REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Czy gmina Suchożebry zapłaci ćwierć miliona złotych kary?

Dziś w gminie Suchożebry rozstrzygnie się, czy samorząd zapłaci karę za brak oficjalnego odbioru zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Przygodach oraz niewypłacenie wynagrodzenia wykonawcy. Mowa o blisko 250 tys. złotych kary!

Na poprzedniej sesji radni nie wyrazili zgody na zmiany w budżecie gminy, by wypłacić wynagrodzenie wykonawcy, który uporał się z inwestycją aż kilka miesięcy przed terminem. Mieszkańcy gminy już korzystają z dobrodziejstwa zmodernizowanej infrastruktury, pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego już czekają, by wypłacić je wykonawcy, brakuje tylko… zgody radnych.

Dlaczego jej nie udzielili? Dziś o godz. 15.00 zacznie się sesja rady gminy, w której porządku obrad ponownie znalazł się punkt o zmianach w budżecie. Czy tym razem uda się je wprowadzić?

Wójt Krzysztof Bujalski wezwał już radnych do wytłumaczenia mieszkańcom gminy, dlaczego narazili samorząd na potężną karę. Sprawą zajęła się już kancelaria adwokacka, wynajęta przez wykonawcę, który czeka na zapłatę.

23 KOMENTARZE
 1. Chora sytuacja.
  Oczyszczalnia zmodernizowana – działa, firma wykonała przed terminem to trzeba zapłacić.
  A może jeszcze jakaś mała nagroda że wykonali przed czasem.
  Ps. a pieniądze na nagrodę są, trzeba pozbawić radnych diet. Proste.
  A na ewentualną karą skąd będą pieniądze?

  Odpowiedz moderated
  • Jak się umawiali na konkretny termin pracy to i konkretny termin płatności – nie widzę powodu żeby płacić wcześniej

   Odpowiedz moderated
   • A co jeśli termin wynosił 30 dni od odbiorów i uruchomienia? Na jakiejś podstawie, zapewne zapisów w umówie. Tak sobie gdybam, groźba kary nie wzięła się z czapy.

    Odpowiedz moderated
     • Nie było odbioru, bo w budżecie nie było pieniędzy na zapłacenie wykonawcy, bo radni chcieli ukarać wójta, nie przyjmując uchwały. Ale chyba ukarali mieszkańców. Po dokonaniu odbioru nie ma wyjścia trzeba płacić wykonawcy, a nie zapłacisz jak nie ma w budżecie. Tak to działa niestety. Inwestycja wykonana wcześniej, wielu z niej korzysta, to trzeba coś zrobić żeby nie było, że wójtowi coś się udało. Dopiero groźba kary i ten artykuł ocuciła radnych.

  • Gmina Suchożebry dokładnie Sołectwo Suchożebry utraciło 150 000,00 zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, wiesz dlaczego, bo Pan Wójt w tajemnicy zmienił remont kuchni itp na fotowlotaikę też wina rady? Ale wójt będzie miał wytłumaczenie nikt się nie zgłosił do przetargu. Stać nas na taką niegospodarność.

   Odpowiedz moderated
  • Też chciałabym być na takiej diecie :))))))))))) i za nic nie odpowiadać. Jednak to fajny kraj….. daje tyle możliwości…. Ale można to zmienić 15.10.2023 r. !!! Do zobaczenia na wyborach. Będę liczyła głosy…. :))))))))))

   Odpowiedz moderated
 2. Jeśli wykonawca wygra to nie radni z własnej kieszeni płacą karę i tyle.
  Wiecznie rzucają sobie kłody pod nogi
  Rada gminy wójtowi i wójt radzie gminy.

  A przy następnych wyborach wymienić wszystkich zaczynając od sołtysów i kończąc na wójcie.

  Odpowiedz moderated
  • wybory w kwietniu 2024 kandyduj na radnego albo na wójta. Ile jeszcze wody musi upłynąć w Sosence by lud zrozumiał jak go wójt robi w …….Większość radnych była w poprzedniej kadencji i też tak było z inwestycjami, tak wyglądały sesje. Jeden człowiek potrafi zepsuć firme.

   Odpowiedz moderated
   • Skoro tak było za poprzedniej kadencji, to znaczy, że obecnego wójta nie było. Ale niektórzy radni byli. Więc wniosek nasuwa się sam i wiadomo kto tu Mąci. Pamiętam te przepychanki z poprzednim wójtem. Miło powspominać… To były czasy…. komu to przeszkadzało? Ale teraz jest nowy wróg! Widocznie niektórzy zawsze muszą mieć jakiegoś wroga. Taki to ich sens życia.
    Więc śmiać się czy płakać? – oto jest pytanie.

    Odpowiedz moderated
 3. Prawda jest taka, że to radni uratowali gminę od płacenia kary. Wykonawca 28 lipca powiadomił wójta, że roboty budowlane na oczyszczalni zostały zakończone i zgłosił obiekt do odbioru. Wójt w ciągu trzech dni powinien powołać komisję odbiorczą, nie powołał, zwrócił wystawioną fakturę. Radni nic o tym nie wiedzieli.
  Warto posłuchać wspólnego posiedzenia komisji
  https://esesja.***

  Od kilku miesięcy nie przychodzi na sesje, na komisje, sołtysów traktuje jak …..

  Odpowiedz moderated
  • A jak go traktują na tych pożal się Boże sesjach radni? Więc to pewnie działa w myśl zasady Jak kuba Bogu, tak Bóg Kubie. My na ciebie będziemy pluć, a ty nam na wszystko daj i zamknij buzię. Taka to sprawiedliwość….

   Odpowiedz moderated
   • Do Myśleć i Patrzeć. Czytałeś umowę? Fakturę wykonawca mógł wystawić po odbiorze, a odebrać prace i zapłacić można dopiero jak są pieniądze wprowadzone do budżetu. A tego zabrakło, bo radni chcieli zrobić na złość wójtowi. Pan radny R…. wyraźnie powiedział dlaczego nie głosował za przyjęciem uchwały. Polecam obejrzeć świetną komedię pod tytułem “sesja rady gminy Suchożebry w dniu 11.09.2023 r. Więc czytać, oglądać, sprawdzać i myśleć! Myślenie wbrew pozorom nie boli, może tylko wywołać moralnego kaca.

    Odpowiedz moderated
  • Radni mając świadomość, że trzeba wprowadzić do budżetu pieniądze na zapłacenie facetowi (wypowiedź Pana W… przewodniczącego rady, którą można odsłuchać na nagraniu z sesji – twierdził że był u skarbnika i rozmawiał o tym) w dniu 11.09.2023 nie uchwalili stosownej uchwały. Kasę za posiedzenie wzięli po 360 zł. Facet od remontu oczyszczalni się wkurzył nasłał prawnika, który zagroził karą to radni się przestraszyli i szybciutko zwołali posiedzenie komisji. Znów wzięli po 360 zł. za posiedzenie plus po 200 zł dla przewodniczących komisji. Następnie w dniu 28.09.2023 zwołali sesję, na której uchwałę przyjęli i znów wpadło po 360 zł. Tak więc czy to warto załatwić sprawę na jednej sesji za 360 zł jeśli można przygarnąć 3x po 360 zł. ***Tak dbają o pieniądze podatnika.

  • Do anonim
   Dobrze, że tylko Ci się wydaje. A ja jestem pewien, że to Wójt jest na wszystko nie bo nie. Przez pewien okres miał większość rady za sobą, od czego zaczął od podniesienia sobie pensji z wyrównaniem od maja do października 2021. Zobacz ile kasy poszło na projekty, ostatni na fotowoltaikę na świetlicy w Suchożebrach (do oświetlania ścian) przepadło 150 tysięcy z Urzędu Marszałkowskiego gdzie rada sołecki i strażacy chcieli zrobić remont sali

   Odpowiedz moderated
   • Przepraszam, nie wydaje mi się, to pewność. Fotowoltaika? I słusznie, przy tych zawirowaniach z cenami prądu i polityką oszczędzania energii narzuconą przez jeszcze rządzących to bardzo dobra decyzja, finansowa w perspektywie też. A co do zarobków, to odrobina kultury, nawet w przedszkolu uczą, że to bardzo nie ładnie zaglądać do cudzej kieszeni.

    Odpowiedz moderated
    • Do Anonim
     Jak zdecydowali się na remont sali, złożyli wniosek na dofinansowanie, otrzymali środki, a następnie zmienili zadanie w konsekwencji czego dofinansowanie prysło to albo decyzja nie przemyślana, albo zabawa w kotka i myszkę. A swoją drogą to mamy wiele innych obiektów (szkoły, urząd gminy) na których brak jest tego typu instalacji i dałyby większe oszczędności niż na sali wiejskiej. Trzeba myśleć racjonalnie a nie pokazywać ja tu rządzę!!!

     Odpowiedz moderated
     • Panie strażak wniosek można było składać na remont świetlic wiejskich, a nie na inne obiekty. Więc poczytaj Pan, dowiedz się zanim się wypowiesz, bo jak widać to jesteś Pan fachowiec od “lania wody”.
      Chylę czoła przed takim znawcą tematów wszelakich 🙂

   • Panie Strażak, co ty wypisujesz!? Nie wprowadzaj ludzi w błąd! Wójt nie mógł sobie podnieść pensji, bo to leży tylko i wyłącznie w kompetencji rady gminy. Nie wesz, to się nie wypowiadaj albo sprawdź, doczytaj, to nie boli. Po drugie zrób coś z publicznych pieniędzy bez projektu… powodzenia życzę. Skąd weźmiesz np. wycenę do przetargu??? Wydajesz publiczne pieniądze – podlegasz dyscyplinie finansów publicznych! Takie rzeczy podlegają kontroli, jakby było coś nie tak to już dawno taki włodarz musiał się tłumaczyć w prokuraturze. Życzę przyjemnej lektury przepisów panie fachowcu od wszystkiego.

    Odpowiedz moderated
 4. O czym to dyskutować i dywagować!!!!
  Wójt zamiast wziąć się za inwestycje i rozwój gminy jednoczyć ludzi to tylko słyszymy oskarżanie, szukanie winnych, *** bo wybory się zbliżają i szkoda kasy co łatwo przychodzi

  • Jakoś w tej gminie trzeba realizować tylko i wyłącznie inwestycje rady gminy. Jak wójt coś chce zrobić to jest blokowany, nie dają zgody. Nieważne że to z pożytkiem dla mieszkańców. Tak sobie myślę, że żaden wójt nie zabierze ze sobą jakiejkolwiek inwestycji. On odejdzie a inwestycja zostanie. Takie to trudne do zrozumienia? Ale trzeba pokazać, że to wójt nic nie robi, bo jeszcze mogłoby coś wyjść fajnego i ludzie może by chwalili…. To niedopuszczalne! Trzeba zablokować! A prawda jest taka, że bez zgody rady gminy żadna inwestycja nie może być realizowana. Więc szanowni radni może zróbcie coś dobrego, co po was zostanie, żeby ludzie mogli was dobrze wspominać, a nie tracicie energię na bezsensowne wojny z wójtem. On odejdzie, wy też. Zgoda buduje, a niezgoda niszczy. Tę gminę jakoś szczególnie. Czy to że oczyszczalnia działa i została zrobiona przed terminem to coś złego?

   Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje