Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego w Jakubowie
Zdecydowana większość samorządów powiatu mińskiego nie będzie w stanie pokryć wydatków bieżących w ostatnim kwartale tego roku.
Samorządom lokalnym brakuje pieniędzy jak tlenu. Nie ma wątpliwości, że taką sytuację spowodowały m.in. zmiany w systemie podatków. Temat ten szeroko omawiano również na ostatnim Konwencie Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego. Jak podkreślano, największy deficyt zaobserwowano w dziedzinie oświaty. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami: wzrostem minimalnego wynagrodzenia, podwyżkami płac dla nauczycieli oraz kosztami ogrzewania budynków i dowożenia uczniów do szkół.
Niestety, pomimo rosnącej subwencji oświatowej, samorządy nie są w stanie uzupełnić deficytu. W bieżącym roku średni spodziewany wzrost wydatków oświatowych w gminach powiatu mińskiego (w stosunku do 2022 r.) wynosi 2,6 mln zł. W przypadku samego powiatu jest to wzrost aż o 12,4 mln.
Zdaniem Starostwa Powiatowego sytuacja finansowa samorządów staje się dramatyczna. Prognozowany deficyt dla wszystkich gmin i powiatu mińskiego wynosi ponad 48 mln zł. Zdecydowana większość samorządów nie będzie w stanie pokryć wydatków bieżących w ostatnim kwartale tego roku ani skonsumować dotacji zarówno ze środków krajowych, jak i europejskich, bo brakuje środków na wkład własny.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika Siedleckiego.
najstarsze
najnowsze
popularne