REKLAMA
-3.3 C
Siedlce
Reklama

Warsztaty Wychowania Chrześcijańskiego

Wraz z nowym rokiem szkolnym i duszpastersko-katechetycznym w diecezji siedleckiej rozpoczęły się się Warsztaty Wychowania Chrześcijańskiego. Tematyka warsztatów dedykowana jest rodzicom, którzy pragną, w sposób świadomy, z uwzględnieniem poszczególnych etapów rozwojowych, przekazywać wiarę swoim dzieciom.

To druga część projektu Przekroczyć siebie. Pierwsza skupiała się na zagadnieniach teologicznych, teraz opiera się na wychowaniu. Drugi cykl pn. Dać dzieciom korzenie i skrzydła pochodzi od cytatu Johanna Wolfganga Goethe: „Rodzice powinni dać dzieciom dwie rzeczy: korzenie i skrzydła”– mówi ks. Jakub Wyrozębski. – Chcemy pokazać, że w wychowaniu chodzi o zatroszczenie się o dziecko od samego początku, bo korzenie symbolizują to, co się dziecku daje na początku, czyli taką podwalinę, też jego jestestwa i jego życia po to, żeby dziecko z czasem mogło rozwinąć skrzydła.

Warsztaty Wychowania Chrześcijańskiego.

– Na te warsztaty szczególnie zapraszamy rodziców którzy mają dzieci w jednym z czterech przedziałów rozwojowych. Te przedziały, które proponujemy, nie są tak bardzo precyzyjne jak mówi chociażby psychologia rozwojowa, ale przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na cztery główne momenty w życiu młodego człowieka.

Pierwszy przedział to jest wiek od narodzin do 6 roku życia, czyli wiek niemowlęcy i przedszkolny. Drugim etapem są dzieci w wieku od 7 do 9 roku życia, czyli dzieci będące w szkole podstawowej w klasach 1-3, trzecim etapem chcemy objąć dzieci w wieku od 10 do 14 roku życia dzieci z klas 4-8 i czwarty etap – od 15 do 20 roku życia, czyli młodzież szkół średnich. Chcemy pokazać, że Ewangelia, czyli Słowo Boże, jest główną księgą pedagogiczną i w jaki sposób przekazywać żywą, autentyczną wiarę właśnie dzieciom.

W roku szkolnym warsztaty odbywają się w trzech miejscach: Siedlce – salka przy parafii św. Józefa, Dom Rekolekcyjny w Siedlanowie, salka przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

Czas trwania jednego spotkania 16.-18.

Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców, nie ma potrzeby zapisywania się.

Warsztaty prowadzone są nie tylko przez księdza, ale także przez ludzi kompetentnych, którzy poprzez pragnienie posługiwania rodziną i swoją głęboką wiarą chcą właśnie zaangażować się w tę inicjatywę na rzecz innych rodzin.

Informacje: warsztaty,srsiedlce@gmail.com, ks. Jakub Wyrozębski.

– Logoterapia, żeby nie mylić z logopedią. To nurt, który zajmuje się sensem życia i wartościami – mówi pan Daniel prowadzący warsztaty. – Jest to spojrzenie na człowieka. W tym cyklu o wychowaniu chcemy przekroczyć siebie. Chcemy spojrzeć na wszystkie trzy sfery człowieka: ciało, psychikę i ducha, one mają na siebie wpływ, przenikają się.

– Bycie rodzicem to jest jednym z najtrudniejszych, może nawet najtrudniejsze z zadań życiowych – stwierdza pani Monika, która z mężem Danielem prowadzi warsztaty. – Wychować człowieka tak, by sam chciał się rozwijać, żeby był szczęśliwy. Ważne, byśmy my, jako wierzący ludzie, przekazali tę wiarę dalej, by ona nie skończyła się na nas. To jest ogromne zadanie. Sami szukaliśmy takiej pomocy, chodziliśmy na różne konferencje, korzystaliśmy z  porad. Teraz chcemy przekazać innym te informacje i doświadczenia nasze i innych,  związane z tym, jak rozmawiać z dziećmi, jak przekazywać im wiarę, na co zwracać uwagę, czym się nie zniechęcać, czym się inspirować. Spróbujemy nakreślić, jak myśli nastolatek, co jest mu potrzebne. Te warsztaty to miejsce wsparcia dla rodziców, żeby trochę ich odciążyć, usunąć poczucie winy, w tematach związanych z wychowaniem, zwłaszcza z wychowaniem w wierze. Wszyscy to odczuwamy, że na nasze dzieci i na nas, ma wpływ wiele rzeczy, a sami tracimy sens w wiarę w Pana Boga.

4 KOMENTARZE
 1. Kto za to płaci? Dlaczego kler ma tak ogromne przywileje, dane jeszcze przez komunę i ich rządy?
  Czy religia to sposób na biznes? Największy majątek ma kosciol?

  Odpowiedz moderated
  • Sam Premier Morawiecki zakupił od Kościoła działkę płacąc za nią 700 tyś gdzie rynkowa wartość wynosiła 4 MILIONY

   Przepraszam jego żona kupiła buahahahahahahahahaha

   W normalnym kraju już by wszyscy siedzieli za takie przekręty ale w Polsce to standardowe działania PISu

   Odpowiedz moderated
 2. Nauczycielko, dlaczego tak Cię to drażni? A nie drażni Cię wydawanie grubych milionów na różne lewackie programy? Skoro są ludzie, którzy myślą inaczej niż lewacy, to dlaczego mają mieć pod górkę? Mamy wolność i równość? Nauczyciel powinien być bezstronny i edukować ludzi na mądrych i otwartych. Współczuję Twoim uczniom.

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Dziennikarze lokalni uczniom: „Bo u Pani to obciach nie umieć!” – rozmowa z wicedyrektor siedleckiego “Ekonomika”

-Już babcia stwierdziła, że „mam do tego dryg” – mówi Barbara Adamiak, nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje