REKLAMA
15.1 C
Siedlce
Reklama

Co wchodzi w skład oświetlenia samochodu?

Układ oświetlenia w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w nocy czy przy złej pogodzie. Ale lampy są potrzebne także w normalnych warunkach, ponieważ informują innych uczestników ruchu o zamiarach kierowcy. Jakie elementy składają się na oświetlenie samochodu?

Oświetlenie zewnętrzne przednie

Lampy przednie oświetlają drogę przed pojazdem, dzięki czemu kierowca może dobrze widzieć innych uczestników ruchu czy w porę zauważyć przeszkodę. Ponadto światła umieszczone z przodu ostrzegają kierowców jadących z naprzeciwka o zbliżaniu się innego pojazdu. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać świateł w sposób prawidłowy – czyli tak, aby zapewniały dobrą widoczność, ale nie oślepiały innych kierowców. W celu ograniczenia liczby wypadków w 2007 roku w Polsce wprowadzono obowiązek używania świateł przez całą dobę. Co wchodzi w skład oświetlenia z przodu pojazdu?

Lampy przednie emitują:

  • światła mijania – używane w dzień i w nocy;
  • światła do jazdy dziennej – można z nich korzystać w dzień przy normalnych warunkach oświetleniowych zamiast świateł mijania;
  • światła drogowe – stosowane od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych;
  • światła przeciwmgielne – używane w warunkach ograniczonej widoczności (np. podczas mgły, silnych opadów śniegu lub deszczu);
  • światła pozycyjne – stosowane w warunkach ograniczonej widoczności w celu oznaczenia nieruchomego pojazdu, np. podczas postoju czy holowania;
  • światła awaryjne – używane w sytuacjach awaryjnych, np. przy unieruchomieniu spowodowanym uszkodzeniem samochodu.

Oświetlenie zewnętrzne z tyłu

Lampy znajdujące się z tyłu mają za zadanie informować i ostrzegać innych uczestników ruchu, którzy jadą za samochodem. Dzięki nim wiadomo, że kierowca zamierza skręcić, zmienić pas ruchu, zatrzymać się lub wykonać manewr cofania. Lampy tylne informują również o unieruchomieniu czy postoju pojazdu. Tym sposobem osoby poruszające się z tyłu mają czas na adekwatną reakcję (np. zatrzymanie się lub zmniejszenie prędkości), co pozwala uniknąć kolizji czy wypadku. Oświetlenie umiejscowione z tyłu pojazdu to przede wszystkim światła pozycyjne, światła hamowania (stopu), światła przeciwmgielne, światło cofania oraz światła awaryjne.

Kierunkowskazy

Światła kierunkowskazów zasługują na oddzielny akapit, ponieważ to właśnie dzięki nim kierowcy codziennie unikają stłuczek i groźnych wypadków. Służą one do informowania pozostałych uczestników drogi o zamiarze wykonania manewru. Kierowca powinien stosować kierunkowskazy zawsze, gdy chce zmienić pas lub kierunek ruchu, czyli na przykład podczas skręcenia na skrzyżowaniu, wyprzedzania czy zjeżdżania z ronda. Lampy kierunkowskazów umieszczone są z przodu, z tyłu i po bokach pojazdu (np. przy lusterkach), a żarówki powinny emitować pomarańczowe migające światło.

Oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie umieszczone wewnątrz samochodu służy wygodzie kierowcy i pasażerów pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o podświetlenie deski rozdzielczej, dzięki któremu kierowca może na bieżąco kontrolować najważniejsze parametry jazdy także w złych warunkach oświetleniowych. Co równie ważne, podświetlenie kokpitu wpływa również na bezpieczeństwo, ponieważ za pomocą odpowiednich kontrolek informuje o usterkach i awariach poszczególnych układów w samochodzie. W skład oświetlenia wewnętrznego wchodzą również lampy, które oświetlają kabinę, bagażnik czy wnętrza schowków.

Lampki tablicy rejestracyjnej

Tablice rejestracyjne to podstawowy znak służący do identyfikacji pojazdu, dlatego muszą być czytelne i dobrze widoczne także z większej odległości oraz w złych warunkach oświetleniowych. Kierowca musi zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie tablicy (tylnej), dzięki któremu osoby trzecie będą mogły odczytać oznakowanie także po zmierzchu czy przy złej pogodzie. Zgodnie z przepisami lampki tablicy rejestracyjnej muszą emitować światło białe, które umożliwia odczytanie znaków z odległości 20 metrów. Światło nie może jednak oślepiać innych kierowców, dlatego nie powinno się zakładać mocnych żarówek czy LED-ów, które pozwolą odczytać znaki z odległości przekraczającej 25 metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Szczęśliwiec z Łukowa wygrał ponad 7 mln złotych w Lotto!

W czwartkowym (18 lipca) losowaniu Lotto padła główna wygrana...

Siedlce: Upadek z wysokości

Podczas prac budowlanych przy ul. Konarskiego w Siedlcach doszło...

Wypadek w Woźnikach koło Łosic

Na DK19 w Woźnikach pod Łosicami samochód osobowy zderzył się z motocyklem. Droga jest zablokowana

Koncerty i potańcówki w Parku Aleksandria

3 sierpnia w siedleckim parku odbędzie się pierwszy koncert...

Policja apeluje o ostrożność

O wyjątkowym szczęściu może mówić kierująca jednośladem 35 -latka,...

Święto Policji w Komendzie Miejskiej w Siedlcach

Uroczystość z okazji Święta Policji odbyła się na placu...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje