REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Szambo zginęło, śmierdząca sprawa

Miało znaleźć się przy byłej szkole w Łepkach Starych. Zupełnie nowe, betonowe. Kupione przez gminę. Szambo. Ale go nie ma. Zamiast nowego szamba jest stare.

Gmina zapłaciła za nowe szambo 6 tys. zł. I to nie miał być jakiś zbiorniczek, tylko duży betonowy zbiornik, co waży 8 albo nawet 10 ton. To nie było tak, że ktoś je wykopał, wziął na plecy i wyniósł. No chyba że w ogóle nie było wkopane to nowe szambo? Tylko jak to się stało? – zastanawia się mieszkaniec gminy Olszanka.

TRZY LATA TEMU…

Remont budynku po byłej szkole w Łepkach Starych ruszył w 2020 r. Trzy lata temu. Gmina Olszanka dostała na inwestycję dofinansowanie. W zakresie robót były prace hydrauliczne i wymiana szamba ze starego na nowe. Remont skończył się po czterech miesiącach. Został rozliczony, a budynek oddano do użytku. Jakiś czas temu gmina otrzymała dotację na kolejny remont świetlicy – bo szkoły już tam nie ma – w Łepkach Starych. Remont zaczął się wiosną.

– Zaczęło się dziać coś dziwnego. Kanalizacja zaczęła się zapychać. Żeby sprawdzić, co się dzieje, postanowiono rozkopać szambo. Wtedy okazało się, że przyłącze jest podłączone do starego, a nie do nowego szamba – mówi nasz informator.

Sporządzono notatkę służbową. Wójt Grzegorz Pajnowski powiadomił o sprawie prokuraturę. Ale dopiero niedawno, w wakacje.

– Zostało wszczęte dochodzenie o przestępstwie określonym w art. 271 par. 1 kodeksu karnego, to jest poświadczenie nieprawdy – potwierdza Katarzyna Wąsak, prokurator rejonowy w Siedlcach.

Oprócz faktury za nowe szambo i umowy z wykonawcą, dotyczącej zakresu prac, wójt dostarczył do prokuratury także protokół odbioru prac. W skład „Komisji odbioru” występującej w imieniu gminy wchodzili mieszkańcy Starych Łepek: Leszek Wereda przewodniczący rady gminy, Adrian Stefaniuk – sołtys oraz jeden z lokalnych przedsiębiorców.

Z protokołu wynika, że komisja nie miała zastrzeżeń do wykonania robót, zostały one wykonane zgodnie z umową i założeniami. Umowa obejmowała prace hydrauliczne oraz zakup materiałów, w tym nowego zbiornika na nieczystości, czyli szamba. Tego właśnie, które zaginęło.

– Po zawiadomieniu wójta o wszczęciu postępowania w związku z art. 271 §1 Kk otrzymaliśmy od niego kolejne pismo z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na możliwość kradzieży betonowego zbiornika na nieczystości ciekłe – dodaje prokurator Katarzyna Wąsak.

JAKIEŚ PAPIERY, JAKIEŚ DOKUMENTY

(…)

Cały tekst przeczytacie w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 38.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Kolejny mistrz parkowania

Nie wiadomo, czy chciał wjechać do środka, czy z...

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje