REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

Ochotnicy przejdą szkolenie w WOT

17 listopada rozpoczęły się w kraju największe w tym roku powołania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło ponad 140 nowych ochotników, którzy przejdą szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

– Wśród ponad 140 ochotników, którzy w piątkowy poranek przekroczyli bramę ciechanowskich koszar, blisko 90-ciu z nich to osoby bez przeszkolenia wojskowego – informuje Elżbieta Obrębska rzecznik 5MBOT. – Przednimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych niezbędnych do przetrwania na współczesnym polu walki. Ochotnicy nauczą się, m.in. strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz ratownictwa medycznego. Z kolei ponad 50-ciu nowych ochotników, to rezerwiści – szeregowi, podoficerowie, którzy wrócili do szyku Wojska Polskiego często po długoletniej przerwie. Oni przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.  

– Rekruci do służby w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pochodzą z całego północnego Mazowsza. Wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne wykształcenie i pasje. Tym razem w szeregach 5MBOT znalazł się m.in. reprezentant Polski w żeglarstwie, mistrzyni Europy juniorów w karate kyokushin, grafik komputerowy, product manager, dziennikarz, mechanik lotniczy, logistyk i stolarz – mówi pani rzecznik.

Do 2 grudnia (dnia, w którym złożą uroczystą przysięgę) będą szkolić się pod okiem doświadczonych instruktorów z kompanii szkolnej, która znajduje się w Ciechanowie. Po przysiędze nowi żołnierze-ochotnicy rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Ostatnie powołanie do 5 MBOT zaplanowane jest na 15 grudnia – jego zasadnicza część odbędzie się w ramach projektu „Ferie z WOT”  podczas zimowych ferii w województwie Mazowieckim.

Trwa nabór

Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wojsku mogą skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów 5 MBOT (kontakty dostępne są na stronie:https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złożyć wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum.

12 KOMENTARZE
 1. Świat się zbroi na potęgę, USA, ROSJA, dzisiaj bodajże czy tam wczoraj FRANCJA – przeprowadzają testy nuklearne i wypisują się z wcześniejszych umów.

  To chore, a ten sprzęt później będzie gdzieś trzeba “spożytkować” tak jak to ma miejsce na Ukrainie – oddaliśmy i nie tylko my, stare postsowieckie sprzęty, Rosja tak samo, oddajemy stare F-16 itd.

  Później to wszystko pójdzie na wojnę, tylko kiedy.

  PS.
  Swoją drogą każda analiza komputerowa, symulacja, wystrzelenia głowic jądrowych wskazuje jedno – każde miasto zostanie zniszczone, unoszący się pył, zaburzy faunę roślinną, a skażenie promieniotwórcze wybije całe życie na ziemi, no może poza jakimiś wirusami, bakteriami.

  To tego dąży ta inteligentna cywilizacja? Nie bez powodu chcemy latać na Marsa i dalej, albo tworzymy sztuczną inteligencję. BO JESTEŚMY ZBYT GŁUPI.

  Odpowiedz moderated
  • “oddajemy stare F-16 itd.”
   Nie tylko F-16 – ale czego nie robi się dla “przyjaciół”.

   Polska POTAJEMNIE przekazała Ukrainie MiG-29 na POCZĄTKU wojny (w 2022 roku)…
   Polacy zdemontowali około 10 swoich myśliwców MiG-29 i po prostu zostawili je w tej formie w lesie niedaleko granicy z Ukrainą. Następnie poinformowano Kijów, że leżą tam “CZĘŚCI”.Oficjalnie dostawa MIG-29 w “odpowiednim stanie” nastąpiła dopiero w kwietniu 2023 roku.

   Odpowiedz moderated
 2. Skończyło się straszenie covidem (Putin w tydzień go odwołał), to teraz jest straszenie wojną, zgodnie z zasadą, że straszonymi łatwo się rządzi.
  Jak mówił Mateuszek na nagraniach: “wojna zmienia perspektywę w 5 minut” , i ludzie zamiast żądania wzrostu pensji, to się cieszą, że mają co jeść.
  A w bander – landzie już brakuje mięsa, bo nikt normalny nie chce sie bić za ziemie, na których mieszkało i tak 75% Rosjan.

  Odpowiedz moderated
 3. Oj dzieci. Myślicie ze to zabawa w żołnierzyków? Kuszą was wcześniejszą emerytura i w miarę godziwą wypłata. Jeszcze będziecie żałowali.

  Odpowiedz moderated
 4. jakoś smutno mi sie patrzy na tych chłopaków zmuszonych do tego kroku sytuacją materialną w biednej naszej, okupowanej Ojczyźnie

  Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Pożar na ul. Pułaskiego

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do pożaru pustostanu przy ul. Pułaskiego w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje