Wyróżnieni medalami Polskiej Niezapominajki Artur Baranowski (po lewej) i Cezary Pióro (po prawej). Fot. Robert Wysokiński
Kolejne osoby związane z Łukowem zostały niedawno uhonorowane przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach Medalami Polskiej Niezapominajki. Otrzymali je - Cezary Pióro oraz Artur Baranowski.
Medal Polskiej Niezapominajki jest przyznawany ludziom i instytucjom, którzy aktywnie udzielają się na rzecz środowiska przyrodniczego. Wręczany jest raz do roku, w czasie święta siedleckiej uczelni - Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym roku tradycji stało się zadość. Kapituła przyznała 15 medali. Wśród nich dwa dla łukowian. Kto je otrzymał?
Pochodzący z Łukowa Cezary Pióro - znany polski fotografik, który od lat dokumentuje na zdjęciach świat przyrody Rezerwatu „Jata” i inne urokliwe miejsca Ziemi Łukowskiej. Oprócz fotografowania natury, a szczególnie ptaków, jest zaangażowany w różne projekty edukacyjne na rzecz ochrony przyrody, a adresowane do dzieci i młodzieży. O nadanie medalu wystąpili do Kapituły: Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, wójt gminy Łuków - Mariusz Osiak i były nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków - Zbigniew Kozioł. |
Laureaci tegorocznych „Niezapominajek”
► Tadeusz Wojciech Kur
► Krzysztof Koper
► Cezary Pióro
► Hanna Jadwiga Marciniak
► Artur Baranowski
► Marta Rybińska
► Lilianna i Dariusz Kosteccy
► Szkoła Podstawowa im. A. Zalewskiego w Świnkowie
► Teresa Świerubska
► Maciej Omelaniuk
► Barbara Mileszczyk
► Jan Grabski
► Rafał Siwek
► Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach
► Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”
w Sokołowie Podlaskim
|
Drugi z nagrodzonych to Artur Baranowski, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Łukowie, przyrodnik i propagator nauki. Poza kierowaniem szkołą, cieszącą się w mieście dobrą opinią, czynem upowszechnia wśród swoich wychowanków szeroko rozumianą ideę zrównoważonego, harmonijnego rozwoju. Propaguje sport, rekreację i kształcące podróże. Jest zwolennikiem życia bez nałogów, współpracy międzyludzkiej, międzypokoleniowej, a nawet międzynarodowej. No i oczywiście propaguje naukę, a szczególnie jej dziedziny przyrodnicze. Jest też wykładowcą akademickim - pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przyznanie medalu dla A. Baranowskiego zaproponował kierujący siedleckim Festiwalem Nauki i Sztuki, wykładowca UPH - Ryszard Kowalski.
W papierowym i e-wydaniu „TS” można przeczytać więcej, m.in. wypowiedź dr. Ryszarda Kowalskiego o jednym z nagrodzonych. A teraz zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości wręczenia „Niezapominajek”, przygotowanej przez Roberta Wysokińskiego - „WysokińskiMedia”.