REKLAMA
-3.3 C
Siedlce
Reklama

Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

10,7 MLN ZŁ NA INWESTYCJE SPORTOWE

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył ponad 10,7 mln zł na budowę
lub modernizację boisk czy sal gimnastycznych w subregionie siedleckim i powiecie mińskim. Dofinansowanie obejmie 51 inwestycji.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska zauważa, że dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w regionie przybywa atrakcyjnych obiektów sportowych.

– To inwestycje nie tylko w bezpieczną, nowoczesną infrastrukturę sportową, ale przede wszystkim w zdrowie mieszkańców. Co ważne takie projekty będą prowadzone zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich.

Zmodernizowane boisko w Gończycach w gminie Sobolew to efekt programu „Mazowsze dla sportu”. Fot. arch. UMWM

PROGRAM PROSTY I PRZYSTĘPNY

To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego, udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, co podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– W tym roku przeznaczyliśmy na program „Mazowsze dla sportu” aż 50 mln zł. To dofinansowanie jest często jedyną opcją na rozwój bazy sportowej, dlatego samorządy lokalne chętnie ubiegają się o te środki. Efektem tej edycji będzie ponad 200 przedsięwzięć sportowych.

ATRAKCYJNE LEKCJE WF-U

Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z nich każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki
wsparciu samorządu Mazowsza zostaną wyremontowane boiska – przy PSP nr 5 w Garwolinie, przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łosicach czy przy SP nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Nowe murawy pojawią się przy Zespole Szkół w Repkach, szkołach podstawowych – w Borkach-Kosach, Wierzbnie czy Dębem Wielkim. Prace obejmą także kompleks sportowy przy Zespole Oświatowym w Golicach oraz plac rekreacyjno-sportowy w Trębicach Dolnych.

Wiele z dofinansowanych projektów dotyczy modernizacji sal gimnastycznych. Takie inwestycje będą prowadzone m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Mińsku Mazowieckim, Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Łaskarzewie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Korytnicy czy Zespole Szkół w Repkach.

LEPSZA BAZA SPORTOWA

Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Modernizację przejdą – plac sportowo-rekreacyjny w Sadownem, hala sportowa
i kręgielnia w Borowiu, stadiony – w Pilawie i Siennicy czy pomost w Siedlcach. Miłośnicy skateparków będą mogli korzystać z nowego obiektu w Kałuszynie. Z kolei w Kosowie Lackim zostanie wybudowany rowerowy plac zabaw typu pumptrack. Skorzystają też mieszkańcy gminy Sarnaki – w miejscowości Borsuki powstanie boisko do tenisa ziemnego. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

WIDOCZNE EFEKTY

Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Dziennikarze lokalni uczniom: „Bo u Pani to obciach nie umieć!” – rozmowa z wicedyrektor siedleckiego “Ekonomika”

-Już babcia stwierdziła, że „mam do tego dryg” – mówi Barbara Adamiak, nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje