Na wystawie pokazane zostaną prace figuratywne, które powstały w latach 2017-22. Są to zarówno rzeźby pełnoplastyczne jak i prace medalierskie prezentujące małą skalę.

Stało się już tradycją, że w Siedlcach wiosna jest witana Biegiem Ogińskiej.
Na wystawie pokazane zostaną prace figuratywne, które powstały w latach 2017-22. Są to zarówno rzeźby pełnoplastyczne jak i prace medalierskie prezentujące małą skalę.
Wystawa odbędzie się 31 stycznia o godz. 18 w A_Galeria - Wydział Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach, ul. Żytnia 39.
Na wystawie pokazane zostaną prace figuratywne, które powstały w latach 2017-22. Są to zarówno rzeźby pełnoplastyczne jak i prace medalierskie prezentujące małą skalę. Część eksponowanych dzieł, jak chociażby rzeźba „ Święty Franciszek” czy „ Melodia”, powstała z okazji przewodu doktorskiego autorki. Inne natomiast są efektem realizacji Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pt. „ Głowy Warszawskie (Portrety Warszawskie)”.
Wspólnym mianownikiem, który definiuje wszystkie pokazane na wystawie prace jest eksperyment z materiałem. Aleksandra Mazurkiewicz w szczególny sposób wykorzystuje na tym polu wszelkiego rodzaju materiały tekstylne; jutę, płótno lniane, wełnę etc. Jednakże medium, które zajmuje w jej twórczości miejsce szczególne stał się sznurek. Pokrywa nim płaszczyzny swoich prac tworząc na nich niemalże graficzno-rysunkowe struktury, które „łapią światło”. Tworząca się w ten sposób subtelna gra światłocieni staje się dodatkową jakością, określającą formę jej rzeźb.
Aleksandra Mazurkiewicz urodziła się 26 maja 1985 roku w Warszawie. W 2005 roku ukończyła z oceną celującą Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona. W latach 2006–2011 studiowała na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową wykonaną pod kierownictwem profesora Adama Myjaka obroniła z wyróżnieniem. Aneks do dyplomu zrealizowała pod opieką promotorską profesor Hanny Jelonek. W 2009 roku w ramach programu Erasmus przebywała na stypendium zagranicznym w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (Accademia di Belle Arti di Roma), studiując w pracowni rzeźby prowadzonej przez profesora Donato Bianco oraz profesor Orianę Impei. Po powrocie do kraju w 2014 roku zdobyła certyfikat z języka włoskiego, wydawany przez Uniwersytet dla Obcokrajowców w Sienie (Università per Stranieri di Siena). Po ukończeniu studiów (w 2011 roku) pozostała w macierzystej uczelni. Od 2022 roku pracuje również na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach jako wykładowca w Pracowni Sztuki.
Brała udział w licznych wystawach i wydarzeniach artystycznych w kraju i zagranicą. M.in.: w 2014 roku otrzymała przyznawane przez FIDEM (The International Art Medal Federation), ufundowane przez Uniwersytet w Bergen, Stypendium dla Młodych Medalierów (Fidem Scholarship). W roku 2021 została laureatką Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od 2015 roku należy do FIDEM. W 2022 roku otrzymała stopień doktora.
Kuratorem wystawy jest dr Marcin Sutryk.