reklama

Pan Zenon i templariusze

Łuków

Piotr Giczela 2020-04-17 10:08:15 liczba odsłon: 1640
Zenon Paskudzki

Zenon Paskudzki

Od wielu lat szukał śladów łukowskiego zamku.

reklama

– Odkąd zacząłem się interesować historią swego miasta, zadawałem sobie pytania: Gdzie znajdował się nasz średniowieczny zamek? Gdzie mieściła się siedziba łukowskiego biskupa? Jak było w Łukowie za templariuszy? – mówi Zenon Paskudzki, lokalny historyk-amator.

– I dziś chyba to wiem. Sądzę, że granice ówczesnego grodu biegły od Krzny współczesnymi ulicami: Wyszyńskiego, Międzyrzecką i Kanałową znów do rzeki. A warowny zamek został wzniesiony na rogu dzisiejszych ulic Międzyrzeckiej i Pastewnik.

Tę hipotezę trudno w pełni zweryfikować, bo nie zachowały się żadne dokumenty miejskie z XIII w., kiedy zamek był budowany. Ale historia przedstawiona przez Zenona Paskudzkiego może mieć charakter fascynującej gawędy. Dodajmy: gawędy dobrze udokumentowanej kwerendami w licznych archiwach, a nawet danymi z... Tajnego Archiwum Watykańskiego.

Kobiety księcia i templariusze

Zostało Ci do przeczytania 87% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 16/2020:

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.