- Macie niezwykłe talenty i wyjątkowe dziecięce spojrzenie na świat. Dzięki waszym pracom odkrywamy Mazowsze na nowo. Dziękuję za zaangażowanie, bo talent połączony z aktywnością zawsze będzie procentował – powiedziała na finale konkursu „Tu jest moje miejsce” Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
9 listopada w siedzibie redakcji „Tygodnika Siedleckiego” spotkali się laureaci konkursu, który polegał na pokazaniu swojego miejsca na Mazowszu w formie plastycznej, fotograficznej lub video. Wzięło w nim udział aż 121 uczestników. Komisja konkursowa wyłoniła po trzech laureatów w każdej kategorii, a także przyznała wyróżnienia. Na spotkanie podsumowujące konkurs przybyli laureaci z rodzinami oraz zaproszeni goście:Janina Ewa Orzełowska, Dariusz Stopa – przewodniczący komisji i dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach. „Tygodnik Siedlecki” reprezentował redaktor naczelny Krzysztof Strzelecki. - Jesteśmy pod wrażeniem prac. Pokazują, że mamy wspaniałą, uzdolnioną młodzież i niezwykle utalentowane dzieci. Zachęcaliśmy, by w tworzenie prac włączyły się całe rodziny, i tak w wielu przypadkach się stało. Tym bardziej jest nam miło dzisiaj widzieć was z rodzicami i rodzeństwem, bo te nagrody to docenienie współpracy rodzinnej, a „Tygodnik” zawsze wspiera i będzie wspierał rodzinę – powiedział redaktor naczelny „TS”.
Bardzo ważną rolę rodziców w odkrywaniu i rozwijaniu talentów dzieci podkreśliła też Janina Ewa Orzełowska. - Drogie mamy, drodzy tatusiowie, gratuluję! Wasze wskazówki, motywowanie do aktywności kształtują dzieci. Wspaniale, że pozwoliliście im rozkwitać. Dzięki temu my mogliśmy zobaczyć Mazowsze w wyjątkowej odsłonie, a dzieci mogą poczuć się docenione, odbierając nagrody.
.jpg)
Najwyższą nagrodę za pracę plastyczną otrzymała Laura Wierzchowska z Krynicy. To trochę nieśmiała pierwszoklasistka, która kocha malowanie i jazdę konną. Swoje zainteresowania rozwija na zajęciach kółka plastycznego w Gminnym Ośrodku Kultury w Suchożebrach. Pracę konkursową tworzyła wspólnie z mamą przez kilka tygodni. - Moja praca to miejsce za naszą stodołą. Mamy tam rzekę, mostek i kawałek ogródka. Materiały z roślin zbierałyśmy i suszyłyśmy z mamą przez wiele dni. Tata pomógł wyciąć styropian. Sama malowałam i przyklejałam drzewka, ulepiłam też zwierzątka z plasteliny – powiedziała Laura. Na pytanie, czy to jej pierwsza wygrana w konkursie, odpowiedziała rozbrajająco: - Biorę udział w wielu konkursach i zawsze wygrywam.
.jpg)
W kategorii „fotografia” zwyciężył Michał Szysz z Platerowa. Na zdjęciu pokazał stary młyn w Rudzie w gminie Korczew. - Kocham to miejsce. W Rudzie spędzam wszystkie wakacje, bo tam mieszkają moi dziadkowie. Zdjęcie zrobiłem jakiś czas temu, ale do konkursu nadawało się idealnie. To zdecydowanie moje miejsce na Mazowszu, z którym są związane wakacyjne przygody i wspomnienia. Michał oprócz fotografii, interesuje się również muzyką. Gra na saksofonie i fortepianie, a talent szlifuje pod okiem profesjonalistów w Szkole Muzycznej w Łosicach. Która pasja zajmuje więcej przestrzeni w jego życiu? - Muzyka towarzyszy mi od dawna, zainteresowania fotograficzne dopiero rozwijam. Do tej pory robiłem zdjęcia telefonem, ale teraz chciałbym pójść o krok dalej, więc zbieram pieniądze na profesjonalny aparat – mówi Michał.
.jpg)
Kategoria „video” była zdecydowanie największym wyzwaniem dla uczestników. Komisja nie miała wątpliwości, że laur zwycięstwa należy się Piotrowi Jurczakowi z Węgrowa. Ten młody dżentelmen jest uczniem pierwszej klasy węgrowskiego liceum. Chodzi do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, ale przyznaje, że nie ma pewności, czy z tym kierunkiem chciałby związać swoją przyszłość. - Na razie aktywnie realizuję swoje pasje poza szkolnymi murami. Uwielbiam ścianki wspinaczkowe. Wspólnie z koleżanką z drużyny harcerskiej tworzymy klub wspinaczkowy i od czasu do czasu wyjeżdżamy do pobliskiego Sokołowa, by tam potrenować. Niestety, w Węgrowie nie ma warunków do rozwijania tej pasji. Zdarza się więc, że robimy sobie całą rodziną wypady wspinaczkowe do Warszawy – mówi Piotr. Nasz laureat jest zastępowym w I Specjalnościowej Drużynie Harcerskiej GROM. Pełni w niej rolę kronikarza, fotografa i redaktora na FB. Jego filmik o Węgrowie wygrał z konkurencją. - Bardzo cieszę się z wygranejchociaż teraz widzę elementy, które mógłbym jeszcze poprawić – przyznaje laureat. My nie poprawialibyśmy w nim absolutnie nic.
A oto pozostali zwycięzcy konkursu: kat. praca plastyczna: II miejsce Wiktoria Kobryń, III miejsce Ada Mikołajczuk, wyróżnienia: Joanna Kruk, Jan Wiśniewski, Zuzanna Marciszewska, Amelia Sałata, Hela Siemieniuk, Aleksandra Sobotka; kat. fotografia: II miejsce Michalina Rak, III miejsce – Nataniel Kukawski, wyróżnienie Jan Zegadło; kategoria video: II miejsce Marcelina Tymińska, III miejsce Piotr Ostojski.
Wręczyliśmy też specjalne podziękowania Hannie Michalik, nauczycielce z SP nr 7 w Siedlcach, która koordynowała pracę aż trzech laureatek konkursu.
