reklama

Życie pod cmentarzem

Siedlce

Justyna Janusz 2019-08-23 09:39:24 liczba odsłon: 18087
fot. Aga Król

fot. Aga Król

Spał przy grobie matki, teraz mieszka w samochodzie.

reklama

Pan Zbigniew ma 85 lat. Od ponad miesiąca koczuje w samochodzie przy siedleckim cmentarzu. Ma tu wszystko: dokumenty, materac, koce i jedzenie. Myje się w misce, którą chowa pod samochodem.
Mówi, że jak mu się znudzi, to stąd odjedzie. Na razie czeka. Na co?

– Na mieszkanie – odpowiada. – Bo mi Kudelski obiecał!

Pan Zbigniew chętnie opowiada swoją historię. A sporo ludzi do niego podchodzi, bo się o niego
martwią.

– Wciskają mi 10 złotych na chleb. Ja im mówię, że nie potrzebuję, ale oni na siłę. To chociaż się za nich pomodlę.

Jest rodowitym siedlczaninem.

– Tu kiedyś były nasze pola – wskazuje ulicę Popiełuszki. – Moja mama to była taka dobra kobieta.
Całe życie ciężko pracowała. 103 lata przeżyła! A jak przeszła na emeryturę, to kwiaty sprzedawała pod cmentarzem.

Sam był kamieniarzem.

– Z krwi i kości – stwierdza twardo. – Mój dziadek też był kamieniarzem. Ile ja pomników na tym cmentarzu wystawiłem!

Często wraca do ślubu z nieżyjącą już żoną.

– Ona spod Garwolina była, w knajpie się poznaliśmy, a na naszym ślubie sam Piotr Jaroszewicz był (premier w czasach PRL, jego pierwsza żona pochodziła spod Garwolina – przyp. red.). Pochowałem dwie żony. Jedną taką przyszywaną, wie pani, ślubu nie mieliśmy.

Mieszkał w centrum miasta, ale majątek przepisał na rodzinę.

– I mnie stamtąd wygonili. To przyszedłem tutaj. Gdzie miałem pójść?

Zostało Ci do przeczytania 63% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej.

Komentarze (34)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

reklama
reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.