REKLAMA
22.1 C
Siedlce
Reklama

Nieruchomości komercyjne – co to takiego i czy da się na nich zarobić?

Inwestowanie w nieruchomości najczęściej kojarzy się z zakupem mieszkań na wynajem. Źródłem dochodu pasywnego i dobrą lokatą kapitału mogą być jednak także różnego rodzaje nieruchomości komercyjne. Wyjaśniamy, czym one są i co warto wiedzieć o takiej inwestycji.

Nieruchomości komercyjne – co to za obiekty?

Pojęcie nieruchomości komercyjnej jest bardzo szerokie. Może obejmować poszczególne lokale, całe budynki lub tereny inwestycyjne przeznaczone do dalszej zabudowy. Co je zatem wyróżnia? Nieruchomości komercyjne są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej i nie mogą być zamieszkiwane na stałe.

Kategoria ta obejmuje też jednak hotele i inne miejsca, w których świadczone będą usługi noclegowe. Obecnie coraz częściej powstają również budynki o mieszanym charakterze. Na przykład wielopiętrowe budynki mieszkalne z lokalami usługowymi na parterze. 

Rodzaj nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne, w które można inwestować, są bardzo zróżnicowane pod względem typu, wielkości i charakteru. Zalicza się do nich między innymi:

  • Biurowce i powierzchnie biurowe;
  • Obiekty i lokale handlowe (centra handlowe, markety, sklepy);
  • Lokale gastronomiczne i obiekty hotelowe (np. restauracje, kawiarnie, hotele, hostele i apartamenty turystyczne);
  • Inne lokale usługowe (m.in. gabinety medyczne, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, biura prawnicze i księgowe);
  • Obiekty oraz powierzchnie przemysłowe i magazynowe (np. fabryki i hale produkcyjne, magazyny, centra logistyczne i dystrybucyjne);
  • Działki inwestycyjne (usługowe lub przemysłowe).

Co warto wiedzieć o zarabianiu na nieruchomościach komercyjnych?

Nieruchomości komercyjne wynajmują przedsiębiorcy, którym takie rozwiązanie zapewnia możliwość szybszego rozpoczęcia działalności oraz niższy próg wejścia na rynek i większą elastyczność działań. Z punktu widzenia inwestora znalezienia najemcy może zająć więcej czasu niż w przypadku mieszkań i wymagać większych nakładów na reklamę. Z drugiej strony umowa jest zwykle zawierana na dłuższy czas, a egzekucja należności jest łatwiejsza, co przekłada się na stabilność inwestycji. Stopa zwrotu jest też stosunkowo wysoka i może wynosić nawet ponad 8% rocznie.

Przy wyborze nieruchomości kluczowe znaczenie ma analiza lokalizacji i usytuowania oraz powierzchni i rozkładu pomieszczeń w lokalu pod kątem potrzeb określonej grupy przedsiębiorców. Wynajem pustej przestrzeni zwiększa liczbę potencjalnych najemców, bo pozwala im w pełni dostosować wnętrze. Z drugiej strony przychód może być wyższy, jeśli np. lokal wynajmowany na potrzeby gastronomi będzie miał już wyposażoną kuchnię. 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce 

Zarówno sprzedaż nieruchomości komercyjnych na krajowym rynku, jak i budowa nowych inwestycji zmniejszyła się w wyniku rosnącej inflacji oraz niestabilnej sytuacji wywołanej między innymi wojną w Ukrainie. Nie brakuje jednak atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, również wśród istniejących już obiektów. Poprawiająca się sytuacja gospodarcza będzie zaś prowadzić do stopniowego wzrostu zainteresowania ze strony najemców.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce? Przeczytaj poradnik na blogu Nieruchomości Orange pod adresem: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/rynek-nieruchomosci-komercyjnych-przewodnik. Artykuł omawia między innymi najważniejsze czynniki, które wpływają na ceny nieruchomości komercyjnych. 

Najczęściej czytane

Wybuch gazu w bloku na I piętrze. Z mieszkania wypadło okno i część ściany

Na osiedlu ul. Stacyjna w Garwolinie w bloku na...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Samochód przewrócił się na dach, a drugi na bok

12 lipca po godz. 17 policjanci otrzymali zgłoszenie o...

Siedlce: Upadek z wysokości

Podczas prac budowlanych przy ul. Konarskiego w Siedlcach doszło...

Zostawiła gotujące się jedzenie na kuchence. Interweniowali strażacy

Wczoraj (16 lipca) w jednym z mieszkań przy ul....

Wypadek w Czepielinie (aktualizacja)

Po godz. 15 w Czepielinie (gm. Mordy) doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje