REKLAMA
5.9 C
Siedlce
Reklama

Mieszaniec czy populacja – jaki rzepak wybrać w sezonie 2023

Biorąc pod uwagę możliwe niskie ceny rzepaku w skupie w sezonie 2023, wiele gospodarstw myśli nad możliwością obniżenia kosztów produkcji rzepaku. Do podstawowych kosztów uprawy rzepaku należy cena nasion. Za worek 1,5 mln nasion rzepaku odmiany mieszańcowej w wielu przypadkach musimy zapłacić 1300-1500 zł, w przypadku niektórych hybryd nawet 1800 zł. Sytuacja wygląda podobnie z cenami odmian z tolerancją na kiłę. Dobrym zamiennikiem są znacznie tańsze odmiany populacyjne, tych cena za worek o pojemności 2 mln nasion waha się w okolicach 800-900 zł.

Czy to rok na populacje?

Odmiany populacyjne w ostatnich kilkunastu latach powoli traciły rynek. Niemniej jednak ostatnie 2-3 sezony to obserwowane zdecydowanie większe zainteresowanie odmianami populacyjnymi. Nie jest ich jednak wiele. W sezonie 2022, w badaniach rozpoznawczych COBORU zbadano zaledwie 4 odmiany populacyjne i aż 48 odmian mieszańcowych. Przyrównując się do badań w latach 2008-2012 było badanych średnio 35 odmian populacyjnych i 50 mieszańcowych. 

Na duże zainteresowanie odmianami liniowymi złożyło się kilka powodów. Po pierwsze – postęp genetyczny, który nastąpił w hodowli odmian. Warto wziąć pod uwagę to, że kilkanaście lat temu różnica w plonowaniu między odmianami mieszańcowymi, a populacyjnymi, w zależności od roku, wynosiła około 0,5 tony z korzyścią dla odmian mieszańcowych. Dla przykładu w badaniach PDOiR za lata 2008-2012 różnica między średnim plonowaniem mieszańców, a odmian populacyjnych wynosiła 450 kg. Teraz wyszukane odmiany populacyjne wykazują plonowanie na tym samym lub nawet wyższym poziomie niż sporo odmian mieszańcowych. Dobrym przykładem jest odmiana ONCA, której średni plon z trzyletnich wyników rejestrowych 2018-2020 wyniósł 5 t/ha, co przełożyło się na bardzo wysoki wynik 108% wzorca.

nasiona rzepaku do siewu

Sprawdź odmiany rzepaku od Top Nasiona

Nie tak samo patrzeć na wszystkie z odmian populacyjnych, tak samo mieszańcowych. Na rynku znajdziemy wiele dobrych mieszańców takich jak Guzzi czy Memori, ale też również dostępne są odmiany starsze, ze znacznie słabszym potencjałem plonowania. Podobnie wśród odmian populacyjnych znajdują się odmiany starsze oraz całkowicie nowe jak nasiona rzepaku Onca (Top Nasiona), odmiany która bardzo szybko zdobyła rynek.

Nasiona rzepaku ozimego – ile mogą kosztować?

Kolejną zaletą odmian populacyjnych jest cena nasion. Przykładowo za worek o pojemności 2 mln nasion odmiany ONCA to koszt 795 zł netto. Zakładając, że siew wykonamy w optymalnym terminie, to przy normie wysiewu 50 nasion/m2 wystarczy na obsianie 4 ha z worka. W tym wypadku nasiona rzepaku będą nas kosztować mniej niż 200 zł/ha. Dla porównania koszt nasion kukurydzy dobrej odmiany waha się w granicach 800-900 zł/ha. 

Myśląc o odmianach populacyjnych, wiele gospodarstw opierając się na własnym doświadczeniu twierdzi, że takie odmiany są bardziej stabilne w plonowaniu. Potwierdza to hodowca wspomnianej wcześniej odmiany rzepaku ONCA, podkreślając niezwykłą plastyczność odmiany. W badaniach SDO w 2021 roku na 13 lokalizacji, aż w 12 ONCA wykazała plonowanie na poziomie wzorca lub powyżej. Świadczy to rzeczywiście o bardzo dobrych zdolnościach przystosowawczych odmiany do różnych stanowisk.

nasiona rzepaku

Idealne gleby pod uprawy rzepaku

Podsumowując, można przyjąć, że odmiany rzepaku populacyjne polecane są z reguły na gleby słabsze, gdzie stanowisko limituje nam plon i nie chcemy inwestować w drogie odmiany mieszańcowe. Z kolei mieszańce, do których należą odmiany Guzzi czy Memori, sprawdzają się w przypadku intensywnej uprawy z wysokim nawożeniem i dobrą ochroną i gdzie planowane są plony 4-5 ton/ha. 

Sprawdź dostępny materiał siewny w firmie Top Nasiona. Gwarantujemy perfekcyjny dobór nasion rzepaku i stabilne plonowanie. Odpowiednie nasiona to podstawa w uprawie rzepaku!

Najczęściej czytane

Rondo w Iganiach zostanie zablokowane przez rolników. Na całą dobę!

Starostwo Powiatowe w Siedlcach poinformowało o planowanym na wtorek 20 lutego proteście rolników, którzy mają zablokować rondo w Iganiach.

„Uwaga” o dramacie 9-latki spod Łukowa, nad którą miała się znęcać matka

W programie interwencyjnym telewizji TVN - „Uwaga” wyemitowany został...

Ruszają wybory rektora siedleckiej uczelni!

Uniwersytet w Siedlcach czekają wybory nowego rektora. Znamy już pierwszych kandydatów.

Planowany protest rolników. Utrudnienia i objazdy

Na wtorek i środę, 20-21 lutego zaplanowany jest protest rolników. To wydarzenie może przynieść utrudnienia na drogach A2, DK2 i DK92. Zachęcamy do szukania alternatywnych tras podróży.

Protest rolników: na całą dobę zablokują cztery ronda

Trwa ogólnopolski protest rolników. Jutro (20 lutego) o godz....

Pies na balkonie. Interweniują sąsiedzi, interweniują służby…

-Nie możemy na to patrzeć. Pies siedzi zamknięty na balkonie od rana, cały drży. Rozmowy z właścicielką nic nie dają, przecież była policja, była straż miejska, informowaliśmy spółdzielnię mieszkaniową… I nic! - skarżą się sąsiedzi.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje