Pobieranie osocza nie boli, trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo można pobrać nie więcej niż 750 ml osocza.
Liczby te dotyczą osocza pobieranego metodą plazmaferezy (pobieraną krew rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły). Jeśli nie jest to możliwe, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której jest otrzymywane ok. 220-230 ml osocza.
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Można je oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
1) spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi, określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (DzU 2017 poz. 1741);
2) przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów oraz 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
3) są w wieku 18-65 lat.
Osoby, które miały w przeszłości transfuzję krwi oraz kobiety, które były w ciąży, będą miały przeprowadzone w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dodatkowe badania.
najstarsze
najnowsze
popularne