
W siedleckiej katedrze odbyła się msza żałobna zmarłego Zygmunta Wielogórskiego.
Sokołowska biblioteka zamierza przeprowadzić w tej sprawie historyczne śledztwo.
Z inicjatywy Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie – Artura Lisa, w połowie grudnia br. miały miejsce prace związane z poszukiwaniem zabytków z okresu Powstania Styczniowego.
Po raz pierwszy w Korczewie są prowadzone takie badania archeologiczne.
W miejscu parkingu leśnego przy byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy przymusowej Treblinka I natknięto się na nieznaną dotąd zbiorową mogiłę – informuje portal Onet.pl.
26 września, w Łosicach odbędą się XVIII Podlaskie Spotkania Regionalne. Tym razem tematem dyskusji będą przemiany osadnicze na ziemi łosickiej w średniowieczu.
Już jutro (sobota, 1 grudnia) w Parafialnym Muzeum Ziemi Trojanowskiej w Korytnicy (pow. garwoliński) odbędzie się prelekcja na temat "Zagadki tabliczek z Podebłocia".
W łosickim parku im. króla Aleksandra Jagiellończyka natrafiono na fundamenty wieży z XVI-XVII wieku.
Cenne znalezisko w gminie Wilga. Ma co najmniej kilkaset lat!
Na zamku w Liwie trwają prace remontowe. Razem z budowlańcami pracują archeolodzy. Spod warstw ziemi wydobywają cenne relikty przeszłości.
Bardzo ciekawego odkrycia dokonano podczas prac w centrum Węgrowa. Spod łyżek koparek i łopat pracowników firmy wykonującej drogę wyłoniła się drewniana budowla.
W łukowskim Muzeum Regionalnym pojawiła się nowa płaskorzeźba. Przedstawia szkielet dinozaura.
Najpierw zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o rozpoczęciu procedury wydzielania ze struktur Muzeum Regionalnego w Siedlcach jego oddziału – Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince i utworzenia w jej miejscu nowej jednostki. Teraz sprawą zajęła się Międzynarodowa Rada Oświęcimska.
Cenne, archeologiczne znalezisko jest w Siedlcach! Starszego eksponatu już raczej nie będzie.
Jedenaście dni poszukiwań i... nic. Fiaskiem zakończyły się prace archeologiczne na domniemanym miejscu pochówku powstańców listopadowych w podsiedleckich Iganiach.
Na miejscu obecnego ronda znajdował się kościół, a teren obecnej ulicy to miejsce dawnego przykościelnego cmentarza.
Złote ruble, srebrne złotówki, cenne naczynia, złoty zegarek z dewizką, komplet srebrnych sztućców. Skarb. Znaleziono go w centrum Mińska Mazowieckiego, w miejscu, w którym ma stanąć blok mieszkalny.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania w korycie rzeki Muchawka (przy ulicy Warszawskiej, w okolicy młyna). W planach na dziś jest pobranie próbki z pala, będącego pozostałością przeprawy wchodzącej w skład Traktu Brzeskiego.
To był dobrze zachowany szkielet. Psa pochowano w ziemi, przy warstwie kamieni, okalającej dawny dwór w Dębem Wielkim. Przy ciele ktoś położył duży metalowy klucz. Być może ten, kto pogrzebał psa, myślał, że zwierzę kiedyś powróci i będzie chciało wejść do domu, do swojego pana…
– Zachowała się informacja, że w Mińsku Mazowieckim były prowadzone przez Rosjan wykopaliska. Znalezione zabytki, może „skarby”, z epoki brązu zostały wywiezione do Petersburga – mówi Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej.