reklama

Dekomunizacja nazw ulic zakończona

Mazowsze, Węgrów, Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn, Mrozy, Sadowne

Stanisław Jastrzębski 2017-12-13 13:12:54 liczba odsłon: 3478
Ulica Czesława Wycecha zmieni nazwę na Bł. ks. Edwarda Grzymały. fot. sej

Ulica Czesława Wycecha zmieni nazwę na Bł. ks. Edwarda Grzymały. fot. sej

W Sadownem (powiat węgrowski) nie będzie już ulicy Czesława Wycecha, a w Garwolinie ulicy II Armii Wojska Polskiego. Wszystko za sprawą wydanych dziś (13 grudnia) zarządzeń wojewody mazowieckiego. Zmieniły się również nazwy ulic w Kałuszynie, Mińsku Mazowieckim i w Mrozach.

reklama

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podpisał 13 grudnia 56 zarządzeń zastępczych, którymi zmienił nazwy ulic podpadających pod zapisy ustawy „ o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki”. Wojewoda wydał te zarządzenia po tym, jak  samorządy nie zastosowały się do zapisów ustawy i same nie zmieniły nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej, na co miały czas do 2 września br.

Pięć z wydanych dziś zarządzeń dotyczą miejscowości w regionie siedleckim. W przypadku Sadownego ul. Czesława Wycecha (urodzonego w Wilczogębach działacza PSL i ZSL, w czasach PRL marszałka Sejmu) została zmieniona na ul. bł. ks. Edwarda Grzymały (urodził się w Kołodziążu w gminie Sadowne). W Garwolinie, ulicy II Armii Wojska Polskiego zmienono nazwę na ulicę Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, w Mińsku Mazowieckim - z Braci Rokickich na Feliksa Rawskiego, w Kałuszynie - z 9 maja na św. Jana Pawła II, a w Mrozach - z 22 lipca na Dobrą.

- Obecnie wydane zarządzenia zastępcze są ostatnim, dopełniającym etapem dekomunizacji ulic na terenie województwa mazowieckiego. Dobieraliśmy nazwy ulic nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski  - stwierdził po podpisaniu zarządzeń wojewoda Zdzisław Sipiera.

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (15)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama
Advertisement