Z reguły bardzo lubimy słońce, jednak zazwyczaj przebywając w domu, chcemy ochronić się przed jego mocnymi promieniami, które nie tylko dają czasem zbyt dużo światła, ale także za bardzo nagrzewają wnętrze. Nic więc dziwnego, że korzystamy z żaluzji. Na szczęście rynek oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań w postaci żaluzji, dzięki czemu każdy zainteresowany znajdzie coś idealnego dla siebie.
1. Estetyka żaluzji aluminiowych
2. Charakterystyka żaluzji drewnianych
3. Żaluzje fasadowe i ich funkcje

Estetyka żaluzji aluminiowych
Żaluzja aluminiowa łączy w sobie nie tylko funkcjonalność, ale także nietuzinkową estetykę. Na rynku nie brakuje różnorodnych kolorów, jakie można zastosować w przypadku żaluzji aluminiowych. Decydując się więc na żaluzje aluminiowe, nie ma problemu z dobraniem ich odcienia do barwy stolarki okiennej. Dodatkowym atutem rozbudowanej kolorystyki, jest możliwość wyboru jaśniejszych żaluzji do pokoi dziennych czy kuchni oraz ciemniejszych do łazienki lub sypialni. Osłony aluminiowe to zazwyczaj żaluzje na wymiar, dopasowywane idealnie do okien, jakie mamy w naszym domu. Żaluzja aluminiowa dostępna jest w formie lameli, jak i w formie perforowanej, która posiada malutkie dziurki w listwach. Żaluzje perforowane najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych, gdyż charakteryzują się zdolnością do rozpraszania światła.
Charakterystyka żaluzji drewnianych
Osłony drewniane cechują się niezwykłymi funkcjami estetycznymi. Wykonywane są z materiałów wysokiej jakości, które mogą przetrwać wiele długich lat. Drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem, który rewelacyjnie komponuje się z wnętrzami, w których występują najróżniejsze akcenty kolorystyczne.
Żaluzja drewniana występuje w trzech różnych szerokościach lameli - 25mm, 50mm oraz 65 mm. Lamele w żaluzjach drewnianych są nieco grubsze od tych, które znajdują się w żaluzjach aluminiowych czy z innego tworzywa, gdyż ten rodzaj żaluzji, prócz cienia, gwarantuje również utrzymanie chłodniejszej temperatury przy zasłoniętych oknach.
Żaluzje fasadowe i ich funkcje
Najnowocześniejszym przykładem żaluzji są żaluzje fasadowe. Używane są nie tylko w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów, żaluzja fasadowa umieszczona zostaje zazwyczaj na zewnątrz budynku, stąd też jej nazwa. Ogromną zaletą tego rodzaju osłon jest ich prosta budowa oraz blokada promieni słonecznych, które nie mają żadnych szans, by dostać się do wnętrza budynku.