Zakup wymarzonego mieszkania czy domu jest dużym wyzwaniem.

W kościele pw. Jana Pawła II w Siedlcach odbyła się msza żałobna Katarzyny Adam - członkini siedleckiego stowarzyszenia RakOut, pomagającego kobietom z rakiem piersi.
...
Zakup wymarzonego mieszkania czy domu jest dużym wyzwaniem.
Oprócz znalezienia idealnego lokum, czekają na nas wysiłki związane z dokumentacją i aspektami prawnymi – zwłaszcza, jeśli nie korzystamy z pomocy pośredników i sami kontaktujemy się z deweloperem. Na co uważać przy podpisywaniu umowy z deweloperem?
- Umowę kupna nieruchomości możemy sporządzić wyłącznie w formie aktu notarialnego. W żadnym razie nie może to być zwykła umowa w formie pisemnej – w tym przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem. Niedochowanie umowy w formie aktu notarialnego skutkuje jej nieważnością – mówi prawnik z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.
Obowiązkowe elementy, które musi zawierać umowa deweloperska, znajdują się w art. 22 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – to wie każdy adwokat. Warszawa czy lubelska wieś – prawo jest takie samo.
Koszty notarialne są dzielone na pół – obciążają zarówno nabywcę, jak i dewelopera.
Przy zakupie nieruchomości chroni nas prawo, takie samo jak przy zakupie butów czy lodówki. Szereg zabezpieczeń przed deweloperem narzuca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Deweloper nie może narzucić konkretnej kancelarii notarialnej, nie może też jednostronnie zmienić umowy deweloperskiej. Umowa nie może być zależna od zawarcia innej umowy z deweloperem w przyszłości. Deweloper nie może samodzielnie odebrać mieszkania ani otrzymać upoważnienia od nabywcy do samodzielnego odbioru. Sytuacje, w których deweloper będzie zwolniony z odpowiedzialności za nieterminowe oddanie mieszkania muszą być precyzyjnie wskazane. Nabywca nie może mieć narzucony obowiązek znalezienia nowego konsumenta w razie odstąpienia od umowy.
Jeśli w swojej umowie spotykasz się z którymś z powyższych punktów, jest ona nieważna z mocy prawa, a deweloper – prawdopodobnie nieuczciwy.
Przygotowując się do zakupu nieruchomości, powinieneś móc na spokojnie zapoznać się z projektem umowy w swoim domu – bez ponagleń dewelopera. Jeśli nie jesteś pewny konkretnego zapisu – skontaktuj się z adwokatem, prawnikiem czy radcą prawnym.