reklama

Relacja z Dożynek w Mordach

Siedlce, Mordy

MiGOK w Mordach 2019-09-16 10:06:29 liczba odsłon: 9444

Dożynki w Mordach

W dniu 8 września 2019 r. odbyły się „Dożynki 2019 w Mordach”, których głównym sponsorem była POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA.

reklama

Dożynki, czyli święto plonów związane jest z zakończeniem żniw i prac w polu. To tradycja kultywowana od lat, której celem jest podziękowanie za zebrane dary ziemi.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. Prof. dr hab. Roman Krawczyk. Podczas nabożeństwa dokonano błogosławieństwa chlebów przyniesionych przez Starostów Dożynkowych - Dorotę Radzikowską z Radzikowa Wielkiego oraz Wojciecha Stańskiego z Czepielina, Burmistrza Miasta i Gminy Mordy - Jana Ługowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej - Katarzynę Kotowską oraz Drużynę Harcerską „Ciekawi Świata”. Poświecenia wieńców, koszy z darami i stroików dokonał proboszcz parafii ks. Karol Klewek. Wprowadzenie do mszy świętej oraz prezentację korowodu dożynkowego dokonała liderka grupy nieformalnej „Mamy prawo do kultury” -Luiza Domańska. Podczas nabożeństwa instruktorzy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Mordach odczytali liturgię. Natomiast oprawę muzyczną mszy świętej zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Mordy pod kierunkiem kapelmistrza Jacka Stokowskiego. Podczas eucharystii Starostwie Dożynek skierowali do rolników kilka ciepłych słów uznania dla tak ciężkiej pracy, a młody mieszkaniec gminy Daniel Goś podziękował za tegoroczne plony. Uwieńczeniem uroczystości kościelnej był występ – recytacja wierszy przez wokalistki Studia Piosenki działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach -Zuzannę Miłkowską i Wiktorię Trębicką oraz przedstawicielkę Zespołu Ludowego Podlasianki – Elżbietę Radlińską-Trębicką.

Po zakończeniu nabożeństwa ruszył niezwykle barwny korowód w kierunku nowo zrewitalizowanego rynku w centrum miasta Mordy, gdzie zaplanowano artystyczną część wydarzenia. Korowód prowadzony był przez sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Mordach. Za nim kroczyła Orkiestra Dęta OSP Mordy, Starostowie Dożynek, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy z Przewodniczącą Rady Miejskiej
w Mordach, Drużyna Harcerska „Ciekawi świata”, dzieci i młodzież w strojach ludowych z sekcji M-GOK , Zespół Ludowy „Podlasianki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach, Sołectwo Wyczółki, Koło Gospodyń Wiejskich „Dwojaki”
w Czepielinie , Koło Żywego Różańca w Mordach, Anna Kulikowska, mieszkańcy sołectwa Głuchów, mieszkańcy sołectwa Sosenki-Jajki, mieszkańcy sołectwa Stara Wieś, mieszkańcy sołectwa Suchodół Wielki, mieszkańcy sołectwa Wojnów, Sołectwo Wólka Soseńska, Parafia św. Jana Chrzciciela z Radzikowa Wielkiego, Rada Sołecka wraz z sołtysem panią Grażyną Lewczuk, mieszkańcy z sołectwa Stok Ruski.

Artystyczną część uroczystości rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Paweł Ługowski, któremu Starostowie tegorocznych Dożynek złożyli na ręce specjalnie wypieczony chleb – symbol Dożynek, owoc pracy rąk ludzkich, a nade wszystko dar Boga Ojca. Tradycyjnie ten symbol szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla natury wypieka specjalnie na tą okoliczność „ Jan” Piekarnia–Cukiernia Aleksandra Zając. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości podzielili się pachnącym chlebem- symbolem dostatku. Dożynki to czas podsumowań całorocznej pracy w polu i w gospodarstwach rolnych. To okazja do złożenia wszystkim rolnikom, ogrodnikom
i sadownikom podziękowań za włożony trud i ciężką pracę.

Tegoroczne Dożynki były bardzo bogate i zróżnicowane. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Pani Barbara Chromiec przedstawiła swoją interpretację poezji, barwnie i ekspresyjnie deklamując wiersz pt. ”Kwiaciarka”. Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci z Zespołu Szkół w Radzikowie Wielkim oraz Zespołu Oświatowego w Mordach. Było muzycznie oraz poetycko. Na scenie nie mogło zabraknąć naszego Zespołu Ludowego „Podlasianki”, który wykonał znane piosenki biesiadne n.in piosenkę o chlebie, która nawiązywała do tematyki wydarzenia. Zespół Ludowy Podlasianki już blisko 35 lat przekazuje i kultywuje tradycje, również te związane z obrzędami dożynkowymi.

Ważnym punktem obchodów dożynkowych, na który z niecierpliwością czekało wielu uczestników, było rozstrzygnięcie Konkursu na najładniejszy wieniec lub stroik dożynkowy. Komisja w składzie: Marek Gorzała - Przewodniczący Rady Powiatu, Jan Ługowski - Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Grażyna Drabarek - Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty oraz Stanisław Przesmycki - Prezes Firmy Zeltech miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace były bardzo bogato zdobione darami pól i precyzyjnie wykonane. Choć wybór był bardzo trudny udało się wyłoni

zwycięzców. Komisja postawiła na tradycję. Oceniano czy tradycyjny wieniec ma kształt korony jest okrągły od dołu i ma 4 ramiona i czy jest wykonany z kłosów podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa.

Wśród laureatów na najładniejszy wieniec znaleźli się:

Mieszkańcy Sołectwa Wyczółki - I miejsce,

Parafia św. Jana Chrzciciela z Radzikowa Wielkiego - II miejsce,

Mieszkańcy sołectwa Sosenki-Jajki- III miejsce.

Laureaci na najładniejszy stroik:

Koło Gospodyń Wiejskich „Dwojaki” z Czepielina I miejsce,

Rada Sołecka wraz z sołtysem Grażyną Lewczuk II miejsce,

Anna Kulikowska III miejsce.

Koncert Orkiestry Dętej – perełki gminy, jak zwykle, cieszył się dużym zainteresowaniem. Następnie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia inscenizacji „Biesiada z Kogutem” wyreżyserowanej przez Danutę Borowską oraz muzycznie przygotowanej przez Zofię Werle. Zespół Kameralny Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Mordach wystawiając „Biesiadę z Kogutem”
zwyciężył w XIV edycji Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów „eSka” organizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Z repertuarem muzycznym wystąpił również Zespół Wokalny „Złote Kłosy”, który w tym roku godnie reprezentował nasza gminę na Powiatowych Dożynkach
w Krzesku. Następnie zaprezentował się Zespół Ludowy „Zaliwianki”, który do tej pory występował pod nazwą „Krzymoszowianki”. „Zaliwianki” zdobyły w sierpniu wyróżnienie w konkursie zespołów i kapel ludowych na „Biesiadzie Podlaskiej”
w Jabłonnej Lackiej. Scena rozbrzmiewała nie tylko w języku polskim, ale również
w białoruskim za sprawą występu duetu Państwa Kosteckich.
W miły i tematyczny nastrój wprowadził nas także Duet „Dwa Ziarna”, który przygotował piosenki znane
i lubiane. Duet od samego początku prowadzony jest przez Patryka Kamińskiego – instruktora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Pierwszym gościnnym zespołem zaproszonym na Dożynki był zespół Śpiewaczy Chodów, który uświetnił już wiele uroczystości organizowanych w naszym regionie. Członkowie posiadają prawdziwe ludowe stroje po dawnych Chodowiakach. Celem zespołu jest kultywowanie ich tradycji. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów min. I miejsce na przeglądzie w Jabłonnej Lackiej.

Wśród występujących nie zabrakło również Kabaretu „Koziary” z Radzikowa, który zadbał o dobry humor publiczności. Grupa zaprezentowała dwa skecze pt. „Szukam pracy” i „Szum ulicy”. Członkami Kabaretu „Koziary”, który działa od 2015 r. pod kierunkiem instruktorów Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, tworzą seniorzy z Radzikowa. Zadebiutowali po raz pierwszy skeczem „Senior Szuka Żony” podczas obchodów Dnia Kobiet w M-GOK w Mordach. Grupa ma już spory repertuar. W sąsiednich gminach wystąpiła ze skeczami: „Pudernica”, „Kumy” i „Opera Krajowa”. „Koziary” prezentowały się także na Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów „eSka” organizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury, na którym w 2017 r. zdobyła wyróżnienie. Co roku zaskakują naszą publiczność nowym skeczem, który odbierany jest przez publiczność bardzo pozytywnie, wesoło i nagradzany gromkimi brawami.

Miłą niespodzianką, szczególnie dla młodzieży, był występ Kamili Głuchowskiej
i Natalii Pękały. Kamila Głuchowska kontynuuje naukę w szkole muzycznej w klasie klarnetu. Wokalistki w latach 2013-2014 razem z Iwoną Głuchowską i Weroniką Kłoś tworzyły grupę wokalną, która w ramach projektu Stowarzyszenia Naszym Dzieciom w partnerstwie z M-GOK Mordy „Jestem sobą w tłumie świata” wydała płytę „W pogoni za marzeniami” z własną muzyką i tekstami piosenek.

Kolejnym występem zachwyciło widownię Studio Piosenki działającej przy M-GOK
w składzie: Agnieszka Korycińska, Marta Kamińska, Wiktoria Trębicka, Agnieszka Lipińska i Zuzanna Miłkowska, któremu akompaniuje Konrad Górzyński – instruktor M-GOK w Mordach.

Długo wyczekiwanymi gwiazdami wieczoru były dwa zespoły „Ambitus”
i „Kapela Zbucka”. Pierwszy zespół zaprezentował nam Śpiewnik Seweryna Krajewskiego, który to okazał się balsamem dla duszy naszej publiczności. Wykonane piosenki zapewniły wszystkim chwile romantyczne, spokojne i miłe. W skład zespołu wchodzą: Krzysztof Chromiński, Andrzej Maleńczuk, Piotr Sidorowicz i Radosław Świderski.

Kapela Zbucka” natomiast porwała wszystkich do wspólnego tańca i biesiadowania grając muzykę skoczną i wesołą. Grupa wystąpiła w niepełnym składzie : Tomasz Radomyski, Monika Radomyska, Żaneta Badełek, Andrzej Kędziora, Krzysztof Trochimiak i Patryk Kamiński.

Organizatorzy na tegorocznych Dożynkach zapewnili także wiele innych atrakcji m.in.: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach przygotowała loterię fantową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem dzięki temu, że każdy los wygrywał, a pieniądze w ten sposób pozyskane w całości przeznaczono na zakup nowości książkowych na półki biblioteki.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Łuksza Soszyńskiego – sołtysa Piór Wielkich i Janusza Zarzyckiego - sołtysa Radzikowa-Stopek zorganizowano specjalną wystawę z eksponatami. Okazy pochodziły z Lokalnego Muzeum w Piórach Wielkich oraz byłej szkoły w Radzikowie Stopkach. Na wystawie można było podziwiać m.in.: kołowrotek, pułapkę na myszy, stolnicę czy starodawne ławki szkolne. Lokalne Muzeum powstało ze środków FIO- Mazowsze Lokalnie pozyskanych przez grupę nieformalną „Aktywne Pióry” w ramach zadania: „Ocalić Wspomnienia”.

Wśród wystawców artystycznych można było podziwiać obrazy Henryka Kozaka, kwiaty z bibuły Krystyny Noszczak oraz ozdoby do włosów Haliny Sztanki.

Na terenach zieleni ustawiono dawny sprzęt, który służył do prac rolnych wykorzystywanych w czasie żniw. Nie zapomniano również o dzieciach, dla których przygotowano Dmuchany Plac Zabaw.

Wszyscy mieszkańcy i zaproszeni goście mogli skosztować pysznej zupy: kremu
z pieczarek oraz grochówki.

Sponsorami Dożynek 2019 w Mordach byli: POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA, GRUPA PRODUCENTÓW EURO INDYK SP. Z O.O, HURT. MATER. BUD.OPAŁU ZAOP. ROL. KORADEX-PLUS AGNIESZKA KOSIERADZKA-SZEWCZAK, F.H.U BOMIX MACIEJ BOLESTA, SKLEP SPOŻYWCZO- PRZEMYSŁOWY GRAŻYNA KONASIUK, PPUH BM-TRANS MONIKA BOLESTA- MADEJ, P.H.U. ARTPOL-AGRO ARTUR OBRĘPALSKI, PIECZARKARNIA SKOLIM –MICHAŁ SKOLIMOWSKI, PPHU MONTRANS MONIKA MADEJ-KALINOWSKA, ZAKŁAD MIĘSNY MOŚCIBRODY SP.Z O.O, AUTO-MOTO-MET JAROSŁAW PAWEŁ BULIK, PIEKARNIA „TRADYCYJNA” SŁAWOMIR GOŚ; PIEKARNIA - CUKIERNIA „JAN” ALEKSANDRA ZAJĄC; WYTWÓRNIA LODÓW TRADYCYJNYCH GRUSZYKOWE LODY, KOŁO ŁOWIECKIE OSTOJA W SIEDLCACH, ARTUR HODUN SKLEP SPOŻYWCZY W PTASZKACH, SOUVRE POLSKA SP. Z O.O.

 

Organizatorami tegorocznych Dożynek byli: Miasto i Gmina Mordy, Parafia P.W. Św. Michała Archanioła w Mordach, Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury w Mordach
i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Im. Ireny Ostaszyk w Mordach.

Patronat medialny sprawowali: „Tygodnik Siedlecki”, „Katolickie Radio Podlasie”, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Echo Katolickie”.

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama
reklama
reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.