reklama

Wszędzie obca

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2019-06-08 08:15:43 liczba odsłon: 4339
fot. A. Król

fot. A. Król

Na co mi ta Karta Polaka? Czuję się, jakbym była obywatelem drugiej kategorii.

reklama

W Polsce jest ich ponad milion. To w dużej mierze dzięki nim nasza gospodarka rozwija się tak dynamicznie. Wykonują zazwyczaj najcięższe i mało płatne prace. Mówimy o nich ogólnie – pracownicy zza wschodniej granicy. Chodzi przede wszystkim o mieszkańców Białorusi i Ukrainy, którzy w naszym kraju szukają szansy na godziwy zarobek. Jak ich traktujemy? Często jak tanią siłę roboczą. A nawet jak tych, których można bezkarnie oszukać. Do tego puszymy się jak pawie, traktując przyjezdnych z jakimś zupełnie niezrozumiałym poczuciem wyższości. I niemal z zasady mówimy do nich „na ty”. Wyłazi nasze polskie wielkopaństwo. Tymczasem bardzo często mamy do czynienia z ludźmi doskonale wykształconymi, których sytuacja życiowa zmusiła do zarobkowej emigracji. Jedną z takich osób jest pani Galina.

KARTA POLAKA

Przyjechała do Polski z niewielkiego miasteczka pod Mińskiem. Dobiega pięćdziesiątki i taka wyprawa była dla niej dużym wyzwaniem. Co wygoniło ją z rodzinnego domu i oderwało od skromnego, ale spokojnego życia?

– Córka już drugi rok studiuje na siedleckim uniwersytecie – wyjaśnia. – Chciałam jej pomóc materialnie, żeby mogła się spokojnie uczyć. Mówiła, że w Polsce koszty życia są bardzo wysokie i niewielkie stypendium nie pozwala na utrzymanie. No to przyjechałam do Polski, żeby tu pracować i wspierać córkę. Była to dla mnie bardzo trudna decyzja. Z dnia na dzień musiałam zostawić dosłownie wszystko.

Zostało Ci do przeczytania 78% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej.

Komentarze (27)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.