REKLAMA
-4.9 C
Siedlce
Reklama

Wyjątkowa wystawa w Czuchowie-Pieńkach (zdjęcia+film)

Taki obrazek pamiętam… wystawę można jeszcze oglądać do końca września.

W Czuchowie-Pieńkach, małej miejscowości w powiecie łosickim, powstała wystawa dawnych zdjęć mieszkańców wsi. Powiększone fotografie wywieszono na banerach.

Teraz każdy może je obejrzeć. Pomysłodawczynią wystawy jest fotografka, dokumentalistka i anglistka Aleksandra Jurkowska.

 – Będziemy mieli pamiątkę na lata. Może uda się wydać książeczkę. Zdjęcia już są, więc jeszcze tylko trochę wspomnień od mieszkańców, którzy pamiętają dawne czasy… – cieszy się Justyna Wyrzykowska, sołtyska Czuchowa-Pieńków.

– Wystawa to wynik moich zainteresowań genealogicznych. Gdy przeglądaliśmy z tatą stare zdjęcia, pomyśleliśmy, że może warto zebrać też zdjęcia sąsiadów i stworzyć wystawę – mówi Aleksandra Jurkowska. Jej ojciec, Zenobiusz Parafiańczuk, odwiedzał sąsiadów, skanował stare zdjęcia. Zgromadził ich około 400. Sołtyska zadbała o pieniądze na banery.

 – W trakcie opisywania fotografii stwierdziłam, że warto uzupełnić wystawę o wspomnienia mieszkańców. Opowiadali bardzo ciekawe historie. I tak powstała wystawa, którą można oglądać na płocie przy głównej drodze we wsi – mówi Aleksandra Jurkowska.

Na otwarcie wystawy przyszło wielu mieszkańców. Oglądali zdjęcia, szukali swoich bliskich, starali się rozpoznać sąsiadów, wspominali.

– Siebie i dzieci odnalazłam na dwóch zdjęciach. Na innych bardzo dużo osób znam – mówi Krystyna Tarasiuk, wskazując fotografie. 

– To zdjęcie jest z wycieczki. Tydzień jeździliśmy, zwiedzaliśmy Warszawę, Kraków i wiele innych miejsc.

Wystawie towarzyszył spektakl teatrzyku dziecięcego Powsinoga.

Scenariusz powstał na podstawie klasyki poezji dziecięcej. Kukiełki wykonano z materiałów z recyklingu. – Zasada jest taka, że w teatrze wolno wszystko, a wyobraźnia jest najlepszym doradcą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w przedstawieniu na podstawie „Lokomotywy” Tuwima znalazł się kosmiczny żółw, a „Na straganie” Brzechwy okazało się tragikomicznym musicalem – rekomenduje Olga Ślepowrońska, koordynatorka teatrzyku. Do Czuchowa-Pieńków jej grupa zawędrowała trzy lata temu na zaproszenie Aleksandry Jurkowskiej.

– Zachwyciło nas wyjątkowo miłe przyjęcie przez społeczność wsi. W przerwach między próbami zapraszali małych aktorów na basen, oglądanie zwierząt czy na czereśnie. Tradycją stało się organizowanie przez panią sołtys ogniska dla aktorów i mieszkańców. Za rok teatrzyk Powsinoga powędruje gdzieś dalej. Taka już jego natura, że zmienia miejsca. Jednak Czuchów-Pieńki zapisze się w pamięci grupy jako miejsce wyjątkowo życzliwe i otwarte.

Zdjęcia Aga Król i Marek Zubik

2 KOMENTARZE
  1. “Sołtyska”?! Litości, ludzie nie dajcie się ogłupiać i przestańcie kaleczyć język ojczysty. “Pani Sołtys” i to brzmi dumnie a nie jakaś “sołtyska”.

    Odpowiedz moderated
  2. Zgadzam się z pierwszym komentarzem. Pani Sołtys a nie “sołtyska” za chwilę będzie Pani prezydentka, premierka, weterynarka…komedia i cyrk obwoźny a wy na to pozwalacie. Przyczyniacie się do psucia normalności nawet wtedy gdy nie reagujecie na te głupoty.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Tomasz Hapunowicz będzie mówił o sprawach miasta na kanale youtube. Dziś premiera jego podcastu “Rozmawiamy o Siedlcach”!

1 grudnia o godz. 12 na kanale youtube prowadzonym przez Tomasza Hapunowicza ruszy cykl spotkań związanych z bieżącymi sprawami Siedlec.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dziennikarze lokalni uczniom: „Bo u Pani to obciach nie umieć!” – rozmowa z wicedyrektor siedleckiego “Ekonomika”

-Już babcia stwierdziła, że „mam do tego dryg” – mówi Barbara Adamiak, nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Siedlecki Jarmark Bożonarodzeniowy – „Ulica Kilińskiego zmieni się w magiczną, świąteczną promenadę”

- Ulica Kilińskiego zmieni się w magiczną, świąteczną promenadę...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje