
- To, co tutaj zobaczyliśmy, to jest po prostu bomba!
Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Hołd uczestnikom powojennych walk niepodległościowych i antykomunistycznych oddały władze Siedlec z prezydentem Andrzejem Sitnikiem na czele.
Jutro, 1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Siedlcach zaplanowano oficjalne uroczystości.
„Miejsce uświęcone krwią 17000 Żydów ofiar hitlerowskich ludobójców”. Krótki napis, skromny pomnik. Centrum miasta, ale na uboczu – na trawniku między wieżowcem urzędu a rzędem kamienic. Miejsce największej tragedii w dziejach Siedlec.
Powstaje tom wspomnieniowy, poświęcony profesor Janinie Gardzińskiej - zmarłej kilka dni temu zasłużonej siedleckiej polonistce.
Hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego wczoraj (1 sierpnia) o godz. 17 złożyli też ratownicy WOPR Siedlce. Zobaczcie film!
Jutro, 13 kwietnia odbędą się siedleckie obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Rzążewie (gmina Zbuczyn), przy tablicy poświęconej pamięci Piotra, Franciszka i Antoniego Domańskich odbyła się uroczystość upamiętniająca Polaków, którzy za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej zapłacili życiem.
Henryka Krzyżanowska przez 56 lat pracowała jako fryzjerka. Przez dekady prowadziła zakład fryzjerski obok siedleckiej katedry. Gdy przeszła na emeryturę, nie mogła sobie znaleźć miejsca. Bezczynność przynosiła smutek.
- Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego – poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwykle zapominanych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej - apeluje Instytut Pamięci Narodowej, organizując akcję „Zapal światło wolności”.
Dzisiaj (17 września) obchodzimy 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Władze Siedlec pamiętają o tym tragicznym w historii naszego kraju wydarzeniu.
Do niedawna w rejestrze zabytków w gminie Borowie widniała cegielnia w Głoskowie z początków XX wieku. Zachowały się tam jeszcze elementy maszynowni i resztki pieca. Niedługo jednak, jak informuje wójt Borowia Wiesław Gąska, obiekt zniknie z powierzchni ziemi.
Władze Węgrowa pamiętały o rozstrzelanych w odwecie przez Niemców 24 stycznia 1944 roku 10 mężczyznach z ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego.
10 lat temu doszło do katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.
24 stycznia 1944 roku w Węgrowie niemieccy żołnierze rozstrzelali 10 mężczyzn z ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego.
- Jesteśmy tutaj razem, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć – powiedział rabin Polski Michael Schudrich, pod pomnikiem ofiar Zagłady będącym częścią węgrowskiego Lapidarum.
22 września w Węgrowie odbędą się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy zagłady węgrowskich Żydów.
Dziś (24 marca) w Sadownem odsłonięto dwa pomniki poświęcone mieszkańcom, którzy w czasie drugiej wojny światowej pomagali Żydom. W uroczystościach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
Powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się w Garwolinie w najbliższy piątek (1 marca).
Więcej niż sto osób pozytywnie odpowiedziało na facebookowy apel skierowany do mieszkańców Łukowa o przybycie w niedzielny wieczór o godz. 20, by zademonstrować solidarność z zamordowanym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem oraz wyrazić sprzeciw wobec aktów przemocy.
Dziś 1 listopada. Dzień zadumy i pamięci o tych, których już wśród nas nie ma. Każdy z nas dba o groby najbliższych, spotyka się z rodziną, ale warto pomyśleć też o tych, do których nikt już nie przychodzi, wspomnieć tych, którzy tworzyli historię Siedlec, jak i innych miejscowości w naszym regionie, tych o których świat zapomniał. Nie chodzi jedynie o zaświecenie światełka w tym dniu, ale o pamięć.