REKLAMA
30.1 C
Siedlce
Reklama

Pan Samochodziki znaki czasów – najnowszy felieton Dariusza Kuziaka

W filmach Netfliksa obowiązuje, jak wiadomo, pełna swoboda, a Wikinga może zagrać nawet murzyńska piosenkarka. Zasiadając do obejrzenia nowej (poprzednią, tę z 1972 r. znam na pamięć) ekranizacji „Pana Samochodzika i templariuszy”, byłem więc otwarty na wszystko. Nawet na to, że Pan Tomasz będzie inkluzywną Eskimoską z Sumatry. Moje obawy, przyznaję, były na wyrost. Co nie oznacza, że jest dobrze.

Panu Samochodzikowi przez pół wieku strasznie popsuł się charakter. Zupełnie nie przypomina ani postaci stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego, ani filmowego Pana Samochodzika, którego grał Stanisław Mikulski. Tak, tak… czasy się oczywiście zmieniają. Ale jak się zmieniają i co się ze światem oraz z nami przez te pół wieku porobiło – to niestety widać.

Pan Samochodzik z głębokiego PRL-u zasłużone pochwały pod swoim adresem kwitował bagatelizującym: Ooo… Lubił czystą grę, a jego najsilniejszą bronią były szare komórki. Swego nowego wcielenia, czyli Pana Samochodzika z roku 2023, mam wrażenie, nawet by nie polubił. Ten obecny jest – cytuję narcyzem ogrzewającym się w blasku zabytków. Kocha tylko eksponaty. Jego auto (skrzyżowanie dużego fiata z ursusem) strzela tajną bronią jak limuzyny Jamesa Bonda. Szefową też ma jak z MI6. Gadżety to jednak nie osobowość.

Nie tylko Pan Samochodzik nieładnie się zmienił. Pół wieku temu Karen Petersen (grała ją pełna seksapilu Ewa Szykulska) była ciekawą postacią, rozdartą między rywalizacją a fascynacją Panem Tomaszem. Karen w wersji 2023 przypomina baborobota wzorowanego zapewne na hakerce Lisbeth Salander z sagi Millennium. Z osiłkami tłucze się fachowo jak John Wick. Urok gdzieś się ulotnił.

Swojski, może nawet prowincjonalny, „Pan Samochodzik” z lat 70. był oazą spokoju. „Pan Samochodzik” roku 2023 to zabójstwa, bombowe zamachy, podpalenia, tortury… Widowiskowy finał zaczerpnięto w sposób oczywisty z filmów o przygodach Indiany Jonesa: wszystko się wali w gruzy i trzeba uciekać…

W nowej ekranizacji wszystko jest za mocne, przerysowane, malowane grubą kreską. Harcerze to przemocowcy: noszą mundury i kultywują naszość. Manifestacyjny feminizm jest na krawędzi parodii. Czarny charakter wygląda jak karykatura Don Pedra „Caramba” z kreskówki. Dziennikarka oczywiście pyskata i bezczelna.

Harcerze z powieści Nienackiego wiedzieli, że staruszce trzeba wyciągnąć wody ze studni i przynieść chrust. Byli pomocni. Bez ideologii i wielkich haseł. Bohaterów Netfliksa wypełnia desperacja: – Nie wrócę do sierocińca jako frajer bez skarbu. Nie ma opcji! – ogłasza Sokole Oko. Bo przygoda przygodą, ale przecież dzisiaj nie chodzi o to, co przeżyłeś, ale czym możesz się pochwalić.

Podobno peerelowskie seriale były propagandowe. Pewnie były. Ale smrodek pedagogiczny przemycały subtelnie. Dzisiaj myśl przewodnią utworu trzeba wyłożyć łopatologicznie: Dzieci to siła. Dzieci to skarb.

Choćby się Pan Samochodzik upierał, że udręka

8 KOMENTARZE
  1. Pan Samochodzik i znaki czasów…..pracownik IPN, mlodzież wszechwiedząco-katolicka (oczywiście mundurowa z pochodniami), dragi, internety, aukcje staroci…..$ itp

    Odpowiedz moderated
  2. Pominięto trzy ekranizacje Panów Samochodzików z lat 80-90:
    Niesamowity Dwór
    Latające Machiny
    Praskie Tajemnice

    Odpowiedz moderated
  3. Panie Redaktorze (komentarz do opublikowania na stronie) , weź się Pan zdecyduj czy Pan gonisz komunę czy nie? Pana koledzy z PIS nienawidzą wszystkiego co wtedy powstało, nie wyłączając “Czterech pancernych” i “Stawki”. Wiec chyba zapomniał Pan, że oficjalną linią partii jest nieanwidzieć tego co powstało w PRLu…żeby lubić Mikulskiego? – kto to na prawicy widział….
    A nowy Pan Samochodzik – znak czasów – to prywatna produkcja. Niech Państwowy Instytut, czy to PIS czy to PO, zrobi ekranizację kolejnej księgi. Za pieniądze publiczne. To wtedy będziemy wymagać. Nawet Razem 🙂

    Odpowiedz moderated
    • Chochliku, jak śmiesz? 😉

      i tu zacytuję czyjś komentarz z sieci do innej patologii (też z ekranu, lecz nie kinowego)

      “Prezesie Premierze Komendancie Naczelniku Wodzu niezliczonych zastępów patriotów polskich skupionych w klubach Gazety Polskiej racz pogromić opozycję, a w szczególności Konfederację, która na zgubę Polski podważa nierozerwalne sojusze z USA, Izraelem i Ukrainą. Jej pseudo politycy lub raczej sejmowe warchoły ciągle szukają dziury w całym, podważając genialną i dalekowzroczną politykę Dobrej Zmiany.”

      Odpowiedz moderated
    • Są tacy co i w PRL i w obecnych czasach występują w głównych rolach w reżimowych TV.
      Ale przynajmniej jeden film z tamtych czasów jest w poważaniu: “O dwóch takich co ukradli księżyc”.

      Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Uderzył w drzewo. Zginął na miejscu

Kierujący nissanem, 35-letni mężczyzna zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Tchórzew: zderzenie z autobusem (aktualizacja)

Na Drodze Krajowej nr 2 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych z autobusem.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Poranny wypadek w gminie Kotuń. NIetrzeźwa kierująca (aktualizacja)

Na odcinku drogi pomiędzy miejscowościami Kępa i Wilczonek w gminie Kotuń doszło do wypadku.

Zginął kierujący fiatem. Zderzenie na S17

11 lipca o godz. 17.09 na drodze technicznej przy...

Wiadukt warszawski ma być wyburzony i wybudowany na nowo. Duże zainteresowanie ze strony firm

Prawdopodobnie w przyszłym roku rozebrany zostanie stary wiadukt warszawski w Siedlcach, który zastąpić ma całkiem nowa konstrukcja. Oferty na realizację inwestycji złożyło osiem firm.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje