Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa właśnie obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

W siedleckiej katedrze odbyła się msza żałobna zmarłego Zygmunta Wielogórskiego.
Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa właśnie obchodzi 20-lecie swojego istnienia.
To organizacja, która zrzesza blisko 20 tys. inżynierów i techników budownictwa, posiadających uprawnienia budowlane we wszystkich specjalnościach do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Przynależność do izby jest obowiązkowa i tylko osoby wpisane na listę członków Izby mają prawo wykonywania samodzielnych funkcji: technicznych w budownictwie, tj. pełnienia funkcji projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru budowlanego. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanej pracy zawodowej.
Dwudziestolecie świętowano również w ostatni weekend w Biurze Terenowym MOIIB w Siedlcach. W obchodach wziął udział Roman Lulis – Przewodniczący Okręgowej Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
W uroczystości zorganizowanej przez Biuro Terenowe w Siedlcach wzięli udział również: prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, wójt gminy Siedlce – Henryk Brodowski, dr Bożena Piechowicz – Rektor Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, dr inż. Wiesława Banachewicz – dziekan Wydziału Nauk Technicznych Collegium Mazovia, Robert Naumiuk – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Miasta Siedlce, Dariusz Goławski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Siedlcach, Grzegorz Rosłaniec – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Garwolinie, Jolanta Chojęta – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Węgrowie, Mirosław Starczewski – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Dariusz Kierzkowski – prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach, Marzena Komar – prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach, Sławomir Laskowski – prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich oddział w Siedlcach, Janusz Szerszeń – prezes Rady Naczelnej Organizacji Technicznej NOT w Siedlcach, Jerzy Oleszczak – dyrektor Rady Naczelnej Organizacji Technicznej NOT w Siedlcach, Anna Sikora – kierownik Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Siedlcach, Waldemar Spólnicki z Państwowej Inspekcji Pracy.
Przewodniczący Okręgowej Rady Mazowieckiej Izby Roman Lulis w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zawodu inżyniera w Polsce. Zawód inżyniera budownictwa jest zawodem zaufania publicznego. – To ogromna odpowiedzialność. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z ciągłym rozwiązywaniem problemów i szukaniem możliwości do współpracy. Roman Lulis przypomniał również, że na XXI Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym delegaci powierzyli mu pełnienie funkcji Przewodniczącego OR na kolejną kadencję.
– Dziękuję za zaufanie – dodał.
Jako główne cele swojej obecnej kadencji podał m.in. dbanie o właściwą legislację aktów prawnych, koniecznych przy wykonywaniu zawodu, jak również budowę siedziby Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie.
- Mam nadzieję, że tę inwestycję rozpoczniemy i zakończymy w tej kadencji – mówi.
W swojej wypowiedzi Roman Lulis nawiązał do obecnej sytuacji na Ukrainie.
– Jako Izba wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim – mówił. – Próby tworzenia nowej mapy świata nie mogą prowadzić do katastrofy humanitarnej.
Mazowiecka Okręgowa Izba z własnych środków przekazała ponad 100 tysięcy złotych na pomoc narodowi ukraińskiemu. Za te pieniądze kupiono m.in. agregaty prądotwórcze, zapłacono za transport dzieci z Ukrainy, zaoferowano im pobyt w Polsce. Jako budowniczowie zdajemy sobie również sprawę z trudu, jaki czeka Ukraińców przy odbudowie ich kraju.
Prezydent Andrzej Sitnik podziękował inżynierom zrzeszonym w siedleckim oddziale Izby za ich pracę.
– Razem z wójtem gminy Siedlce zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest wasza praca – mówił. Bez Was nie byłoby żadnej inwestycji w naszych samorządach. Wiemy też, że dzisiaj niemal w każdej branży jest ciężko, życzymy Wam, żeby te trudne czasy odeszły w zapomnienie. Niech w końcu wszystko wróci do normalności.
Z kolei rektor Collegium Mazovia, dr Bożena Piechowicz dziękowała za to, że Izba jest otwarta na młodych ludzi, którzy dopiero chcą wejść do zawodu. W Collegium jest bowiem prowadzony kierunek budownictwo.
– Dziękuję za to, że otwieracie drzwi swoich firm i pozwalacie młodym ludziom na naukę praktyczną
– stwierdziła rektor.
W trakcie uroczystości wyróżniono również osoby, które mają szczególny wpływ na rozwój siedleckiego oddziału Izby. Wśród nich znaleźli się: Joanna Adamczyk, Stanisław Przesmycki, Kazimierz Tyszko, Adam Sadłowski i Stanisław Jakubiec.
Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy imprezy mogli obejrzeć spektakl „Kantata na cztery skrzydła”, w reżyserii Waldemara Koperkiewicza na podstawie tekstu Roberta Bruttera. Po spektaklu odbyło się spotkanie koleżeńskie przy lampce wina, które było okazją do odnowienia kontaktów koleżeńskich, osobistych i zawodowych.
Najnowszy numer 27/2022 w sprzedaży od 2022-07-06.