REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Rudka: Kolejna Perła Mazowsza (zdjęcia)

Zakończyła się modernizacja ponad 100-letniego zabytkowego budynku głównego szpitala w Rudce.

Zakończyła się modernizacja ponad 100-letniego zabytkowego budynku głównego szpitala w Rudce. W wyremontowanych pomieszczeniach mieści się teraz Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji im. dr. Teodora Dunina. Prace budowlane trwały blisko 3 lata i kosztowały ponad 83 mln zł. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 81,4 mln zł.

Dla zrealizowania tych celów konieczne było przeprowadzenie szeregu prac modernizacyjnych w zabytkowym budynku głównym szpitala, a prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2019 r. po decyzji zarządu województwa mazowieckiego z 1 października 2018 r. o połączeniu Mazowieckiego Szpitala im. dr. Teodora Dunina w Rudce Sp. z o.o. z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. w jeden podmiot leczniczy.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zapewnia, że była to jedna z najlepszych decyzji w historii szpitala. – Dzięki połączeniu placówek szpital może się dalej rozwijać. Ostatnie lata to szereg inwestycji zarówno w samym budynku głównym szpitala, jak i w jego otoczeniu.

Modernizacja budynku głównego szpitala w Rudce nie naruszyła w żaden sposób cennych wartości zabytkowych obiektu, ale je podkreśliła. Została odnowiona ozdobna elewacja z dbałością o każdy znajdujący się na niej szczegół architektoniczny. Budynek wzbogacił się o wymagane dzisiejszymi przepisami urządzenia i podjazdy. Została wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Wymieniono całą stolarkę okienną i drzwiową, zachowując wierność w stosunku do zastosowanych pierwowzorów w zakresie materiału i wyglądu. Odnowiono sale pacjentów i wewnętrzne ciągi komunikacyjne. Nowy wygląd i funkcjonalność zyskały piwnice dzięki podbiciu fundamentów istniejących ław fundamentowych poprzez wykonanie kolumn iniekcyjnych jet-grouting. Uporządkowany został teren wokół budynku głównego, który dodatkowo wzbogaciły nowe elementy małej architektury. Efekt zrealizowanych prac jest imponujący. Podobnie jak zakupione wyposażenie, w tym nowoczesny i wysoko wyspecjalizowany sprzęt rehabilitacyjny.

W zmodernizowanym budynku głównym zabytkowego sanatorium dzisiaj mieści się nowoczesny ośrodek, który zapewnia pacjentom szeroki wachlarz usług medycznych z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i pulmonologicznej. W ośrodku zadbano nie tylko o najwyższe standardy opieki i rehabilitacji, ale także o bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz odwiedzających ich rodzin. OKR dysponuje salami jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowymi z łazienkami. Sale zostały wyposażone w nowoczesne meble i specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi. Zapewniono  w nich także bezpłatny dostęp do Internetu. Wyżywienie jest na bieżąco dostosowywane do potrzeb i stanu klinicznego pacjentów. Dodatkowo przebywające w OKR osoby mogą w pełni korzystać z bogatego terenu rekreacyjnego utworzonego w zabytkowym parku, w tym z tężni solnej, urządzeń rehabilitacyjnych zlokalizowanych na świeżym powietrzu oraz wzbogacanej stale małej architektury.

– Naszą koncepcją było stworzenie w szpitalu w Rudce centrum opieki długoterminowej i rehabilitacji. Udało się.Utworzenie takiego miejsca było długim procesem. Liczący ponad 100 lat budynek wymagał kompleksowego remontu i modernizacji. Dziś jesteśmy w miejscu, które będzie służyć nie tylko mieszkańcom Siedlec, lecz także dużej części województwa mazowieckiego. Do wypełnienia nowych zadań Rudka została przygotowana bardzo dobrze, dzięki środkom z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Umożliwiły one zrealizowanie zadania „Modernizacja budynku głównego Szpitala w Rudce”, w ramach którego układ funkcjonalny pomieszczeń został przebudowany i dostosowany do aktualnych przepisów, zaś wnętrza zyskały nowoczesne wyposażenie i najlepszy sprzęt rehabilitacyjny – informuje Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Sielcach Sp. z o.o.

Historia szpitala w Rudce sięga 1908 r. Otwarto wtedy pierwsze skrzydło Sanatorium dla Piersiowo Chorych. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków szpitalnych w dawnym Królestwie Polskim. Architektura budynku nawiązująca do wzorców Europy Zachodniej, zastosowane rozwiązania technologiczne czy najnowocześniejsze na tamte czasy wyposażenie – to wszystko robiło ogromne wrażenie. Od tamtego momentu dużo się zmieniło. Zmieniły się potrzeby, pojawiły się nowe rozwiązania, a obiekty budowlane pomimo prowadzenia doraźnych remontów dosięgło nieuchronne zużycie.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, szpital w Rudce to wyjątkowe miejsce. – Dawniej mieściło się tu sanatorium. W tej chwili pacjenci również doceniają wyjątkowy mikroklimat i położenie placówki. O takie miejsca należy dbać. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu blisko 82 mln zł na modernizację zabytkowego budynku głównego szpitala. – Nie byłbym sobą gdybym powiedział że to już zakończona sprawa, więc mamy absolutnie  nowe plany, nowe pomysły na to, aby to miejsce rozwijać, by stało się autentycznie jeszcze większą perłą tego naszego regionu. To wszystko dla naszej społeczności, dla mieszkańców dla pacjentów, dla tych wszystkich, którzy będą korzystać z tego, nie tylko jako punkt powrotu do zdrowia ale też rekreacyjnie, bo wspólnie z panem burmistrzem Jaszczukiem udało nam się tutaj wykreować też pomysły na miłe spędzanie czasu.

Jak mówi Dariusz Jaszczuk burmistrz Mrozów – To było wyzwanie żeby to miejsce przetrwało. Warto wspomnieć, że sytuacja kryzysowa była bardzo poważna. W 1998 roku jeszcze nie było samorządów województwa, to był taki czas na przełomie i niewiele brakowało, żeby ten szpital był zamknięty. Ówczesne służby medyczne stwierdziły, że obiekt jest tak wyeksploatowany, że nie powinny być już w nim prowadzone działania z zakresu usług medycznych. I w tym momencie, już dzisiaj świętej pamięci Józef Oleksy, poseł z tego okręgu przyjechał jako premier, zebrał nas w kilka osób posadził w kółko, rozdał nam zadania i powiedział: Słuchajcie, nie możemy pozwolić, żeby to miejsce z taką historią przestało istnieć.

– W tamtym czasie podjęto takie działania, dzięki którym przetrwaliśmy do czasu, kiedy tym obiektem zajął się obecnie właściciel czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmując najlepszą z możliwych decyzji.

– Rudka była miejscem życia mieszkańców całej gminy Mrozy. To tu było kino jedyne na tym terenie, tu przyjeżdżały teatry, tu była rozrywka, kultura. To  wszystko było wokół tego sanatorium i moim marzeniem od początku było właśnie, żeby w momencie, kiedy będzie pomysł na ten obiekt, również przywrócić te poprzednie funkcje. Dlatego już 2012 roku rozbudowaliśmy tramwaj konny, który po 68 roku został zlikwidowany, ta kolejka została wznowiona, bo kolejka to jest pierwsza rzecz, jaka tu została zbudowana. To nią wożono materiały budowlane na ten szpital, potem nią przez ten las wożono pacjentów.

Był pomysł, żeby tężnia solna powstała w Mrozach przy stacji tramwaju konnego, ale gdy pojawiły się perspektywy odnowy Rudki odstąpiliśmy od tego pomysłu. Dzisiaj chcemy lepiej skomunikować Rudkę z Mrozami. Niech to będzie miejsce, gdzie również nasi mieszkańcy poza pensjonariuszami będą z tego korzystać i tu wypoczywać. – Przepraszam że tak długo mówiłem, ale na tę chwilę czekałem swoje 27 lat, więc po prostu musiałem – zakończył burmistrz Jaszczuk.

Dopełnieniem modernizacji budynku głównego szpitala w Rudce są dwa wyjątkowe projekty zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Warto podkreślić, że o ich wyborze do dofinansowania zdecydowali sami mieszkańcy Mazowsza w specjalnych plebiscytach.
Pierwszy z tych projektów został zakończony w 2022 roku i polegał na budowie tężni solnej na terenie przyszpitalnego parku. Zadanie zostało zrealizowane za kwotę blisko 495 tys. zł. Inwestycja jest miejscem wypoczynku, ale też pomaga w powrocie do zdrowia.

Podczas uroczystego otwarcia zmodernizowanego budynku szpitala do użytku został oddany kolejny wybrany przez mieszkańców do realizacji projekt pod nazwą „Drezyną do Rudki”. Jego koszt wyniósł ponad 998 tys. zł.

Zrealizowany projekt stanowi ukłon w stronę wszystkich miłośników lokalnej przyrody i historii kolejki konnej Mrozy – Rudka. To również nie lada gratka dla pasjonatów wąskotorówek. Zakupionymi w ramach projektu drezynami można odbyć podróż z Mrozów do Rudki trasą zabytkowej kolejki konnej prowadzącej przez piękny o każdej porze roku leśny rezerwat. Drezyny, choć napędzane siłą własnych mięśni podróżujących, zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby podróż nimi była przyjemna i bezpieczna.

Po przejażdżce na podróżnych w przyszpitalnym parku czeka specjalnie przygotowane miejsce wypoczynku i rekreacji, również zrealizowane w ramach tego samego projektu inwestycyjnego.

Na wyjątkowe położenie szpitala i jego historyczne znaczenie zwraca uwagę Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Szpital w Rudce to unikatowe miejsce. Pięknie położony wśród zieleni, otoczony rezerwatem przyrody – to doskonałe miejsce do leczenia i rehabilitacji.

Na terenie ośrodka otwarto również mały amfiteatr, gdzie będą odbywały się koncerty.

9 KOMENTARZE
 1. I na szczęście nastał wspaniały i cudowny rząd PIS który uzdrowił całą służbę zdrowia.

  Dziś do specjalisty jakim jest np. neurolog zapisują od ręki – na STYCZEŃ 2025

  Odpowiedz moderated
 2. zboczony WWL
  Przy każdej okazji musi wylewać swoje żale. Może do psychiatry są krótsze kolejki, sprawdziłeś? Tu pomoc bardziej by się przydała

  Odpowiedz moderated
 3. przyczynił się do śmierci 200 000 Polaków rocznie (o tyle wzrost zgonów wg Eurostat, od 2020r.), blokując leczenie w plan – demii,

  i za to sądy czekają, a Polacy tego nie zapomną

  Odpowiedz moderated
  • Norymberga 2.0 dla PiS oraz ich kolaborantów etapu pandemioPSYCHOZY !

   Od zakończenia II Wojny Światowej NIE BYŁO TAK ŹLE Z POPULACJĄ POLSKI, jak za “rządów” kaczystów.

   KACZA KLĄTWA – Donek-Leszek-Jarek

   Odpowiedz moderated
 4. To kolejny “pomnik” rosyjskiej “kultury” zaboru, dominacji nad gubernią Warszawską.
  Naszym rządzącym brakuje wiedzy historycznej i podstawowej edukacji by dostrzegać i stosować odpowiednie proporcje do przeszłości.
  Czy w dzisiejszej dobie najważniejszym wydarzeniem propagandowym jest przecinanie wstążek z remontu obiektu który miał służyć jako lazaret i miejsce rehabilitacji korpusu oficerskiego armii carskiej ?
  Może jednak trochę ciszej i bez szampana nad tymi symbolami obcego panowania ?
  Może nie w trakcie kolejnej imperialnej wojny tego samego agresora ?

  Odpowiedz moderated
  • Swoim zacietrzewieniem zatracasz swoją świadomość. Piękny budynek, wyremontowany, funkcjonalny. Ważne jaką teraz pełni rolę i że w dobrej wierze służy społeczeństwu. Wg. twojego toku myślenia, to większość budynków powinna być wyburzona, Teraz to symbol przejęcia i dobrej użyteczności.

   Odpowiedz moderated
 5. QTAZ -ie, wojnę to masz dawno – wewnętrzną z narodem polskim (miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa, a z każdym miesiącem liczba rośnie, pierwsze miejsce w samobójstwach w Europie, rekordy zgonów z “leczenia” w plan – demii – najwięcej zmarło od II wojny światowej w 2020 i 2021, średnia życia spadła o kilka lat, a Polacy zamiast leczenia mają propagandę)
  ps
  konflikt na wschodzie (nie rozdmuchiwany) trwa od 2014r. kiedy USA przejęły Ukrainę i zaczęły robić “dobrobyt” w wyniku którego zasiedla się Polskę od wielu lat milionami sąsiadów

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje