych działaczy pogonić.
  A co znaczy skrót: PZPZ= pieniądze zarobione przez nieuczciwość.
  Piłkarze i działacze opływają w luksusach o których nam zwykłym nawet się nie śniło a co mamy w zamian.
  Kompromitacja i żenada to najbardziej łagodne słowa.
  Reprezentacja ma nas kibiców tam gdzie kończą się plecy.

  Odpowiedz moderated
 3. Wywalić wszystkich i wziąć chłopaków z trzeciej ligi.
  Będą lepiej grać dla idei za talerz zupy niż ci lanserzy za za grube tysiące.

  Odpowiedz moderated
 4. Ja chyba mam rozwiązanie. Otóż, rząd kaczszajki sprowadził kilkaset tysięcy młodych mężczyzn z Azji i Afryki do ich nadwiślańskiej kolonii. Stawiam dolary przeciw orzechom, że spora z nich część w piłkę nożną grać potrafi – to tylko kwestia rozpoznania przez łowców talentów. A nawet jak nie uda się stworzyć grupy wyśmienitych piłkarzy nożnych – to na 100% uda się stworzyć super kadrę w krykieta – na pewno spośród “filmowców Wawrzyka” znajdzie się kilku chłopaków, którzy umieją w krykieta grać…
  Poza nawiasem postawię też inny postulat – tym razem z okolic “bezpieczeństwa” polskich kobiet, o których “bezpieczeństwo” tak zadbał premier z dużym organem twarzy służącym do oddychania. Pytam tylko – bo nie wiem – czy polskie kobiety już czują się “zaopiekowane” przez przybyszów z wizami od rządu kaczszajki?

  Odpowiedz moderated
  • To chyba opozycja godziła się na każdego uchodźcę. Blokada granicy z Białorusią wywołała okrutne wrzaski opozycji (radzę sobie przypomnieć wybitnych sportowców biegaczy z torbami foliowymi). 🙂
   Nawet nakręcono (p. Holland bynajmniej nie zwolenniczka prawicy) film o tym i dostaje nagrody (nie rządowe). To już opozycja lewicowo-liberalna nie wspiera tak wybitnej p. reżyser. Oj nieładnie. Ksenofobia. 🙂
   PS
   A służby wykryły przestępców (domniemanych) z MSZ. To chyba źle o władzy nie świadczy?

   Odpowiedz moderated
   • Bynajmniej mon chéri,
    Do mojej Ojczyzny sprowadzono ponad 200 tysięcy ludzi z Azji i Afryki – z czego niezidentyfikowaną ilość osób, którym sprzedano polskie wizy na składanym łóżku w afrykańskiej stolicy. Tymczasem chcą mnie zapytać o 2 tysiące nielegalnych uchodźców w Polsce. Dostrzegasz różnicę?!
    A co z “różnego rodzaju pasożytami, pierwotniakami, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, [a które] mogą tutaj być groźne”?
    I dlaczego partyjna szczujnia dotychczas nie zaprezentowała swojemu suwerenowi informacji o handlu wizami do Polski?

    Odpowiedz moderated
    • W czasie śledztwa szczegółów się nie nosi po mediach. A co do tych pasożytów i pierwotniaków to jesteś bardziej radykalny niż prezes Kaczyński. On też mówił o zagrożeniu chorobami i to wiele lat temu. Trzeba było wtedy ostrzegać Timmermansa. Masz słaby refleks i zdolność przewidywania. Ucz się od szefa PiS 🙂
     PS
     Wizy wydaje się ludziom do pracy, a nielegalni emigranci i to wysyłani z Białorusi to chyba w czasach niespokojnych lekka przesada, Tu widzę że uwielbienie do resetu ze wschodem nie mija. 🙂
     Brawo dla prokuratury, że likwiduje proceder handlu wizami. Wraca mi zaufanie do państwa i służb.

     Odpowiedz moderated
     • Bynajmniej mon chéri,
      ci co przyjechali na wizy z łóżka polowego są tak samo nielegalni jak i ci od Łukaszenki.
      To niestety jest wojna dwóch gangów przemytników, w której jeden stawia płot, żeby ten drugi gangus nie nawrzucał mu swoich nielegałów.
      A prokuratura zadziała gdy ten nasz gang Olsena za to odpowie. Cały…
      Wtedy to wróci mi zaufanie…

    • Śledztwo nie dotyczy 200 tysięcy wiz lecz zgodnie z komunikatem prokuratury mniej niż 300 przypadków. Śledztwo drogi kolego (w Polsce mówię po polsku) nie dotyczy krajów afrykańskich. Zgodnie z komunikatem prokuratury dotyczy krajów azjatyckich. Łączysz liczbę wydanych wiz (75% dotyczy Ukraińców) z nielegalnym wydawaniem wiz. Postępujesz jak media propagandowe, robiąc ludziom mętlik w głowie. Opozycja lewicowo-liberalna jak zwykle robi z igły widły. Swoją drogą zadziwia mnie zmiana narracji tejże opozycji o 180 stopni (chyba nie pierwszy raz). Chyba opozycja i ty liczysz na to, że Polacy zapomną “występy” działaczy opozycji na granicy. Liczysz na to, że polityczna głupota pewnej pani reżyser (film o granicy wschodniej w czasie kampanii wyborczej) zostanie zakrzyczana liczbami zawyżającymi problem mniej więcej 1000 krotnie. PiS otwierając Polskę na szeroką imigrację spełnił marzenia opozycji i UE, a za to oczywiście może zapłacić. Tylko głosy nie pójdą na opozycję lewicowo-liberalną ale raczej zyska Konfederacja (taki elementarz polityki, że nie podnosi się narracji niewygodnych dla samych siebie bo to działanie samobójcze). A na koniec państwo pilnujące granic (poprzez stawianie płotów) to nie gang przemytników. Znaj proporcjum mocium panie.
     PS
     Wcale bym się nie zdziwił, że PiS świadomie odpalił aferę aby opozycja (z fatalną i niewygodna dla niej narracją) straciła głosy 🙂

     Odpowiedz moderated
     • Wierzysz w to co mówi ziobrowska prokuratura?
      A dlaczego w śledztwie nie ma sprawy wiz wydawanych w Afryce skoro wiadomo, że to właśnie tam robiono biznes z wizami ?

     • Bynajmniej mon chéri,
      bo problemem nie są imigranci (nawet ci, którzy tak bardzo zagrażają sanitarnie naszczalnikowi) – ale kupczenie wizami mojego państwa ze składanych łóżek w Abudży i Kampali. Capisci?
      Czy wy w tej waszej kaczszajce nie wiecie, że to wasz elektorat boi się wszelkiego rodzaju obcych? Jeśli nie – to już po was…
      Rozpisujesz się o filmie Agnieszki Holland jakbyś go widział. A nie widziałeś – więc pozwól, że obaj przemilczymy jej ostatnie dzieło – nie bądźmy jak pani rzecznik SG w dziwnej czapce…
      A kaszczajka spełniająca “marzenia opozycji i UE” to oczywisty oksymoron – bardziej moron niż ox rzecz jasna.

     • Nie za bardzo wiem Operatorze Walca pisząc o waszym elektoracie. Ja nie jestem zbytnim zwolennikiem PiS. Ale widzę, że wygra znowu bo poziom opozycji i emocji zwolenników tejże uniemożliwia realną szansę na walkę z obecnie rządzącymi. Ciągłe budzenie i rozwijanie nadmiernych i słabo uzasadnionych emocji wśród elektoratu nie może dać dobrego wyniku. Bo odstrasza innych poza wyznawcami. Robicie tak od 8 lat z podobnymi efektami. A na film Holland nie pójdę, bo przeczytałem opisy (autorów) i komentarze i zwyczajnie nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na film antypolski i moim zdaniem szkodliwy. Nie jestem masochistą. I nie wspieram ludzi, których nie szanuję. A tak w ogóle to kilka filmów p. Holland oglądałem. Stracony czas. Może to się komuś podoba, Mnie nie. A co do wiz to komunikat prokuratury (a nie wzmożone media i elektoraty) jest jak na razie jedynym poważnym źródłem informacji o handlu wizami. Tam o krajach Afryki nie ma ani słowa.
      PS
      Jesteście tak rozemocjonowani, że wchodzicie w narracje bardzo niekorzystne. D. Tusk ma przebłyski (kiedyś miał dużo lepszy obraz społeczeństwa i polityki), że to rozumie, ale otoczenie i media utrudniają poważną rywalizację z J. Kaczyńskim. Strzelacie sobie co chwilę w kolano i co zabawne tego nie rozumiecie. 🙂

 5. Ileż ja znam osób na forach, które nie są “zbytnimi zwolennikami PiS. Ale”…
  Ale cóż taki aktyw…
  Napiszę to po wtóre – nieplagalnymi przybyszami do Polski są i ci od Łukaszenki, i ci co kupili polską wizę ze składanego łóżka w Ugandzie.
  A o twórczości filmowej – no cóż, mam nadzieję, że Suma filmy fabularne mają większe osiągnięcia niż A. Holland.

  Odpowiedz moderated
  • noooo mamy nowy “hicior” TVP, na który nie poskąpiono grosza z naszych podatków – serial Dewajtis.

   O ile bardzo lubię tę książkę i wiele razy ją czytałam – o tyle po próbie obejrzenia pierwszego odcinka tego serialu odeszła mi ochota na więcej.

   Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rudka: Kolejna Perła Mazowsza (zdjęcia)

Zakończyła się modernizacja ponad 100-letniego zabytkowego budynku głównego szpitala w Rudce.

Zjazd absolwentów w siedleckim “Elektryku”

W siedleckim Elektryku, czyli Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1...

Szczur na balkonie

Mieszkanka jednego z bloków na osiedlu Romanówka w Siedlcach...

Na DK nr 2 ciężarówka uderzyła w drzewo

Ok. godz. 19.30 na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Sionna doszło do zdarzenia drogowego z udziałem tira.

Samochód uderzył w rowerzystę na rondzie w Łukowie. 65-latek ciężko ranny (film)

Na rondzie w Łukowie (Aleja Kaczorowskiego) doszło do potrącenia 65-letniego rowerzysty przez kierującego samochodem osobowym. Wypadek został zarejestrowany przez kamerę miejskiego monitoringu.

Zaprezentowali się Bezpartyjni Samorządowcy. Na czele listy siedlecka radna Monika Polak (zdjęcia)

Przed Urzędem Miasta Siedlce odbyła się konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. Zaprezentowali się kandydaci, którzy w zbliżających się wyborach do Sejmu startują w siedlecko-ostrołęckim okręgu. Na czele listy znalazła się radna z ramienia Bezpartyjnych Siedlec Monika Polak.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje