reklama

Rugbyści z „Lesovii-Trzebieszów”  
Najlepsi w Polsce!

Łuków

Piotr Giczela 2018-05-31 22:52:27 liczba odsłon: 3798

Reprezentacja młodych rugbystów i rugbystek z Trzebieszowa razem ze swymi szkoleniowcami. Fot. PGL

Dziecięca drużyna rugby, działająca od niedawna w Klubie Sportowym „Lesovia-Trzebieszów” w Trzebieszowie, w Pucku, podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Rugby TAG o puchar Orlika, wywalczyła I miejsce! A przygodę z nową dyscypliną sportu zaczęli dopiero kilka miesięcy temu.

reklama

Autorami popularyzacji rugby wśród dzieci i młodzieży są Fundacja Orły Sportu z Pucka oraz Polski Związek Rugby. Po ogłoszeniu rządowego projektu „Lokalny Animator Sportu 2018” podjęli się najpierw szkolenia kadr trenerskich. Zajęcia teoretyczne i warsztatowe przeprowadził Jakub Lisiewski, były wybitny zawodnik, wielokrotny reprezentant Polski w olimpijskiej drużynie rugby. Uczestnicy szkolenia, w tym Jacek Karwowski, nauczyciel wf ze Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie, otrzymali uprawnienia do prowadzenia treningów rugby w kat. do 12 lat. PZR wyposażył ich w piłki do rugby oraz komplet tagów (niezbędny do prowadzenia gry zestawów szarf i pasów biodrowych dla zawodników).

Członkowie drużyny powołanej w Trzebieszowie w ramach Klubu Sportowego „Lesovia-Trzebieszów”, mieli już solidne podstawy do uprawiania rugby, ponieważ wielu z nich w tym samym klubie trenuje również futbol. Zespół szybko zaczął odnosić sukcesy. Na początku kwietnia w wojewódzkich eliminacjach Turnieju Rugby Tag na Orlikach w Lublinie drużyna wywalczyła awans do ogólnopolskich eliminacji.

Podopieczni trenera Jacka Karwowskiego zrobili również furorę w Pucku. W kategorii grup młodzieżowych do lat 12 wystartowało tam 8 najlepszych drużyn z całego kraju. Członkowie „Lesovii-Trzebieszów” reprezentowali całą Lubelszczyznę. Na boisku walczyły ze sobą składy 6-osobowe (3 rezerwowych). Mecze rozgrywano w dwóch grupach systemem „każdy z każdym”. W grupie „A” znalazły się drużyny z Klimontowa, Środy Śląskiej, Trzebieszowa oraz z Prudnika. W grupie „B” walczyły zespoły z Gowidlina, Łebuni, Leśnej oraz z Jarczewa.

Podopieczni J. Karwowskiego z „Lesovii-Trzebieszów” wyszli z grupy z kompletem 9 możliwych do wygrania punktów. Następnie walcząc z reprezentacją z Leśnej z grupy „B” - pokonali ją i w finale zmierzyli się jeszcze z rugbystami ze Środy Śląskiej. Ten mecz tez należał do młodzieży z trzebieszowskiej „Lesovii”. Rugbyści z Trzebieszowa na turnieju w Pucku wygrali wszystkie mecze!

Dziewczęta równiez doskonale dają sobie radę z owalną piłką. Fot. PGL

Chłopcy i dziewczęta z Trzebieszowa łącznie zdobyli 13 przyłożeń, a stracili zaledwie 3. Jest to wielki sukces dla naszych młodych adeptów nowej dyscypliny jaką jest rugby. Młodzi sportowcy wyjeżdżali z Pucka w świetnych humorach – podsumował J. Karwowski.

Wszyscy uczestniczący w turnieju otrzymali okolicznościowe medale, dyplomy i puchary. Natomiast dwie najlepsze drużyny w Polsce - reprezentacja z Trzebieszowa i ze Środy Śląskiej w nagrodę pojadą na obóz sportowy ufundowany przez Polski Związek Rugby.

„Lesovię” w Pucku reprezentowali: Jakub Blicharz, Kacper Goławski, Iwona Krasuska, Laura Mościcka, Bartosz Przybysz, Sebastian Stefaniak, Artur Szczygielski, Dawid Świerczewski i Maciej Wysokiński. Grupa znajdowała się pod opieką trenera oraz prezesa KS „Lesovia”, Rafała Zdunka. Wyjazd drużyny na turniej był możliwy dzieki dofinansowaniu, którego udzielił wójt gminy Mirosław Szekalis.

*  *  *

Jacek Karwowski, od 14 lat nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy, a od 6 też animator zajęć sportowych na „Orliku” w Trzebieszowie. Dotychczas zaangażowany w propagowanie futbolu wśród młodzieży szkolnej, od tego roku zajął się też rugby, tworząc od podstaw zręby młodzieżowej drużyny uprawiającej tę dyscyplinę w Trzebieszowie.

Organizator i współorganizator wielu przedsięwzięć promujących sport i zdrowy, aktywny styl życia. J. Karwowski w 2015 r. jako jeden z 6 Animatorów-Ekspertów został wyróżniony w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całoroczną działalność na rzecz sportu i upowszechniania kultury fizycznej. W 2016 r. otrzymał wyróżnienie w plebiscycie na Animatora Roku, a minister sportu Witold Bańka wręczył mu własne wyróżnienie i statuetkę od za promocję sportu powszechnego.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama