REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Wojewódzkie Zawody Strzeleckie Klas Wojskowych. Uczeń Elektryka stanął na podium

Na obiektach szkoleniowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Mazowieckie Mistrzostwa w Strzelectwie dla klas mundurowych.

27 września na obiektach szkoleniowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Mazowieckie Mistrzostwa w Strzelectwie dla klas mundurowych. W zawodach brały udział najlepsze klasy wojskowe z województwa mazowieckiego, zakwalifikowane przez właściwe dla danego regionu Wojskowe Centra Rekrutacji. Do zawodów z naszego regionu zostali zakwalifikowani uczniowie klas wojskowych funkcjonujących w ramach III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Drużyna w składzie: Igor Kukawski, Cezary Kleszko i Piotr Szczepaniuk, która spośród dwunastu drużyn z województwa zajęła zespołowo szóste miejsce, a Igor Kukawski indywidualnie zajął II miejsce w całej rywalizacji na 32 startujących.

Puchary i certyfikaty wręczył szef  Mazowieckiego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk dr Zdzisław Małkowski.

– Uczniowie swoje umiejętności strzeleckie doskonalą w szkole na strzelnicy wirtualnej, która została otwarta w styczniu 2022 r. – mówi Jerzy Kopański dyrektor ZSP nr 1 w Siedlcach. – Obiekt powstał w ramach projektu „Strzelnica w powiecie 2021”. Strzelnica wirtualna jest multimedialnym systemem szkolno-treningowym, umożliwiającym bezpieczne prowadzenie ćwiczeń strzeleckich z wykorzystaniem różnych rodzajów broni – karabinków i pistoletów (laserowych symulatorów broni). Urządzenie działa na zasadzie wirtualnej rzeczywistości, symulując strzelnicę otwartą i zamkniętą, różne warunki terenowe i atmosferyczne, pory doby i roku. Można tu strzelać z różnych postaw, na różnych odległościach, do celów ruchomych i stałych.

Uczniowie klas wojskowych uważają, że szkolenie strzeleckie w oparciu o tę strzelnicę  to urozmaicenie zajęć. – Dające możliwość nauki obsługi replik broni bojowej w bezpiecznych warunkach, przygotowujące do posługiwania się bronią palną w przyszłości jako żołnierz czy funkcjonariusz – mówią uczniowie.

To nie pierwsze sukcesy uczniów klas wojskowych siedleckiego „Elektryka”. Uczniowie tej szkoły z powodzeniem biorą udział w różnych przedsięwzięciach dla „młodzieży mundurowej” o charakterze proobronnym na różnych szczeblach organizacji. Dodatkowo szkoła w 2022 roku dostała wyróżnienie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji MON „Klasa wojskowa roku 2022 województwa mazowieckiego” za największą liczbę absolwentów przyjętych do służby w Siłach Zbrojnych RP.

– Klasy o profilu wojskowym działają w naszej szkole od 2015 roku. Na początku jako „innowacja pedagogiczna” i Certyfikowane Klasy Wojskowe, a od dwóch lat Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW) – informuje dyrektor Kopański. – Szkolenie odbywa się w ramach odrębnego programu, dofinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej i Prezydenta Miasta Siedlce. Dodatkowo szkoła ma podpisane porozumienia o współpracy z 18. batalionem dowodzenia w Siedlcach i Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach. Zajęcia wojskowe prowadzane są zarówno w szkole, jak i w patronackiej jednostce wojskowej (18 batalion dowodzenia), a wiedza w zakresie bezpieczeństwa rozwijana jest dwa razy w miesiącu na siedleckiej uczelni.

Oddziały Przygotowania Wojskowego mają oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum.

W ubiegłym tygodniu tegoroczni maturzyści z klasy wojskowej OPW ZSP nr 1 w Siedlcach zakończyli edukację wojskową w ramach nauki w szkole pięciodniowym obozem szkoleniowym w Jednostce Wojskowej. Na zakończenie Dowódca 18. batalionu dowodzenia wręczył uczniom certyfikaty, które obok certyfikatów otrzymanych z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji MON na zakończenie całego czteroletniego cyklu szkolenia, będą punktowane w przyszłej rekrutacji do służby.

Absolwenci Oddziałów Przygotowania Wojskowego mogą liczyć na profity. Możliwość odbycia skróconego szkolenia wojskowego z 28 do 12 dni w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, jak również dodatkowe punkty przy przyjęciu na uczelnie wojskowe. Klasa o profilu wojskowym cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży podczas corocznej rekrutacji do III Liceum Ogólnokształcącego funkcjonującego w ramach ZSP nr 1 w Siedlcach.

Fot. ZSP nr1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje