REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

Uczniowie siedleckiego Ekonomika uczestniczyli w Polsko-Ukraińskiej Wymianie Młodzieży.

W ramach innowacji pedagogicznej czternastu uczniów Technikum nr 2 w Siedlcach wraz z opiekunami: Wiolettą Pieńkowską i Emillią Buczkowską uczestniczyło w wyjazdowych warsztatach pt. „Promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży”, w ramach Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

Patronat nad przedsięwzięciem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Wyjazd młodzieży umożliwiły Stowarzyszenie Euro Lider z Lublina, zaś ze strony ukraińskiej Organizacja „The power in youth – Siła w młodzieży”. Uczestnicy mieli zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie w Europejskim Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw. Cykl warsztatów i szkoleń z zakresu przedsiębiorczości przeprowadzili specjaliści do spraw przedsiębiorczości i samorozwoju: Piotr Zając i Kajetan Cegłowski.

Strategicznym celem podjętych działań było wspieranie rozwoju i integracji młodych ludzi z Polski i Ukrainy.

– Dzięki sesjom szkoleniowym, praktycznym warsztatom i wymianie doświadczeń młodzież  przezwyciężała bariery językowe i kulturowe – mówi Wioletta Pieńkowska. – Doskonaliła kompetencje personalno-społeczne oraz poznawała postawy przedsiębiorcze w Polsce i w Ukrainie. Młodzież podczas warsztatów komunikowała się w języku angielskim, doskonaląc swoje umiejętności w tym obszarze.

Realizacja innowacji pedagogicznej umożliwiła nauczycielom poznanie nowych narzędzi i metod opracowywania projektów z obszaru przedsiębiorczości.

Poprzez udział w innowacji pedagogicznej uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w zakresie: funkcjonowania trzech sektorów społeczno-gospodarczych (publicznego, komercyjnego, non-profit), zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstwa, także ekonomii społecznej, wiedzy z zakresu autoprezentacji i kreowania wizerunku na rynku pracy, umiejętność pracy w grupie, zadawania pytań, prowadzenia dyskusji.

Podczas wieczoru międzykulturowego uczestnicy z Polski i Ukrainy przedstawi swoją kulturę, tradycje kraju, lokalną kuchnię, ciekawostki, konkursy i quizy.

W ramach integracji zespołów odbyła się wycieczka do Lublina. Uczestnicy projektu wraz z nauczycielami i mentorami odwiedzili Centrum Spotkania Kultur oraz podziwiali piękno lubelskiej starówki. Była to kolejna, doskonała okazja do integracji młodzieży.

Młodzież miała także możliwość poznania lokalnych przedsiębiorców. Justyna Samolej – prezes „Dom Nasutów” sp. z o.o., opowiadała młodzieży o działalności i prowadzeniu spółki oraz o relacjach między spółką a lokalnymi przedsiębiorcami. Pani Prezes podała przykłady realizowanych i koordynowanych projektów oraz plany na przyszłość z tym związane. 

Na zakończenie wymiany młodzież nakręciła i zmontowała film wideo promujący ideę przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz otrzymała certyfikaty.

– Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu pracowali w międzynarodowej grupie, co przełożyło się na rozwój umiejętności pracy w  zespole i nabycia pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Dzięki uczestnictwu w wymianie z pewnością uczniowie lepiej będą mogli kreować swój wizerunek na rynku pracy, poprawią umiejętność autoprezentacji i eksponowania swoich mocnych stron – powiedziała Emilia Buczkowska.

Nauczyciele realizujący innowację pedagogiczną: Emilia Buczkowska, Wioletta Pieńkowska.

5 KOMENTARZE
 1. To jak z wojną? Jest ona u sąsiada czy nie ma. Bo media podają, że wojna za granicą i trzeba pomagać a tu wymiana młodzieży.

  Odpowiedz moderated
 2. wojna jest ale tylko w TV, a de facto pretekst do przesiedleń milionów do Polski i zrobienia inflacji, czyli ograbienia i zadłużenia Polaków (bo wina Putina)
  ps
  Putin zrobił dziurawą granicę dla milionów, Putin zasypał w Polsce kopalnie, Putin (na pewno nie Polacy) ma w Polsce markety, banki, fabryki…

  Odpowiedz moderated
 3. Jaka wymiana chyba pokojami.haha. ciekawi mnie co mieli do powiedzenia ci z Ukrainy coby polskie dzieci nie wiedziały. Wymiany nie było tylko goszczenie w Polsce.

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zamordowana w Londynie rodzina pochodziła z naszych okolic. Tajemnicę zabrali do grobu

O tragedii w Londynie pisały media na całym świecie. W Seroczynie odbył się pogrzeb ofiar tej zbrodni. Zamordowana rodzina pochodziła z naszych okolic.

Tragiczne zderzenie w Broszkowie (zdjęcia)

Na DK2 w miejscowości Broszków doszło do zderzenia samochodu osobowego z kombajnem.

Jak poszły matury w Siedlcach?

W tym roku w Siedlcach nie bylo ani jednej szkoły, w której maturę zdaliby wszyscy uczniowie.

Wypadek na obwodnicy Siedlec z udziałem czterech samochodów (zdjęcia) – aktualizacja

Na obwodnicy Siedlec, na odcinku pomiędzy rondami w Białkach i Ujrzanowie, doszło do wypadku.

Odszedł ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

Na oddziale ginekologiczno-położniczym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach odwołano...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje