REKLAMA
20 C
Siedlce
Reklama

Kto w tym roku zostanie Mazowiecką Lady D.i Mazowieckim Gentlemanem D.?

Do 30 kwietnia można zgłaszać kandydatów i kandydatki do tytułów konkursów Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D. To szansa na docenienie działań kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy są inspiracją dla innych.

– Za każdym razem, gdy organizujemy konkurs, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co reprezentują sobą wszystkie osoby w nim startujące. One wręcz zawstydzają nas swoją wyjątkowością – zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Dlatego chcemy doceniać tych, którzy swoją postawą i działalnością przełamują stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami.

DOCENIAMY WYJĄTKOWOŚĆ

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Konkurs zainicjowany był w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, a przede wszystkim działacza społecznego. Nazwa oraz patron zostały przeniesione na grunt Mazowsza za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek – długoletniej przewodniczącej kapituły konkursu.

Tegoroczna edycja „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek” jest piątą z kolei organizowaną przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Podczas jednej z gal konkursu wyróżniającego kobiety pojawiła się koncepcja rozszerzenia formuły o tytuł dla mężczyzn z niepełnosprawnościami. W tym roku po raz drugi również mężczyźni mogą ubiegać się o ten tytuł.

– Mamy za sobą już dwie gale „Mazowieckiego Gentlemana D.”, bo rozszerzyliśmy formułę konkursu również o mężczyzn – zauważa Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami. – Wszyscy, którzy się zgłaszają, są nietuzinkowymi osobami – inspirujący, z pasją, niezłomni. Chcemy pokazywać kolejne takie osoby.

PRZEŁAMYWANIE BARIER, ALE TEŻ WSPIERANIE

Od początku mazowiecka edycja konkursu miała pięć kategorii przeniesionych ze śląskiego wzorca, ale też od pierwszej edycji wyróżniała ją dodatkowa kategoria. Tytuł „Mazowieckiej Lady D.” mogły też otrzymać kobiety działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Gdy rozszerza- no formułę o tytuł „Mazowieckiego Gentlemana D.” – mężczyźni mogli startować w tych samych sześciu kategoriach, co kobiety.

– Kontynuujemy z wielką satysfakcją tę konkursową tradycję, ponieważ mamy poczucie, że dzięki niej szersze grono może poznać wyjątkowe osobowości z całego województwa – zaznacza Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Dotychczas uhonorowano już w ten sposób 22 kobiety i 11 mężczyzn. Wśród nich są m.in. osoby znane szerszemu gronu jak pedagożka i aktywistka Renata Orłowska czy perkusista Włodzimierz „Vlodi” Tafel, ale też wiele osób, które dzięki konkursowi zaistniały w świadomości mieszkańców województwa, a których postawy życiowe są inspiracją dla innych osób.

KATEGORIE

Zgłaszać się można w sześciu kategoriach. Pięć z nich jest skierowanych do osób z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (dla osób w wieku od 15 do 26 lat, wyróżniających się w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla osób z niepełnosprawnościami, działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców np. w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla osób z niepełnosprawnościami pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria w obu konkursach – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” i adekwatnie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” – są skierowane do osób pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Jak się zgłosić?

  • termin nadsyłania zgłoszeń: 30 kwietnia 2024 r.
  • formularze konkursowe są na stronie www.mcps.com.pl
  • wypełnione i podpisane formularze należy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D. – zgłoszenie” lub „Mazowiecki Gentleman D. – zgłoszenie” do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie),
  • e-mailem (skan z podpisami) na adres: mcps@mcps.com.pl

Najczęściej czytane

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Wypadek śmiertelny na DK2 (aktualizacja)

Na drodze krajowej nr 2 zderzyły się dwa samochody osobowe.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Zderzenie w Wiśniewie

W Wiśniewie zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich się zapalił.

Najczęściej komentowane