reklama

Słownik historyczny Ziemi Liwskiej i co dalej?

Węgrów, Liw

Stanisław Jastrzębski 2017-12-09 11:11:30 liczba odsłon: 6863

Autorki słownika Marta Piber-Zbieranowska i Anna Salina z dyrektorm Muzeum na Zamku w Liwie Romanem Postkiem. Fot. S. Jastrzębski

Ziemia Liwska doczekała się swojego słownika historyczno-geograficznego obejmującego czasy średniowiecza. Prezentacja tego ważnego dla dziejów regionu wydawnictwa odbyła się 5 grudnia na Zamku w Liwie.

reklama

Opracowaniem słownika zajął się zespół naukowców z Instytutu Historii PAN w składzie: Anna Salina i Marta Piber-Zbieranowska. Praca nad dziełem zajęła im cztery lata. Jej efekt jest naprawdę imponujący. Słownik zawiera 304 hasła w tym 236 dotyczących punktów osadniczych (miejscowości). W opisie haseł pojawiają się nazwiska osób związanych z poszczególnymi miejscowościami, którzy zostali zapisanie w dostępnych dokumentach (księgach podatkowych, kościelnych, czy aktach sądowych). Dla wielu współczesnych może być to naprawdę fascynująca lektura.

Słownik obejmuje Ziemię Liwską, ale bez Węgrowa, gdyż on wówczas należał do Podlasia. Jest jednak szansa, że za kilka lat również Węgrów i okolice doczekają się swojego słownika historyczno-geograficznego. Został już bowiem powołany zespół, który zajmie się jego opracowaniem. Pierwszy zeszyt obejmujący hasła od A do C ukaże się w 2020 roku. W tym też roku powinien się ukazać Atlas Historyczny Podlasia w XVI wieku.

Prezentacja słownika była częścią konferencji naukowej, podczas której mówiono o obecnym stanie i perspektywach badań na dziejami Ziemi Liwskiej. Oprócz pań Anny Saliny i Marty Piber-Zbieranowskiej, referaty wygłosili: dr Andrzej Nowik, Mariusz Szczupak, Roman Postek, dr Mirosław Roguski, dr Andrzej Buczyło, Michał Gochna i dr Tomasz Jaszczołt.

Więcej o słowniku historyczno-geograficznym Ziemi Liwskiej w jednym z najbliższych papierowych wydań „Tygodnika Siedleckiego”.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama

Najnowszy numer 43/2018 w sprzedaży od 2018-10-24.

Advertisement