REKLAMA
20 C
Siedlce
Reklama

Jaki kolagen na stawy – porównujemy popularne suplementy kolagenowe

Badania naukowe wskazują, że suplementacja kolagenem korzystnie wpływa nie tylko na stan skóry, włosów i paznokci, ale także na stawy. Dlatego tego typu produkty polecane są także osobom aktywnym fizycznie, uprawiającym sporty lub mierzącym się z kontuzjami.

W artykule tym znajdziesz informacje na temat substancji, które powinny znaleźć się w suplemencie z kolagenem, ponieważ korzystnie wpływają na stawy. Przyjrzymy się także popularnym kolagenom oraz sprawdzimy, ile powinno trwać jego przyjmowanie, byś wiedział, jaki kolagen na stawy wybrać dla siebie!

Doustne przyjmowanie kolagenu a stawy – co mówią badania?

Przyjmowanie doustne hydrolizatu kolagenu ma korzystny wpływ na stan chrząstki stawowe, ścięgien i więzadeł. Badanie naukowe pod kierownictwem Penn State University z Pensylwanii w USA dotyczące sportowców wykazało, że 24-tygodniowe przyjmowanie kolagenu wpłynęło na zmniejszenie bólu stawów. Warto tutaj zwrócić uwagę, że sportowy przyjmowali 10 gramów (10 000 mg) hydrolizaty kolagenu w płynie.

Również w Niemczech przeprowadzono badanie dotyczące redukcji bólu stawów podczas uprawiania sportu. Badane były młode osoby aktywne fizycznie, które przyjmowały przez 12 tygodni 5 gramów (5 000 mg) bioaktywnych peptydów kolagenowych. Wnioski? Przyjmowanie kolagenu znacząco redukuje ból kolan podczas uprawiania sportu, co może przełożyć się na efektywniejsze i lepsze treningi.

Kolagen na stawy – co powinien zawierać?

Suplementy z kolagenem na stawy zawierają nie tylko hydrolizaty kolagenu, ale także wiele innych składników, w tym witaminy oraz minerały. W kontekście korzystnego działania na stawy wskazuje się, że kolagen do picia czy w kapsułkach powinien zawierać przede wszystkim:

  • witaminę C – kolagen przyjmowany doustnie jest rozbijany na peptydy i aminokwasy, a potem organizm syntezuje je do kolagenu, a w tym procesie niezbędną rolę odgrywa witamina C, która pełni zasadniczą funkcję w tworzeniu nowych wiązań kolagenowych lizyny i proliny;
  • glukozamina – działa korzystnie na tkankę łączną, a w połączeniu z chondroityną wpływa na zwiększenie mazi stawowej, glukozamina zmniejsza także ból związany ze zwyrodnieniem stawów;
  • chondroityna – działa przeciwzapalnie, ale co jest ważniejsze, zmniejszenie tarcia w stawie między jego ruchomymi częściami (powinna być łączona z glukozaminą);
  • kwas hialuronowy – to główny składnik mazi stawowej, więc wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Wiele kolagenów na stawy zawiera także witaminę A, witaminy z gruby B oraz witaminę E. W niektórych suplementach znajdziemy także minerały, takie jak miedź, mangan czy cynk.

Popularne kolageny na stawy – jaki mają skład?

Najlepiej ocenianym kolagenem na stawy na stronie wybieramkolagen.pl jest Flex Empire. To suplement w saszetkach, który zawiera 3 000 mg hydrolizatu kolagenu rybiego Naticol. Dodatkowo znajdziemy w nim witaminę C, siarczan glukozaminy, kwas hialuronowy, mangan, MSM, ekstrakt z żywicy kadzidłowca i ekstrakt z imbiru – jedno opakowanie starczy na 30 dni.

Bardzo dużo dawkę hydrolizatu kolagenu Peptan® ma w swoim składzie Doppelherz System Kollagen 11.000 Plus – jest go aż 11 000 mg. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w badaniach naukowych, w których potwierdzono korzystny wpływ kolagenu na obniżenie bólu stawów i kolan (przytoczyliśmy je na początku artykułu), podawano dawki kolagenu 10 000 mg oraz 5 000 mg!

Kollagen 11.000 Plus ma formę ampułek z płynem, w których oprócz hydrolizatu kolagenu zamknięto także chondroitynę, witaminę D, miedź, selen oraz witaminę C. Jedno opakowanie suplementu wystarczy na 30 dni.

Również Primabiotic Collagen Sport to gwarancja dużej dawki kolagenu – aż 10 000 mg hydrolizowanego kolagenu wołowego. To kolagen do picia o smaku ananasowym, w którego składzie znajdziemy także witaminę C, witaminy z gruby B, witaminę A, witaminę D, witaminę E, biotynę i krzem.

Z pewnością warto zwrócić uwagę także na suplement Kolagen PRO w postaci saszetek, których zawartość rozpuszcza się w wodzie. Wprawdzie ma nieco mniejszą dawkę hydrolizatu kolagenu rybiego (5 000 mg), ale niemieckie badania potwierdziły skuteczność takiej suplementacji.

Z drugiej strony jego olbrzymim plusem są dodatkowe składki, ponieważ znajdziemy tam zarówno witaminę C, jak i glukozaminę, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, a także biotynę, MSM< cynk, witaminę E oraz skrzyp polny.

Suplementacja kolagenem na stawy – ile powinna trwać?

W badaniach na temat doustnego przyjmowania kolagenu ich uczestnicy przyjmowanie go przez 12 oraz 24 tygodnie. Dlatego przyjmuje się, że suplementacja kolagenami na stawy przyniesie najlepsze efekty, gdy będzie trwała minimum 3 miesiące.

Oczywiście efekty mogą być już odczuwalne po paru tygodniach, ale najważniejsza w tej kwestii jest systematyczność, a więc również codzienne przyjmowanie kolagenu. Zaleca się także, by po zakończeniu kilkumiesięcznej suplementacji zrobić przerwę od przyjmowania kolagenu, by sprawdzić, czy ból stawów (kolan) zmniejszył się lub ustąpił.

Najczęściej czytane

Listonosze w Siedlcach: – Zarabiamy poniżej najniższej krajowej

W całej Polsce do 10.00 trwa strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej.

Hapunowicz: – Nie chciałem upokorzyć pani Komar

Prezydent Siedlec odniósł się do emocji wywołanych przez odwołanie prezes PEC-u.

Siedlce: starosta Tchórzewski przewodniczącym rady nadzorczej PEC

Pod rządami Tomasza Hapunowicza siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne zyskało nie tylko nowego prezesa.

Wypadek śmiertelny na DK2 (aktualizacja)

Na drodze krajowej nr 2 zderzyły się dwa samochody osobowe.

Siedlecki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty! które projekty zostaną zrealizowane?

21 projektów będzie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Siedlcach.

Zderzenie w Wiśniewie

W Wiśniewie zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich się zapalił.

Najczęściej komentowane