REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Dlaczego warto produkować prąd z Orange Energia?

Osoby, które zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła i sposobem rozliczania energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej w modelu Orange Energia Net-billing 1:1, mogą same z produkować i magazynować prąd, który posłuży zarówno do zasilenia urządzeń elektrycznych, jak również do ogrzania lub wychłodzenia pomieszczeń. Wieczorami i zimą, kiedy produkcja prądu z fotowoltaiki jest niewystarczająca, odbiorą nadwyżki energii wyprodukowanej w słoneczne dni, zgromadzonej w Wirtualnym Magazynie Energii, po stawce, po której energia została oddana do sieci. Chłodne dni jeszcze nie nadeszły – każdy zdąży z inwestycją, a nawet z pozyskaniem dotacji na ten cel. A w styczniu będzie mógł odliczyć wydatek w PIT i korzystać z ulgi podatkowej.

Ceny energii rosną, a Ciebie to nie dotyczy?

W 2024 r. przewidywany jest znaczny wzrost cen prądu, który mocno nadszarpnie budżety gospodarstw domowych. Aktualne stawki zamrożonych cen prądu obowiązują tylko do 31 grudnia 2023 r.

Obecnie obowiązują też limity zużycia na poziomie 3 MWh. Gdy limit zostanie przekroczony – cena za 1 MWh to 693 zł (w przypadku domów z osobą z niepełnosprawnością limit wynosi 3,6 MWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 4 MWh).

A jak będzie w 2024 r.? Zgodnie z nowelizacją przepisów limity mają zostać podwyższone o 1 MWh. Realizacja postanowień ma jednak nastąpić dopiero po wyborach. Ponadto mowa jest tylko o zwiększeniu limitów zużycia, a nie zamrożeniu cen prądu. Nie bez powodu. Sprzedawcy energii dopiero w październiku będą składać do URE (Urzędu Regulacji Energetyki) wnioski taryfowe.

Wedle prognoz podwyżki wcale nie będą kosmetyczne – mogą wynieść nawet do 70%! Dla budżetów domowych może oznaczać to konieczność ograniczenia innych wydatków, np. zrezygnowania z wakacji czy innych przyjemności

A gdyby udało się wyeliminować te zagrożenia? To możliwe, jeśli ktoś sam stanie się producentem energii. W jaki sposób? Wystarczy, że zamontuje panele fotowoltaiczne, które będą produkować dla jego potrzeb energię elektryczną przy udziale promieni słonecznych. 

Zamiast kupować – sam produkujesz

Z Orange Energia nie trzeba tracić czasu na szukanie wykonawcy inwestycji – do dyspozycji jest wykwalifikowana ekipa doradców oraz instalatorów, którzy dobiorą i zamontują instalację fotowoltaiczną dopasowaną  do potrzeb rodziny. Pozwali to uniknąć ryzyka opłat za przewymiarowaną instalację, która będzie produkować znaczne więcej prądu, niż wskazuje na to zapotrzebowanie.

W ofercie Orange Energia nie ma paneli „nadzwyczaj tanich”, bo cena zawsze musi iść w parze z jakością. Otrzymujemy sprawny i niezawodny sprzęt, a nie system, który wymaga comiesięcznego serwisowania. 

To właśnie te dwa czynniki (dopasowanie mocy instalacji do potrzeb domu i niezawodne panele) są kluczowe dla szybkiego zwrotu inwestycji.  Przeciętna żywotność solidnych komponentów instalacji wynosi 25 lat. Wydatek powinien się zatem zwrócić po około 10 latach. To znaczy, że 15 lat nie płaci się za prąd.

Oszczędzasz cały rok, a zimą wydajesz mniej

Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii w ciągu dnia w mocno nasłonecznionej części roku. Zimą oraz w nocy, ze względu na brak wystarczającego nasłonecznienia, ich efektywność jest mniejsza. Czy to znaczy, że od listopada do marca jest się skazanym na wysokie rachunki za prąd z sieci? Nie – decyzja dotycząca instalacji on-grid (wpiętej do sieci) oznacza, że latem niewykorzystana nadwyżka wyprodukowanej energii będzie przesyłana do sieci. Natomiast zimą lub w nocy, przy niewystraczającej produkcji energii z fotowoltaiki, energia zostanie odebrana z sieci, a jej wartość zostanie przeliczona na rabat i odjęta od indywidualnego rachunku. 

Najwięcej korzyści finansowych można odczuć, jeśli w ramach jednej inwestycji połączy się instalację paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła oraz rozliczenia w systemie Orange Energia Net-billing 1:1 z Wirtualnym Magazynem Energii w cenie abonamentu. Zgromadzona w nim energia nie przepada po 12 miesiącach i  można ją wykorzystać  przez cały okres trwania umowy z Orange Energia.

A co jeśli nie dysponuje się środkami na inwestycję, a wysokość rachunków coraz bardziej kogoś przytłacza? Wtedy dobrze skorzystać ze wsparcia Orange Energia w pozyskaniu dotacji z Programu Czyste Powietrze, Programu Mój Prąd albo ubieganiu się o kredyt na inwestycję w Odnawialne Źródła Energii, na preferencyjnych warunkach. Należy  pamiętać, że istnieje też możliwość odliczenia inwestycji w rocznym zeznaniu podatkowym, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.

 Źródła:

  1. https://www.are.waw.pl/badania-statystyczne/wynikowe-informacje-statystyczne/publikacje-miesieczne#informacja-statystyczna-o-energii-elektrycznej, dostęp: 13.09.2023 r.
  2. https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20230714133336/download?id=166238&lang=pl_PL, dostęp: 13.09.2023 r.
  3. https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1004483, dostęp: 13.09.2023 r.

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje