REKLAMA
-2.9 C
Siedlce
Reklama

„Narodziny lasu”, czyli szkoła w Platerowie i Nadleśnictwo Sarnaki we wspólnym projekcie

Zajęcia są w ramach projektu “Narodziny lasu” są prowadzone pod bacznym okiem leśniczych z Nadleśnictwa Sarnaki: Bazyla Kondratiuka i Marka Charkiewicza. Program zaczął się w kwietniu ubiegłego roku. Uczniowie posiali w szkółce leśnej w Zabużu (gm. Sarnaki) nasiona sosny pospolitej, świerku pospolitego, świerku białego, olszy czarnej, modrzewia europejskiego, brzozy brodawkowatej.

– Potem w maju obserwowaliśmy pierwsze wschody, wygląd siewek  i przeprowadziliśmy zabiegi pielęgnacyjne – mówią uczniowie z Platerowa, którzy wysłali do redakcji relacje z wizyt w szkółce leśnej w Zabużu (gm. Sarnaki).

Ostatnia wizyta w szkółce leśnej miała miejsce 21 września.

– Tym razem posialiśmy zmacerowane przez nas owoce jarzębia pospolitego i  obserwowaliśmy wygląd młodych sadzonek. Przeprowadziliśmy także zabiegi pielęgnacyjne. Przed nami zbiory nasion kolejnych gatunków drzew – opowiadają uczniowie z Platerowa.

W programie „Narodziny lasu” uczestniczą uczniowie V i VIII klasy. Projekt jest realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Sarnaki, we wspomnianej  szkółce leśnej w Zabużu.

– Nie jest to pierwszy taki projekt. Pierwszy projekt realizowaliśmy już w latach 2014  – 2016, dzięki zaangażowaniu pana Bazyla Kondratiuka. Przeprowadził naszych uczniów przez cały etap uprawy sadzonek rożnych gatunków drzew wraz z poznaniem zabiegów pielęgnacyjnych, ochronnych i zagrożeń – mówi Maria Daszko, zastępca dyrektora ZPO w Platerowie. – Projekt zakończył się nasadzeniem wyhodowanych drzew we własnych ogrodach, zalesieniem terenów gminnych w Hruszniewie oraz wysyłką sadzonek do zaprzyjaźnionej szkoły w Zaporożu na Ukrainie. 

Zdjęcia nadesłane przez ZPO w Platerowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Rolnik szuka żony – Sara pokazała Arturowi Siedlce

W najnowszym odcinku 10. sezonu programu randkowego TVP 1 „Rolnik szuka żony” pokazane zostały Siedlce. Stało się tak, gdyż jedna z bohaterek telewizyjnego show - Sara, która została wybrana przez rolnika Artura na swoja partnerkę, jest siedlczanką.

Budowa zachodniej obwodnicy Siedlec nie została zapomniana. Prace mogą ruszyć już w 2025 roku

Słynny program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w lutym 2020 roku, a więc już dość dawno. Dosłownie rzutem na taśmę, dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego, do projektu dopisano też budowę obwodnicy Siedlec.

Dominik Szymański z Siedlec zwycięzcą „Top Model”.

Profesjonalnie pozował do zdjęć. Zrobił świetne wrażenie. Jurorzy byli...

Za tyle, co rolnik dostaje za litr mleka, nie kupiłby nawet butelki wody. „Przyszłości to w krowach nie ma”

- Te krowy to już synowi przekazałem, niech on się teraz z tym męczy - mówi rolnik z gminy Mokobody.

Kolejny mistrz parkowania

Nie wiadomo, czy chciał wjechać do środka, czy z...

Władysław Grochowski kupił ponad 10-hektarową nieruchomość w Warszawie za 60 mln zł

Spółka ARCHE, na czele której stoi Władysław Grochowski sfinalizowała jedną z większych w ostatnim czasie transakcji na rynku nieruchomości.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje