REKLAMA
20 C
Siedlce
Reklama

Mostostal z szansą na atomowy kontrakt

Siedlecki „Mostostal” wśród siedmiu wybrańców, którzy mają coraz większe szanse na to, aby realizować atomowy kontrakt.

Siedlecki „Mostostal” będzie uczestniczył w budowie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej na Pomorzu. Nie jest to jeszcze przesądzone, ale coraz bardziej realne. Niedawno amerykańska firma Westinghouse ogłosiła, że wybrała już siedem polskich firm, które mają uczestniczyć w tym atomowym projekcie. I znalazł się wśród nich „Mostostal” Siedlce!

Formalny komunikat w tej sprawie amerykańska firma ogłosiła 9 kwietnia tego roku. Nie jest to zresztą jakieś wielkie zaskoczenie, bowiem firma z Siedlec zabiegała o udział w tym prestiżowym, przedsięwzięciu od dobrych dwóch lat. W tym czasie Westinghouse nie raz odwiedzał zakład w Siedlcach, sprawdzał jego możliwości, zarówno te techniczne, jak też dotyczące fachowości załogi. Bo udział w budowie elektrowni atomowej właśnie na jakości jest oparty.

Okazuje się, że udział siedleckiego „Mostostalu” w tym wielkim przedsięwzięciu nie ma się ograniczać do budowy jakichś obiektów towarzyszących czy hal opartych na konstrukcjach stalowych. Wyzwanie jest znacznie większe. Westinghouse chce, aby poszczególne firmy uczestniczyły w budowie poszczególnych modułów bloków energetycznych.

– Nasz firma miałaby być dostawcą nie tylko konstrukcji stalowych ale także elementów samego reaktora jądrowego – mówi prezes Zarządu „Polimex „Mostostal”, Krzysztof Figat. – Ze względu na rodzaj inwestycji postawiono nam niezwykle wyśrubowane zadania. Musimy się przestawić na normy amerykańskie, przynajmniej w zakresie tego kontraktu. Są one bardzo konkretne. Chodzi między innymi o wydzielenie odrębnej hali lub jej części, która będzie przeznaczona wyłącznie do realizacji kontraktu. Także sami pracownicy, dotychczasowi czy też nowo zatrudniani, muszą być dedykowani wyłącznie do tego projektu.

– Jesteśmy już po wstępnym audycie, który wypadł dla nas korzystnie a Westinghouse zakwalifikował nas do następnego etapu walki o ten kontrakt – informują w Polimex Mostostal Siedlce. Jest to potwierdzenie naszych kompetencji, doskonalej jakości produkcji oraz bardzo dobrej bazy sprzętowej.

Siedlecka firma jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu przedsiębiorstw nie tylko w Polsce, ale i Europie. Nie to jednak decydowało o pozytywnej opinii Westinghouse.

– Jeśli chodzi o ten projekt, to sama skala produkcji, choćby liczona w tonach konstrukcji stalowych, nie jest szczególnie duża – informuje Krzysztof Figat. – Najważniejszą kwestią jest najwyższa jakość. Każdy spaw jest sprawdzany po kilka razy. Wyzwaniem jest jakość, ale także wszelkie kwestie formalne.

Prezes podkreśla, że siedlecka firma ma produkować i dostarczać amerykańskiej firmie nie tylko konstrukcje stalowe, ale także elementy technologiczne samego reaktora.

– Na początku dostaliśmy cały pakiet wymagań, jakie musimy spełnić – dodaje prezes. – I znaczną część zadań już wykonaliśmy. Kolejnym etapem będzie zlecenie nam tak zwanego montażu próbnego.

– Jeśli uda nam się otrzymać zlecenie, co ostatnio bardzo się przybliżyło, to będzie ono na wszystkie reaktory atomowe – uważa Krzysztof Figat. – Mają być trzy, ale na tym nasze perspektywy udziału w podobnych inwestycjach się nie kończy. Westinghouse planuje budowę elektrowni atomowych w kolejnych krajach europejskich, w Rumunii czy na Ukrainie.

W firmie mówią nieoficjalnie, że wartość kontraktu z Westinghouse jest szacowana na kilkaset milionów złotych. To oczywiście dużo, ale w skali całego portfela zamówień nie jest to już kwota tak imponująca.

– Mamy pełny portfel zamówień, a ten rok jest szczególnie dobry – mówią w Polimex Mostostal. – Niedawno podpisaliśmy umowę na spalarnię śmieci w Anglii czy umowę z Orlenem na sumę około 3,5 miliarda złotych!

– Jeśli dostaniemy kontrakt to myślę, że będzie on realizowany jakieś 2-3 lata – dodaje Krzysztof Figat. – Wszystko zależy od tempa budowy elektrowni.

I od tego, czy do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w ogóle dojdzie…

Zbigniew Juśkiewicz

23 KOMENTARZE
 1. Widzę ze już nowy PISowski nominat na stanowisku
  Ale wróży z fusów jak wszyscy pozostali.

  A kiedy pracownikom dosypią do miski ryżu to ju cisza.

  Odpowiedz moderated
 2. Oczywiście pierwszy wpis od wszystko wiedzącego na każdy temat celebryty WWL. Jest jakaś dziedzina, na której się nie znasz?

  Odpowiedz moderated
  • Ten biedaczysko od rana siedzi przed laptopem i z wypiekami na twarzy czeka aż TS coś opublikuje. Pomyśl co by było gdyby TS przez tydzień zawiesił stronę 🙂 Tak że nie ma co dogryzać chłopinie. Całe jego życie to pisanie mądrości na tematy wszelkie.

   Odpowiedz moderated
   • Jakby wam płacili to też byście pisali komentarze non stop to jego praca, myślę że prawie każda strona jak ta ma swojego “WWLa”

    Odpowiedz moderated
 3. “Operacja Magellan” – jak budowali Aquapark to mieliśmy pod nosem Mostostal Siedlce, a przetargu nie wygrał. Wygrała firma która ogłosiła upadłość, a kasa poszła… Teraz mają wygrać “dill” na inwestycje oddaloną o jakieś pół tysiąca kilometrów, a nie wygrali na własnych “śmieciach”. Taka to jest ta “politykierka i przetargi”.

  Tak to było za Kudelsa pociętego nożem, kto pamięta?

  Odpowiedz moderated
  • Nie wygrał bo Mostostalem rządziła wtedy banda nieudaczników z PO. Nie zapoznaj o tym. Niestety “specjaliści” z PO wrócą do Mostostalu, ale może tym razem chociaż nie będą chcieli zamykać firmy.

   Odpowiedz moderated
   • Wojtusiu kochany.
    Obecne władze spółki tj. Mostostal jak i Polimex zarządzane są przez nominatów pisowskich. Prezes Figat albo nie wie albo jest wprowadzany w błąd przez Hapunowicza w zakresie zasobów ludzkich w Siedleckim Mostostalu. W naszym zakładzie zostało kilku fachowców z długim stażem, którym zależy jeszcze na tej firmie a reszta ta tzw (chłopaki ,, Wawrzyka,,) tj. Azja i Ukraina którzy są,,chowani ,, przed każdym audytem. Pracownicy wynajęci ,którym zależy na zgromadzeniu jak największej ilości godzin.

    Odpowiedz moderated
 4. A czy nie kazano panu prezesowi mocno przecenic inwestycji zanim dojdzie do dalszych rozmow ?

  Odpowiedz moderated
 5. Pan redaktor bardzo ale to mocno bardzo przylizuje się nowej wladzy i artykuł o dziurach w chodniku a teraz penegriyk chwalący poczynania Mostostalu a w tym oczywiście i jego szefa .. A może być tak, że wszystkie założenia na panewce spalą i np. RAFAKO albo Elektrobudowa będą wykonawcami. Wszystko jeszcze nowy rząd może zmienić.

  Odpowiedz moderated
 6. Na zdjęciu prezes Polimexu (typowy PZU-pozdro dla kumatych), w artykule mowa o Mostostalu. Owszem to spółki z jednej grupy, ale jednak odrębne.

  Odpowiedz moderated
 7. Przez KF do końca miesiąca będzie prezesem Polimeksu. Rada Nadzorcza już zmieniona. Zaraz wróci do PECu xd

  Odpowiedz moderated
 8. To tak:
  – PEC: KF
  – MPK: KD
  – ZUO: MG lub ARMS, a wtedy AJ do ZUO ? xD
  – i co dalej ? Niech ktos podpowie ?
  – WODOCIAGI ?

  Odpowiedz moderated
 9. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. A co z dojazdem do firmy, będziecie tu sprowadzać Amerykanów drogą powietrzną ???

  Odpowiedz moderated
 10. Hehe i super wiadomość. Pogoń Siedlce dostała aż ponad milion złotych od sponsorów. Dlatego też fajnie, że Pogoń stać na 1 ligę dzięki dobrej kondycji finansowej Mostostalu.

  Odpowiedz moderated
 11. A czy grupa w Polimexie nie została rozwiązana do atomu i zrzucone wszystko na Siedlce? A do podpisania kontraktu jeszcze bardzo daleko nie wiem czy pan Prezes zauważył że to w Amerykańskich normach a czy takie są już w Firmie?

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Wypadek śmiertelny na DK2 (aktualizacja)

Na drodze krajowej nr 2 zderzyły się dwa samochody osobowe.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Zderzenie w Wiśniewie

W Wiśniewie zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich się zapalił.

Najczęściej komentowane