Szpital Miejski w Siedlcach
NFZ opublikował listę placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Będą one miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ bez konieczności udziału w konkursach.
W sieci znalazły się 82 placówki medyczne w województwie mazowieckim. Z ich listą zapoznacie się tutaj.
Na funkcjonowanie systemu „sieci szpitali” będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Placówki, które do niej nie weszły – będą mogły się starać o kontrakty na leczenie w konkursach. Wykazy obowiązują od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r.
Z dokładna koncepcją sieci szpitali zapoznacie się tutaj.

Z danych, zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że Szpital Świętego Tadeusza Judy w Łukowie znalazł się w sieci jako placówka I poziomu. Czy zostaną zrealizowane wcześniejsze zapowiedzi Jarosława Pinkasa, wiceministra zdrowia (już nie pełni swej funkcji), że ze względu na istniejące w placówce oddziały ponad standard I poziomu referencyjnego, szpital ma realne szanse działać w sieci jako placówka II poziomu, będąc o poziom niżej? Czy będą finansowane z NFZ, i w jaki sposób, takie oddziały jak: neurologiczny z pododdziałem udarowym, OIOM, rehabilitacyjny, reumatologiczny, zakaźny, psychiatryczny oraz kardiologiczny z hemodynamiką?
Wszak zgodnie z założeniami reformy w placówkach I poziomu powinny funkcjonowac tylko takie oddziały jak: miejsce tylko na oddziały: chirurgii ogólnej, internistyczny (chorób wewnętrznych), pediatryczny (dziecięcy) oraz ginekologiczny z położnictwem i neonatologią oraz SOR.
J. Pinkas publicznie wypowiadał się w czasie konferencji poświęconej opiece medycznej nad kobietami w ciąży i nad ich dziećmi. Artykuł w sprawie przyszłości łukowskiego szpitala pt.: „Co po reformie?” opublikowaliśmy w „TS” nr 4 z 25-31.01.2017 r.

Listę sieci szpitali na Lubelszczyźnie można zobaczyć tutaj.