
- To, co tutaj zobaczyliśmy, to jest po prostu bomba!
„Miejsce uświęcone krwią 17000 Żydów ofiar hitlerowskich ludobójców”. Krótki napis, skromny pomnik. Centrum miasta, ale na uboczu – na trawniku między wieżowcem urzędu a rzędem kamienic. Miejsce największej tragedii w dziejach Siedlec.
Diecezja Siedlecka będzie gospodarzem XXVI Dnia Judaizmu.
22 września 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację węgrowskiego getta. 80 lat później (22 września 2022 roku) ulicami Węgrowa przeszedł marsz dla upamiętnienia około 5 tys. żydowskich mieszkańców miasta, którzy w większości zostali zamordowani w niemieckim obozie zagłady w Treblince.
Marszem Pamięci rozpoczną się jutrzejsze (22 września) obchody 80. rocznicy zagłady węgrowskich Żydów.
80 lat temu społeczność siedleckich Żydów przestała istnieć. Kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego miasta zginęło w komorach Treblinki. Tysiące straciły życie na jego ulicach.
W Siedlcach, swego czasu, dominowała społeczność żydowska. Stanowiła aż 70% mieszkańców, potem spadła do 50%. Ale II wojna światowa definitywnie zniszczyła ten świat. Żydzi umierali w gettach i w pobliskiej Treblince... Nie wszyscy z tych, co przeżyli, chcieli o tym strasznym czasie mówić.
Rytualna żydowska łaźnia - mykwa w Żelechowie nie zniknie całkowicie. Jej pozostałości zostaną uratowane.
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Rzążewie (gmina Zbuczyn), przy tablicy poświęconej pamięci Piotra, Franciszka i Antoniego Domańskich odbyła się uroczystość upamiętniająca Polaków, którzy za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej zapłacili życiem.
Dziś (16 listopada) w miejscowości Krupińskie w gminie Sadowne odsłonięto tablicę upamiętniającą kobietę i mężczyznę narodowości żydowskiej zamordowanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej.
Dziś (26 października) W Węgrowie odbyła się uroczystość, podczas której odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkankę miasta Leokadię Piątkowska zamordowaną przez Niemców 27 stycznia 1944 roku za pomoc Żydom.
W 79. rocznicę zagłady Żydów z Węgrowa, odbędą się uroczystości.
2 października w Mińsku Mazowieckim rozpoczną się VI Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i Oddaleni”.
Przedstawiciele władz Węgrowa, powiatu węgrowskiego oraz mieszkańcy miasta uczcili 78. rocznicę zagłady węgrowskich Żydów.
Jutro (22 września) odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zagłady węgrowskich Żydów.
...To znaczy, że musi być święto. A tego dnia łzy było widać w oczach nie tylko Zbigniewa Krasuskiego, którego rodzina ukrywała w czasie okupacji Żydów, płacąc za to najwyższą cenę.
Adolf Ganiewski (Gancwol) patrzy na przechodniów, wyglądając z parterowego okna kamienicy przy ul. Sienkiewicza 33 w Siedlcach.
Projekt, przygotowany przez uczniów siedleckiej "Królowki" został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie, zorganizowanym przez fundację Forum Dialogu.
W niedzielę 1 grudnia o godz. 14.30 w sali przy kościele św. Józefa, ul. Sokołowska 124 w Siedlcach odbędzie się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, współautorem książki „Powrót do Jedwabnego”.
W okresie od czerwca do września bieżącego roku stowarzyszenie „Klub Historyczno Kolekcjonerski im. Bogusława Wernera" realizowało projekt pod nazwą „Przywrócenie pamięci utraconej kultury"
W czwartek, 10 października w Siedlcach będzie można się spotkać z Robertem Bąkiewiczem – do niedawna liderem ONR, organizatorem Marszu Niepodległości, inicjatorem Rot Niepodległości (ruchu sprzeciwiającego się roszczeniom żydowskim w Polsce).