REKLAMA
15.1 C
Siedlce
Reklama

Subregion siedlecki ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Aż 789 inwestycji udało się w tym roku zrealizować w subregionie siedleckim dzięki pomocy Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ponad 290 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Trwają nabory do przyszłorocznych programów wsparcia. Warto z nich skorzystać.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat pomaga miastom, gminom i powiatom. – Poprzez programy wsparcia pomagamy samorządom w realizacji zadań, na które czekają mieszkańcy. Trwają nabory do programów, które będą realizowane w przyszłym roku. W sumie przeznaczyliśmy na nie aż 900 mln zł – zaznacza Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

900 mln zł – to pula środków, jakie samorząd województwa przeznaczył na realizację programów wsparcia w 2024 r.

Ponad 110 mln zł na równomierny rozwój

Najwięcej środków władze regionu przekazały na realizację 62 zadań z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Po 4 mln zł otrzymały m.in. budowa żłobka w Borowiu, przebudowa centrum kulturalno-społecznego w Jabłonnie Lackiej, rozbudowa szkoły podstawowej w Gocławiu, budowa i przebudowa drogi nr 2042W w Starych Łepkach, budowa przedszkola i żłobka w Kosowie Lackim, budowa i przebudowa dróg gminnych w Węgrowie i Platerowie.

– Tylko w tym roku na pomoc finansową dla samorządów, organizacji pozarządowych, działkowców czy jednostek OSP z całego województwa przekazaliśmy aż 885 mln zł! To pieniądze na inwestycje ważne dla lokalnych społeczności – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Region siedlecki skutecznie pozyskuje dofinansowania z budżetu województwa. W tym roku otrzymał w sumie ponad 290 mln zł na realizację blisko
800 inwestycji! – dodaje.

Sołectwa, koła gospodyń wiejskich i OSP z dofinansowaniem

Najwięcej projektów dofinansowano z programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Udało się zrealizować aż 214 inicjatyw, m.in. zakup wyposażenia kuchni czy organizacja imprez plenerowych i spotkań integracyjnych. Samorząd wsparł 159 inwestycji polegających na: remoncie strażnic, zakupie samochodów gaśniczych i specjalistycznego sprzętu dla jednostek OSP. Zrealizowano też 78 inicjatyw sołeckich, m.in.: zakup oświetlenia ulicznego, budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy modernizacja świetlic wiejskich.

Mazowsze dba o zdrowie mieszkańców

Dzięki prawie 120 tys. zł z programu „Mazowsze dla zdrowia kobiety” w regionie siedleckim odbyły się akcje edukacyjne, a mieszkanki skorzystały z bezpłatnych badań. Władze województwa inwestują też w Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, na który w tym roku przekazały ponad 46 mln zł. Z kolei inwestycje w Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie pochłonęły 1,3 mln zł, a Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „RM-MEDITRANS” w Siedlcach dostała 720 tys. zł na zakup karetki bariatrycznej.

W trosce o klimat i czyste powietrze

W ramach programów „Mazowsze dla klimatu”, „Mazowsze dla czystego powietrza” i „Mazowsze dla melioracji” dofinansowano 69 proekologicznych projektów. Wśród nich są m.in. stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Starej Kornicy, zakup zamiatarki drogowej dla Łosic, modernizacja oświetlenia w gminach Łaskarzew i Żelechów, nasadzenie zieleni w Życzynie.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Samorząd Mazowsza przekazał prawie 8 mln zł na budowę i remont 39 obiektów sportowych. Dofinansowane projekty, to m.in. budowa boiska wielofunkcyjnego w Woli Żelechowskiej, budowa boiska szkolnego przy Zespole Szkół w Repkach, budowa pumptracka w Kosowie Lackim, modernizacja infrastruktury na stadionie miejskim w Pilawie czy rozbudowa bazy sportowej przy SP nr 3 w Łochowie o street workout park, siłownię zewnętrzną i ścieżkę do biegania.

Na wsparcie samorządu mogli też liczyć właściciele i zarządcy 19 obiektów zabytkowych, którzy otrzymali ponad
2 mln zł
dofinansowania. Dzięki temu m.in. wykonano prace konserwatorskie w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu, odrestaurowano zabytkową kapliczkę w miejscowości Międzyleś, przeprowadzono prace konserwatorsko–restauratorskie XVIII-wiecznego ołtarza bocznego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Niwiskach czy remont dzwonnicy bramnej przy kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku pojawiły się nowe programy wsparcia, m.in.:„Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Dzięki wsparciu sejmiku zostały zakupione autobusy, dowożące dzieci do szkół w gminach: Grębków, Huszlew i Łaskarzew.
Aż 42 gminy skorzystały z pomocy finansowej na modernizację lub wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych, a 27 – na funkcjonowanie schronisk. Dzięki dofinansowaniu odnowiono 8 miejsc pamięci.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Prowadzimy aż 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których pomagamy samorządom lokalnym w realizacji projektów ważnych dla społeczności lokalnych. Inwestujemy też w mazowieckie: szpitale, placówki kulturalne i edukacyjne. Aby ułatwić beneficjentom realizację inwestycji w przyszłym roku, już ogłosiliśmy nabory do programów wsparcia na 2024 r.

Najczęściej czytane

Szczęśliwiec z Łukowa wygrał ponad 7 mln złotych w Lotto!

W czwartkowym (18 lipca) losowaniu Lotto padła główna wygrana...

Siedlce: Upadek z wysokości

Podczas prac budowlanych przy ul. Konarskiego w Siedlcach doszło...

Wypadek w Woźnikach koło Łosic

Na DK19 w Woźnikach pod Łosicami samochód osobowy zderzył się z motocyklem. Droga jest zablokowana

Koncerty i potańcówki w Parku Aleksandria

3 sierpnia w siedleckim parku odbędzie się pierwszy koncert...

Policja apeluje o ostrożność

O wyjątkowym szczęściu może mówić kierująca jednośladem 35 -latka,...

Święto Policji w Komendzie Miejskiej w Siedlcach

Uroczystość z okazji Święta Policji odbyła się na placu...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje