REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

„Powstanie Styczniowe w malarstwie polskim” – wystawa w parku miejskim.

W Parku Miejskim im. Armii Krajowej w Węgrowie otwarto wczoraj (21 września) plenerową wystawę „Powstanie Styczniowe w malarstwie polskim”.

W otwarciu uczestniczyli: prezes zarządu Stowarzyszenia Fala Kultury Piotr Kierył oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Węgrowie Hubert Kowalewski oraz uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II i I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. 

Na wystawie można obejrzeć reprodukcje obrazów najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX wieku takich jak Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Gierymski czy Józef Chełmoński. Dziełom malarskim towarzyszą komentarze i plansze z rysem historycznym. Obrazy ukazują osoby i wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym. Ułożone w chronologiczną opowieść pozwalają zrozumieć powody i okoliczności wybuchu patriotycznego zrywu, zobaczyć blaski i cienie powstańczego życia oraz walki, poznać długoterminowe konsekwencje upadku

Wystawa w Parku Miejskim w Węgrowie będzie dostępna dla odwiedzających do 4 października 2023 roku. Później będzie prezentowana również w Siedlcach i Sokołowie Podlaskim.

Zdjęcia: arch. UM w Węgrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Dziennikarze lokalni uczniom: „Bo u Pani to obciach nie umieć!” – rozmowa z wicedyrektor siedleckiego “Ekonomika”

-Już babcia stwierdziła, że „mam do tego dryg” – mówi Barbara Adamiak, nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje