reklama

20 lat „Przełomu” - aktualizacja: Będzie album!

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2015-11-18 14:31:22 liczba odsłon: 5090

fot. Małgorzata Dołowska

Przez sześć lat był Ogólnopolskim Plenerem Fotograficznym. Od 2002 r. ma rangę międzynarodową.

reklama

Aktualizacja: Podczas wernisażu wystawy, wieńczącej 20. Międzynarodowy Plener Fotograficzny „Podlaski Przełom Bugu”, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, Mariusz Woszczyński, powiedział, iż w przyszłym roku zostanie wydany album z fotografiami, wykonanymi podczas tych plenerów. Więcej na ten temat możecie przeczytać w informacji Będzie album!.

*

19 listopada o godz. 18.00 w Galerii Fotografii FOKUS siedleckiego MOK będzie można obejrzeć zdjęcia, zrobione w czerwcu tego roku, podczas 20. już pleneru „Podlaski Przełom Bugu”.

W tym roku, w należącym pani Basi Orłosiowej gościńcu „Wygoda”, który mieści się na terenie Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, spotkało się 35 fotografów – 33 z Polski i 2 z Ukrainy. Właścicielka „Wygody” (prywatnie córka Andrzeja Krzyształowicza – człowieka-legendy, który po wojnie stworzył stadninę od nowa, a w latach 1958-1991 był jej dyrektorem) gości uczestników pleneru już od 17 lat. Obok fotografów z Polski i Ukrainy byli wśród nich artyści z: Białorusi, Rosji, Francji, Portugalii i Czech.

Organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach plener stał się jedną z najważniejszych imprez tego typu w kraju. Pomysłodawcą, komisarzem plenerów i kuratorem wystaw poplenerowych jest fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Ruciński.

Czy przypuszczał, że PPB przetrwa tyle lat?

- Gdybym przez te wszystkie lata nie był pracownikiem etatowym MOK-u, losy pleneru mogłyby być zupełnie inne – przyznaje. - Wymyśliliśmy ten plener ze Zbyszkiem Tomaszczukiem (teraz profesor ASP w Warszawie), który pracował wtedy w Centrum Animacji Kultury. Zaprosiłem Artura Tabora (nieżyjący już fotograf, autor filmów przyrodniczych i podróżnik) oraz fotografów z: Warszawy, Jeleniej Góry, Białej Podlaskiej i Siedlec – wspomina.

- Jesienią tego samego roku pojechałem na podobny, w góry. Tam poznałem m.in. Henryka Rogozińskiego, Zygmunta Świątka oraz Mietka Cybulskiego z Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki Fotoklubowi nasz plener się rozkręcił – dodaje.

Od drugiego pleneru oprócz głównego organizatora – MOK współorganizatorami pleneru byli Dyrekcja Parku Krajobrazowego, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, a wciąż są: dzisiejsze Bialskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnicy fotograficznych spotkań nad Bugiem nie tylko poszukują ciekawych kadrów, ale też biorą udział w wykładach, prezentują swoje prace. Wymieniają się doświadczeniami. Wystawy poplenerowe są z kolei znakomitą okazją do promocji ziem nadbużańskich.

Podczas wernisaży słychać czasem głosy: dlaczego znowu te same osoby były na plenerze? Nie sposób nie zauważyć, że kilka nazwisk rokrocznie się powtarza. Sławomir Kordaczuk, Mieczysław Cybulski, Tadeusz Żaczek, Małgorzata Piekarska, Roman Domański i Jarosław Domański (zbieżność nazwisk przypadkowa), Henryk Oleszczuk, Adam Trochimiuk, Zbigniew Tomaszczuk... Mimo to rotacja wśród uczestników PPB jest całkiem spora. W PPB brali np. udział: Adam Pańczuk, Piotr Tołwiński, Sylwia Garucka-Tarkowska, Paweł Borkowski, Arkadiusz Ścichocki, Piotr Fiałkowski, Aneta Borkowska, Edyta Banasiak. Gdy pytam o osoby, które bardzo chciałyby pojechać na plener, ale nie zostały dotychczas zaproszone, słyszę:

- Zdarzało się i tak, że kilka osób odmówiło udziału w plenerze, mimo iż ponawiałem zaproszenie wiele razy. Zapraszam tych, którzy coś rokują na przyszłosć i tych, o których wiem, że dadzą mi na wystawę dobre zdjęcia – odpowiada A. Ruciński.

Podczas tych 20 lat w plenerach wzięło udział wielu wybitnych artystów. Byli wśród nich, wymieniając tylko tych, którzy już nie żyją: Vojtěch Bartek z Instytutu Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Henryk Rogoziński – jeden z najbardziej znanych i cenionych „gumistów” w Polsce, Janusz Czarnecki – mistrz fotografii reklamowej, Karol Walaszczyk – Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, inicjator i organizator Ogólnopolskich Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać Ludzka w Pejzażu” oraz ogólnopolskich plenerów „Natura i krajobraz”, Artur Tabor – fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik, który zmarł podczas wyprawy fotograficznej do Mongolii, Longin Łępicz – współzałożyciel Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zygmunt Świątek, który uprawiał fotografię: krajoznawczą, architektoniczną, portretową, przyrodniczą i reklamową.

- Zgromadziliśmy ogromny zbiór wartościowych fotografii. Wiele osób pyta mnie, kiedy będzie z tego album. Odpowiadam: albumu nie będzie, bo nie ma dobrej woli osób, od których zależy jego wydanie. Zabiegam o pieniądze na to wydawnictwo. Piszę wnioski do ministerstw i funduszy. bezskutecznie – nie kryje żalu A. Ruciński.

Szkoda, bo – jak na ironię losu – nasze miasto od kilku lat promuje się hasłem „Siedlce – otwarta brama w Dolinę Bugu”...

Wystawę jubileuszową będzie można oglądać w galerii FOKUS do 8 stycznia 2016 r., od pn. do pt. w godz. 11.00-17.00. Wstęp bezpłatny. (Ana)

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.