REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Co wchodzi w skład oświetlenia samochodu?

Układ oświetlenia w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w nocy czy przy złej pogodzie. Ale lampy są potrzebne także w normalnych warunkach, ponieważ informują innych uczestników ruchu o zamiarach kierowcy. Jakie elementy składają się na oświetlenie samochodu?

Oświetlenie zewnętrzne przednie

Lampy przednie oświetlają drogę przed pojazdem, dzięki czemu kierowca może dobrze widzieć innych uczestników ruchu czy w porę zauważyć przeszkodę. Ponadto światła umieszczone z przodu ostrzegają kierowców jadących z naprzeciwka o zbliżaniu się innego pojazdu. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać świateł w sposób prawidłowy – czyli tak, aby zapewniały dobrą widoczność, ale nie oślepiały innych kierowców. W celu ograniczenia liczby wypadków w 2007 roku w Polsce wprowadzono obowiązek używania świateł przez całą dobę. Co wchodzi w skład oświetlenia z przodu pojazdu?

Lampy przednie emitują:

  • światła mijania – używane w dzień i w nocy;
  • światła do jazdy dziennej – można z nich korzystać w dzień przy normalnych warunkach oświetleniowych zamiast świateł mijania;
  • światła drogowe – stosowane od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych;
  • światła przeciwmgielne – używane w warunkach ograniczonej widoczności (np. podczas mgły, silnych opadów śniegu lub deszczu);
  • światła pozycyjne – stosowane w warunkach ograniczonej widoczności w celu oznaczenia nieruchomego pojazdu, np. podczas postoju czy holowania;
  • światła awaryjne – używane w sytuacjach awaryjnych, np. przy unieruchomieniu spowodowanym uszkodzeniem samochodu.

Oświetlenie zewnętrzne z tyłu

Lampy znajdujące się z tyłu mają za zadanie informować i ostrzegać innych uczestników ruchu, którzy jadą za samochodem. Dzięki nim wiadomo, że kierowca zamierza skręcić, zmienić pas ruchu, zatrzymać się lub wykonać manewr cofania. Lampy tylne informują również o unieruchomieniu czy postoju pojazdu. Tym sposobem osoby poruszające się z tyłu mają czas na adekwatną reakcję (np. zatrzymanie się lub zmniejszenie prędkości), co pozwala uniknąć kolizji czy wypadku. Oświetlenie umiejscowione z tyłu pojazdu to przede wszystkim światła pozycyjne, światła hamowania (stopu), światła przeciwmgielne, światło cofania oraz światła awaryjne.

Kierunkowskazy

Światła kierunkowskazów zasługują na oddzielny akapit, ponieważ to właśnie dzięki nim kierowcy codziennie unikają stłuczek i groźnych wypadków. Służą one do informowania pozostałych uczestników drogi o zamiarze wykonania manewru. Kierowca powinien stosować kierunkowskazy zawsze, gdy chce zmienić pas lub kierunek ruchu, czyli na przykład podczas skręcenia na skrzyżowaniu, wyprzedzania czy zjeżdżania z ronda. Lampy kierunkowskazów umieszczone są z przodu, z tyłu i po bokach pojazdu (np. przy lusterkach), a żarówki powinny emitować pomarańczowe migające światło.

Oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie umieszczone wewnątrz samochodu służy wygodzie kierowcy i pasażerów pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o podświetlenie deski rozdzielczej, dzięki któremu kierowca może na bieżąco kontrolować najważniejsze parametry jazdy także w złych warunkach oświetleniowych. Co równie ważne, podświetlenie kokpitu wpływa również na bezpieczeństwo, ponieważ za pomocą odpowiednich kontrolek informuje o usterkach i awariach poszczególnych układów w samochodzie. W skład oświetlenia wewnętrznego wchodzą również lampy, które oświetlają kabinę, bagażnik czy wnętrza schowków.

Lampki tablicy rejestracyjnej

Tablice rejestracyjne to podstawowy znak służący do identyfikacji pojazdu, dlatego muszą być czytelne i dobrze widoczne także z większej odległości oraz w złych warunkach oświetleniowych. Kierowca musi zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie tablicy (tylnej), dzięki któremu osoby trzecie będą mogły odczytać oznakowanie także po zmierzchu czy przy złej pogodzie. Zgodnie z przepisami lampki tablicy rejestracyjnej muszą emitować światło białe, które umożliwia odczytanie znaków z odległości 20 metrów. Światło nie może jednak oślepiać innych kierowców, dlatego nie powinno się zakładać mocnych żarówek czy LED-ów, które pozwolą odczytać znaki z odległości przekraczającej 25 metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Dziennikarze lokalni uczniom: „Bo u Pani to obciach nie umieć!” – rozmowa z wicedyrektor siedleckiego “Ekonomika”

-Już babcia stwierdziła, że „mam do tego dryg” – mówi Barbara Adamiak, nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje