reklama

Nie ma wymówek. Nie szczepi się tylko ten, kto tego nie chce

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2022-01-20 09:55:34 liczba odsłon: 1845
Fot. Aga Król

Fot. Aga Król

Eksperci ostrzegają: to już ostatnie chwile, by się zaszczepić, także trzecią, przypominającą dawką, przed nadejściem kolejnej fali koronawirusa. Padają opinie, że w najbliższych tygodniach liczba zakażeń może wzrosnąć w Polsce nawet do 300 tysięcy dziennie.

reklama

Tymczasem trzecia dawka zaczyna nas chronić w pełnym zakresie po około dwóch tygodniach od szczepienia. Postanowiłem zdążyć z trzecią dawką przed kolejnym szczytem zachorowań. Okazało się, że nie ma z tym najmniejszych kłopotów, przynajmniej w Siedlcach. (Podobnie jak z pierwszą czy drugą dawką).

Na szczepienie trzeba się zapisać, co chyba najlepiej zrobić pod numerem telefonu 609 909 745. Pod tym numerem przyjmowane są zapisy na szczepienia przy szpitalu wojewódzkim w Siedlcach (wejście od ul. Bema). Terminy – praktycznie od ręki, albo jeszcze szybciej. Choć trzeba dodać, że zależy to od tego, na jaką szczepionkę się zdecydujemy. Pfizer/BioNTech jest dostępna każdego dnia, a na przykład Moderna lub Johnson w wybrane dni tygodnia.

12 stycznia zadzwoniłem pod wskazany numer (o godzinie 10.30).

– Możemy pana zapisać na dzisiaj, na przykład na godzinę 14.00, ale może pan wybrać inną.

Zdecydowałem się na zaproponowaną godzinę. Byłem już o godzinie 13.50. Przede mną czekały cztery osoby, po chwili kolejka wydłużyła się do ośmiu osób. (choć, jak powiedział żołnierz pomagający w obsłudze punktu szczepień, nieco wcześniej kolejka stała nawet na zewnątrz budynku). Wszystko przebiegało jednak bardzo szybko. Po 5 minutach, i wypełnieniu prostej ankiety, siedziałem już przy stanowisku lekarza. Zadał mi kilka rutynowych pytań, dotyczących stanu mojego zdrowia. I pytał, czy nie mam jakichś wątpliwości.

Owszem, miałem, i to dość zasadniczej natury. Chciałem się przede wszystkim dowiedzieć, jakiej firmy szczepionka jest najskuteczniejsza przy trzeciej dawce – w sytuacji, kiedy dwie pierwsze były szczepionkami Pfizera. Generalnie nasze ministerstwo zdrowia zaleca, aby trzecia dawka była tej samej formy, co dwie poprzednie. Są jednak informacje, które mówią, że w przypadku poprzednich szczepień Pfizerem najlepiej jest przyjąć trzecią dawkę Moderny. W takim wypadku notuje się największy wzrost liczby przeciwciał. Jak się okazuje, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, co bardzo ambitnie tłumaczył mi lekarz. Na tyle ambitnie, że zrozumiałem z tego tylko to, co najważniejsze. Otóż wzrost ilości przeciwciał nie jest równoznaczny z analogicznym wzrostem skuteczności szczepienia. Dowiedziałem się, że kolejna dawka Pfizera może się w indywidualnym przypadku okazać skuteczniejsza, niż doszczepienie się Moderną.

Generalnie wniosek jest taki, że system szczepień w Siedlcach funkcjonuje bez zarzutów. Szczepionki są dostępne „od ręki” i można się zaszczepić praktycznie w dowolnie wybranym terminie. Nie ma więc wymówek – nie szczepi się tylko ten, kto nie chce.

Komentarze (12)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

reklama
reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.