reklama

Fotografie kreacyjne Jerzego Chaberka

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2019-10-18 11:34:32 liczba odsłon: 2787

Andrzej Ruciński i Jerzy Chaberek, fot. Ana

- Wystawa, którą dziś prezentujemy, jest interesująca nie tylko ze względu na temat i treść, ale również na sposób przedstawienia tego tematu...

reklama

...Autor lubi techniki analogowe, klasyczne. W takich technikach pokazuje nam cmentarz w Łomży, ale nie tylko. Metodą stykową 4x5 cala, 8x10 cali, 6x9, wykonane aparatem otworkowym, monoklem, w podczerwieni. (...) Wiem też, że niektóre z prac zostały wykonane aparatami, m.in. monoklem, skonstruowanym przez naszego dzisiejszego gościa - powiedział o Jerzym Chaberku, autorze prezentowanej w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach wystawy "Wiara i pamięć" Andrzej Ruciński.

Fotografie Jerzego Chaberka można oglądać do 15 listopada, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00. Wstęp bezpłatny.

- Te zdjęcia są w jakimś rytmie. Niektóre z nich tworzą cykle. To nie są wszystkie prace z tej wystawy, tylko te wybrane przez Andrzeja Rucińskiego. Po raz pierwszy pokazałem je 2 lata temu, w Łomży. Pomyślałem, że to będzie jeden strzał, a okazało się, że krążą i dziś jest to już trzecia ich odsłona. W międzyczasie były też prezentowane w galerii Sleńdzińskich w Białymstoku - przyznał Jerzy Chaberek.

Sporo prezentowanych na wystawie zdjęć zostało wykonanych na cmentarzu w Łomży. Ale nie wszystkie. 

- Nie chciałem, żeby wystawa dotyczyła tylko tych zdjęć. Rozszerzyłem ją o portrety ludzi, którzy byli w moim życiu ważni. Pokazałem ich w fotografii kreacyjnej. Na zdjęciu, które znalazło się na plakacie, promującym wystawę w Siedlcach, są ołnierze, mój dziadek ze swoim bratem. Brat dziadka zginął 2 miesiące po zakończeniu wojny, gdy wiózł żwir na budowę kościoła. Najechał na minę przeciowczołgową... Fotografia ta krążyła w mojej rodzinie w różnych zbiorach. Stwierdziłem, że trzeba jej nadać narrację, ale narrację prawdziwą. Przetworzyłem to zdjęcie. Sfotografowałem metalowy element i nałożyłem na niego zdjęcie żołnierzy. Wszystko na nim jest istotrne. I linia i światło. I historia. Fotografii, na których są ważni dla mnie, ciekawi ludzie, mam w swoich zbiorach sporo - dodał Jerzy Chaberek.

Jerzy Chaberek mieszka i pracuje w Łomży. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureatem kilkudziesięciu konkursów fotografii artystycznej i przyrodniczej, w tym m.in. głównej nagrody Konfrontacji Polskiej Fotografii Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i medalu im. Włodzimierza Puchalskiego. (Ana)

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.